Лихоманка денге і малярія поширилися на нові регіони: до чого тут посухи і зливи
- Майже третина світу у 2023 році впродовж трьох місяців і довше перебувала в умовах надзвичайної посухи.
- Коли великі ділянки суші висихають, екстремальні опади також збільшуються. За останні 10 років 61% світу спостерігав значне зростання злив.
- Випадки лихоманки денге досягли найвищого рівня за роки спостереження.
Вчені спостерігають поширення смертельних хвороб на регіони, де ті ніколи раніше не спостерігалися. Йдеться про віруси і інфекції, які переносять комахи — в основному комарі. Носії фактично розширюють ареал свого існування через зміни клімату.
Заборона розповідає про висновки науковців.
Масштабні зливи і посухи: як вони пов’язані
Площа суші, що постраждала від екстремальної посухи, зросла втричі з 1980-х років. Так, майже третина світу – 30% – зазнала надзвичайної посухи протягом трьох місяців або довше. У 1980-х роках середній показник становив 5%, пише BBC.
Поріг екстремальної посухи досягається після шести місяців дуже низької кількості опадів або дуже високого рівня випаровування з рослин і ґрунту. Можуть працювати обидва фактори одразу.
Такі кліматичні умови створюють безпосередній ризик для водопостачання та санітарії, продовольчої безпеки та здоров’я населення. Також це може вплинути на постачання енергії, транспортні мережі та економіку.
Читати більше новин в TelegramВодночас, коли великі ділянки суші висихають, екстремальні опади також збільшуються. Так, за останні 10 років 61% світу спостерігав збільшення екстремальних опадів у порівнянні з середнім показником 1961-1990 років. Все через складний, але вкрай тісний зв’язок між двома природними явищами. Спекотна погода посилює випаровування води з ґрунту, що робить періоди, коли немає дощу, ще більш сухими. При цьому змінюється режим опадів: океани нагріваються, тож більше води випаровується в повітря. Повітря також нагрівається, а це означає, що воно може утримувати більше вологи. Коли ця волога рухається над землею або зливається в шторм, це призводить до більш інтенсивного дощу.
Малярія, гарячка Західного Нілу: як клімат впливає на поширення
Зміна клімату безпосередньо впливає на здоров’я. Так, смертність серед людей старше 65 років через спеку зросла на 167% порівняно з 1990-ми роками. А от збільшення кількості пилових бур призвело до того, що мільйони людей піддаються небезпечному забрудненню повітря.
Також підвищення температури та збільшення кількості дощів спричиняють зростання кількості вірусів, зокрема тих, які переносять комахи (в основному комарі). Згідно зі звітом Lancet Countdown on Health and Climate Change, випадки лихоманки денге досягли найвищого рівня. Водночас малярія та вірус Західного Нілу поширилися на регіони, де ніколи раніше не спостерігалися.
«Клімат швидко змінюється. Змінюється на умови, до яких ми не звикли і під які ми не створювали наші системи для роботи. Поки ми все ще в змозі майже адаптуватися до змін. Але рано чи пізно дійде до точки, коли ми досягнемо межі наших можливостей. Тоді ми побачимо багато неминучих наслідків», — каже виконавча директорка Lancet Countdown Марина Романелло.
Лихоманга денге: коротко про хворобу
У багатьох людей лихоманка денге проходить безсимптомно або зі слабкістю та злегка підвищеною температурою: повністю хвороба минає за 1-2 тижні. Проте вірус може протікати й в ускладненій формі — такі випадки іноді закінчуються смертю. При складному типі зараження симптоми починаються через 4-10 днів після укусу і тривають 2-7 днів.
Інфекція не може розповсюджуватися безпосередньо від однієї людини до іншої: її переносять лише комарі. Проте заражений через свою кров передає вірус комасі, а та далі кусає ще когось і вносить частинки хвороби вже в його організм.
Серед ознак захворювання:
- висока температура (40°C);
- сильний біль у животі та по всьому тілу;
- прискорене дихання;
- кровоточивість ясен чи носа;
- втома та занепокоєння;
- кров у блювоті чи калі;
- спрага;
- бліда та холодна шкіра;
- відчуття слабкості.
Проти вірусу немає спеціальної терапії: основна увага приділяється лікуванню симптомів болю. Люди, які принаймні один раз хворіли на лихоманку та проживають у місцях, де вона поширена, можуть отримати вакцину Dengvaxia. Вона не захистить від зараження, але убезпечить від можливих ускладнень.
Малярія: чим небезпечна
Малярія — це гостре захворювання, яке викликається паразитами Plasmodium. Вони передаються людям через укуси інфікованих самок комарів Anopheles. Зараження можна запобігти, а сама хвороба лікується. Однак без вчасного діагностування та правильного лікування захворювання стає смертельним.
У 2022 році у світі заразилось на малярію 249 млн людей і 608 000 померло. На Африку припадає 95% випадків і 96% смертей в усьому світі. Щороку від хвороби на континенті помирає близько 600 000 людей. Близько 80% — це діти до пʼяти років.
Перші симптоми малярії зʼявляються через 10-15 днів після укусу інфікованого комара та включають лихоманку, головний біль, сильне потовиділення та слабкість. Лікування варто починати в перші 24 години після прояву ознак.
Найстрашніше під час хвороби — це ускладнення, тому лікування спрямоване запобіганню анемії, ураженню печінки, легенів, мозку, серцевої недостатності та іншим.
Раніше Заборона розповідала про дослідження в університеті Джорджтауна. Науковці вважають, що малярійні комарі можуть поширитися у Європі.
Читати більше новин в Telegram