'
Читаєте зараз
Данія не обмежуватиме допомогу Україні: хто ще знімає так звані червоні лінії

Данія не обмежуватиме допомогу Україні: хто ще знімає так звані червоні лінії

Ilona Kivva
Автор:
  • З початку повномасштабної агресії Росії Данія надала українській армії 16 військових пакетів.
  • Країна-союзниця увійшла до п’ятірки найбільших донорів мілітарної допомоги ЗСУ.
  • В лютому 2024 року Копенгаген та Київ підписали десятирічну безпекову угоду, яку можна буде продовжити.

Данія з лютого 2022 року надала Україні більш ніж $5 мільярдів. Ця сума перевищує держбюджет країни станом на кінець 2023 року. Однак це не єдина держава Євросоюзу, яка виступає за відсутність лімітів на підтримку Києва.

Заборона розповідає про допомогу Україні від скандинавської країни-союзниці, а також про подібну позицію ще однієї держави ЄС.

Допомога Україні від Данії: чи будуть обмежувати

Станом на березень 2024 року Данія вже надала Україні 36.4 млрд крон (близько $5.3 мільярда). При цьому 33.33 млрд крон пішли на військові потреби, ще 3.3 млрд крон виділили на цивільну допомогу. При цьому зупиняти чи обмежувати підтримку з часом держава не має наміру, стверджує прем’єр-міністрка Метте Фредеріксен.

«Ми пройшли часи, коли сильна влада може перемогти демократію. Ми не працюємо над встановленням червоних ліній, ми працюємо навпаки, а саме над тим, щоб дати українцям те, що їм потрібно», — сказала вона.

Спікер данського парламенту Сьорен Гаде додав, що уряд не лише виділяє необхідні кошти, але й комунікує зі своїми громадянами на тему України, аби ця співпраця тривала якнайдовше.

Читати більше новин в Telegram

Згідно з даними німецького Інституту світової економіки, Данія – четвертий найбільший донор військової допомоги Україні. З останніх пакетів:

  • в лютому 2024 року Данія оголосила про надання 15-го пакету військової допомоги Україні. Його сума склала 1.7 млрд данських крон (близько $247 мільйонів). Транш включав гроші для придбання 15 000 артилерійських снарядів у співпраці з Міністерством оборони Чехії. Також у пакет увійшло обладнання та боєприпаси для ППО, засоби розмінування та безпілотники.

«Україна продовжує мати велику потребу в підтримці, зокрема в артилерійських боєприпасах. Завдяки 15-му пакету допомоги Данія робить фінансовий внесок у закупівлю зброї та боєприпасів», – запевнив тоді міністр оборони Данії Троельс Лунд Поульсен.

  • 12 березня уряд країни анонсував ще один транш для української армії. Він включає, зокрема, самохідні артилерійські системи Caesar та боєприпаси, загальна вартість становила близько 2.3 млрд данських крон ($337 мільйонів). Президент Володимир Зеленський подякував партнерам за всі 16 оборонних пакетів.

Безпекова угода між Києвом і Копенгагеном: основні положення

Представники Україні й Данії 23 лютого 2024 року вирішили закріпити партнерські відносини Угодою про співробітництво у сфері безпеки. Офіційний захід відбувся у Львові. Документ, підписаний президентом Володимиром Зеленським та премʼєр-міністркою Метте Фредеріксен, буде дійсним 10 років, після чого його можна буде продовжити. Данія – перша країна не з числа G7 і перша країна Північної Європи, яка уклала безпекову угоду з Україною.

Згідно з основними положеннями документа, ним закріплені довгострокові військова та фінансова підтримка України Данією. Угода визначає пріоритети двосторонньої співпраці держав у військовій і невійськовій сферах: політичній, фінансовій, гуманітарній та в галузі реформ. Відповідно до угоди, у 2024 році країна-союзниця надасть ЗСУ щонайменше €1.8 млрд військової підтримки. Данський Фонд на підтримку України на загальну суму €8.5 млрд має покрити обсяги траншів у 2023-2028 роках.

Також дружня держава надаватиме українському війську винищувачі F-16, боєприпаси, тренажери для них та навчатиме пілотів. Партнери співпрацюватимуть для ефективнішого опору України російській кіберагресії з використанням сучасних технологій. Данія також продовжить підтримувати реконструкцію і проведення реформ у Миколаєві та Миколаївській області.

Цікаво, що 13 березня уряд Данії запропонував збільшити видатки на оборону у 2024-2028 роках на 40.5 млрд данських крон (приблизно $5.9 млрд), в тому числі, щоб посилити військову підтримку України.

«Росія продовжує незаконну загарбницьку війну в Україні, одночасно нарощуючи свій військовий потенціал. Немає сумніву, що РФ сподівається отримати можливість силою диктувати кордони Європи. Найкраще, що ми можемо зробити – продовжувати нашу військову підтримку України та прискорити розбудову міцнішої оборони в Європі», – заявив міністр закордонних справ Данії Ларс Льокке Расмуссен.

Боротьба з агресією РФ: позиція Франції

Президент Франції Емманюель Макрон на початку березня 2024 року, як і данські посадовці, відкрито заговорив про відсутність меж підтримки України. За словами політикині Марін Тондельє, на зустрічі 7 березня Макрон заявив: у Путіна немає жодних обмежень, а рамки, самостійно встановлені союзниками України, нібито дають РФ перевагу. 

«Ми повинні показати, що обмежень немає і в нас», – процитувала Тондельє слова Макрона. Депутат Бертран Панше стверджував, що президент серйозно говорив про необхідність швидкої мобілізації додаткових ресурсів для боротьби з російською загрозою в Україні.

Так, ще 28 лютого Макрон заявив, що не виключає можливість виряджання французьких військ на територію України. Пізніше у відповідь на закиди Кремля президент сказав, що єдиним винуватцем такого розвитку подій буде путінський режим, адже війна на території Європи вже триває.

За словами Макрона, якщо рішення і буде ухвалено, то французькі військові не братимуть безпосередньої участі в бойових діях, але можуть бути відправлені для навчання українських військових, охорони кордону України та поліпшення протиповітряної оборони.

Щоправда, пізніше він додав, що допускає можливість відправлення військ в Україну, якщо станеться прорив фронту в бік Києва або Одеси.

Раніше Заборона розповідала про версію ракет ATACMS, які можуть отримати українські воїни в рамках військової допомоги США.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій