Читаєте зараз
Менструація без табу. Слово гінекологині

Менструація без табу. Слово гінекологині

Ковальова Діана

Заборона підтримує випуск просвітницького коміксу  Лів Стрьомквіст «Заборонений плід» у видавництві «Видавництво» і долучається до дестигматизації жіночої тілесності й сексуальності. Щотижня ми надаємо слово тим, хто готові про це говорити, – звичайним жінкам та чоловікам, а також активісткам, лікаркам і іншим фахівцям.

Передзамовити комікс «Заборонений плід»

 

Вікторія Бугро, 34 роки,
гінекологиня

Тема інтимного життя – табуйована. Батьки  іноді навіть не розказують дітям, що таке менструація. Я знаю випадки, коли підлітки викликали собі швидку, бо в них з’явилася кровотеча і біль – вони абсолютно не знали про місячні, і як це може бути.

Одна дівчина жодного разу за 14 років статевого життя не була в гінеколога. Вона вважала що має кондиломи (конусоподібні нарости, які з’являються на внутрішніх і зовнішніх статевих органах – ред.) і боялася, що гінеколог буде її сварити. Насправді, ніяких кондилом не було. Лише анатомічні особливості малих статевих губ із фестончастим краєм.

Занадто часто жінки соромляться своїх вульв. Люди дивляться порно і орієнтуються на побачене. Багато жінок комплексують щодо розміру або форми малих статевих губ. Буває, надовго врізаються в свідомість образливі коментарі від неадекватних партнерів/ок.

Кожна друга жінка звертається до мене із проблемами болісних місячних – альгоменореї, нерегулярних місячних – дисменореї та нерегулярних болісних місячних – альгодисменореї. Ми намагаємося знайти причину і підібрати терапію. Причинами болісних місячних найчастіше є ендометріоз, запальні захворювання органів малого таза, аномалії або особливості анатомії, наприклад, перегин матки в ділянці перешийку.

Зміни циклу можуть суттєво впливати на життя жінки. Болісні місячні із запамороченнями, мігренями, іноді блюванням часто вибивають жінку на кілька днів із працездатності й істотно отруюють її життя. Перепад рівня гормонів – естрогенів, прогестерону, пролактину та андрогенів – перед місячними у деяких жінок викликають генералізовані набряки, в тому числі і головного мозку. Це впливає на зміну емоційного фону. У жінок з ментальними пограничними станами або психічними захворювання можливе погіршення і загострення симптомів – тривожність, емоційна лабільність, агресія. Багато жінок найчастіше скаржаться на дискомфорт та біль у молочних залозах, які виникають через набряки. Це обмежує фізичну активність та впливає на графік тренувань.

Найпоширеніший міф, що болісні місячні – це нормально і з цим неможливо щось зробити. Також популярною є думка що місячні ще щось таємниче, сакральне, огидне і цього варто соромитися. Третій міф – що під час місячних не можна завагітніти.

Секс під час менструації – це вибір кожної пари. Проте регулярний секс під час місячних може стати причиною ендометріозу. Так каже класична теорія виникнення цієї хвороби. Під час сексу у цей період циклу однозначно має бути презерватив – збільшується ризиків зараження такими хворобами як ВІЛ, гепатити, вірус папіломи людини, герпес та інше. Такий секс може бути небезпечним як для чоловіків, так і для жінок. З іншого боку, оргазм, досягнутий в результаті сексу або мастурбації під час менструації може полегшити біль.

Люди не мають зайвих чи незручних органів і систем.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій