Читаєте зараз
Дональд Трамп може уникнути суду за багатьма звинуваченнями: які справи не закриють

Дональд Трамп може уникнути суду за багатьма звинуваченнями: які справи не закриють

Ilona Kivva
Автор:
  • Верховний суд США вперше в історії виніс рішення щодо президентського імунітету.
  • Основою американської юриспруденції є те, що ніхто не стоїть вище за закон. Тобто всі мають однакові свободи й кожен підлягає судовому переслідуванню.
  •  У Верховному суді домінують консерватори, у тому числі троє суддів, яких Трамп призначив, коли перебував на посаді. 

Рішення найвищої судової установи Штатів дозволить політику уникнути відповідальності щонайменше до президентських виборів. При цьому за дії, вчинені у приватному порядку, недоторканність не працює, тому принаймні одну зі справ проти Дональда Трампа фактично переглянуть заново, але і тут є нюанс.

Заборона розповідає подробиці про імунітет Трампа від кримінального переслідування, а також про те, в чому його звинувачують.

Імунітет 45-ого президента США: на які справи поширюється

Верховний суд США 1 липня визнав наявність у 45-ого президента Дональда Трампа імунітету від кримінального переслідування за офіційні дії, здійснені під час перебування на посаді. 

Водночас за дії, вчинені у приватному порядку, імунітет відсутній. Тому справу проти політика відправили до окружного суду, щоб визначити, які з висунутих звинувачень стосуються офіційної поведінки, а які — неофіційної. Таке рішення підтримали шестеро суддів Верховного суду (троє виступили проти). Йдеться про справу щодо намагання скасувати результати президентських виборів-2020. 

«Це значна короткострокова перемога Дональда Трампа. Судова більшість відправила справу назад до окружного судді, щоб він визначив, яка дія має значення, а яка ні. На все це потрібен час. А це означає, що перспектива судового розгляду до виборів зараз ще примарніша, ніж раніше», — зазначає американський громадський мовник NPR

Читати більше новин в Telegram

Крім того, якщо Трамп переможе на президентських виборах-2024, він може наказати Міністерству юстиції зняти звинувачення або помилувати себе.

У Верховному суді домінують консерватори, у тому числі троє суддів, яких Трамп призначив, коли перебував на посаді. Ті троє суддів, які не підтримали таке рішення, представляють ліберальний блок. Серед них — суддя Соня Сотомайор, яка заявила, що «ніколи в історії країни президент не мав підстав вважати, що він матиме імунітет від кримінального переслідування, якщо використає атрибути своєї посади для порушення кримінального закону». 

Вона апелювала до того, що основою американської юриспруденції є те, що ніхто не стоїть вище за закон, всі мають однакові свободи й кожен підлягає судовому переслідуванню за порушення закону.

Ухвала Верховного суду, як пояснює «Голос Америки», перший випадок, коли у США винесли рішення щодо президентського імунітету від можливих злочинних дій, скоєних президентом. Вирок може створити прецедент для всіх майбутніх президентів.

У процесі розгляду справи на початку 2024 року Трамп стверджував, що всі президенти США повинні мати імунітет від кримінальних звинувачень після відставки, інакше, за його словами, новообрані політики, потрапивши в Білий дім, намагатимуться пред’явити звинувачення своїм колишнім опонентам.

Кримінальне переслідування: звинувачення проти Трампа

Трамп фігурує у чотирьох кримінальних справах. Спеціальний прокурор Міністерства юстиції Джек Сміт висунув проти нього такі обвинувачення:

  • змова з метою обману США;
  • змова з метою перешкоджання офіційному процесу;
  • перешкоджання правосуддю;
  • змова проти реалізації права голосу та підрахунку голосів.

Сміт звинуватив Трампа в прагненні змусити чиновників Міністерства юстиції допомогти підтвердити його заяви про те, що широко поширене шахрайство завадило йому бути переобраним. Стверджувалося, що колишній президент та його ключові помічники тиснули на законодавців рівня штату, щоб вони склали неправдиві списки виборців, і щоб заявили, що він переміг у штатах, де підрахунок голосів був на користь Байдена. Сміт виступав проти президентської недоторканності від судового переслідування, виходячи з принципу, що ніхто не стоїть вище за закон. 45-й президент не визнав себе винним за жодним пунктом.

Адвокати Трампа подали багато досудових клопотань і загальмували три процеси, які стосуються його спроб скасувати результати виборів 2020 року, зберігання секретних документів у своєму будинку у Флориді та штурму Капітолія 6 січня 2021 року.  В останній справі проходять 1230 людей, крім самого Трампа. 

Щодо незаконного зберігання документів, то політику закидають порушення закону про президентські архіви. У ньому йдеться, що офіційні президентські записи належать США, а не президенту, і мають зберігатися у федеральному сховищі. Натомість Трамп зберігав їх у незахищеній кімнаті у своєму будинку впродовж року і стверджував, що йому це дозволяв закон.

Попри кримінальне переслідування Трампа американські виборці, за підсумками останніх дебатів, вважають його сильнішим за чинного президента США Джо Байдена, який також балотується на другий термін. Однак це опитування показує лише думку тих, хто дивився ці дебати.

Раніше Заборона розповідала про рішення суду присяжних у Нью-Йорку.  Вперше в історії США він визнав винним президента у фальсифікації ділових документів. Кожен із 34 епізодів фальсифікації звітності може каратися тюремним ув’язненням строком до чотирьох років.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій