NASAMS, SAMP-T, IRIS T і не тільки: союзники підготували мегапотужні подарунки для ЗСУ
- Напередодні саміту НАТО лідери п’яти країн пообіцяли посилити українську ППО.
- ЗСУ отримають десятки тактичних систем, які мають малий або середній радіус дії.
- Окремо Україна отримає ще більше перехоплювачів для систем протиповітряної оборони від США.
Практично усі обіцяні комплекси є одними з найкращих у своєму класі. Вони вже довели свою ефективність як у світі, так і безпосередньо в Україні. Серед техніки будуть системи NASAMS, які захищають небо над Білим домом.
Заборона розповідає про системи, які посилять захист неба над Україною.
Рішення п’яти країн: як воно вплине на безпеку України
До рішення посилити українську протиповітряну оборону, ухваленого напередодні саміту НАТО, долучилися п’ять держав:
- США;
- Нідерланди;
- Німеччина;
- Італія;
- Румунія.
Згідно з цією заявою, США, Німеччина та Румунія пообіцяли Україні додаткові батареї зенітних ракетних комплексів Patriot. Нідерланди з іншими партнерами мають передати компоненти до ЗРК, які мають забезпечити роботу додаткової батареї. А от Італія надасть ще одну систему ППО SAMP-T.
Також Сполучені Штати і партнери мають намір надати Україні десятки тактичних систем протиповітряної оборони. Коли саме це відбудеться не вказано, але заявили, що передача відбудеться у найближчі місяці. Йдеться про:
Читати більше новин в Telegram- NASAMS;
- HAWK;
- IRIS T-SLM;
- IRIS T-SLS;
- Gepard.
«Ці системи ще більше розширять і посилять протиповітряну оборону України. Декілька членів Альянсу, в тому числі Канада, Норвегія, Іспанія і Велика Британія, продовжать відігравати невід’ємну роль у наданні цих систем, а багато інших прихильників України нададуть допомогу в наданні перехоплювачів», — наголошується в заяві.
Також США у координації з партнерами змінять послідовність запланованих постачань критично важливих перехоплювачів для протиповітряної оборони: це дозволить Україні вже у 2025 році отримати сотні таких компонентів.
ЗРК Patriot: як можливості
Патріот — це зенітний ракетний комплекс великої дальності, який надійшов на озброєння США у 1982 році як заміна системам Nike Hercules і Hawk. Вперше був використаний у боях під час війни в Перській затоці, де вкрай добре себе зарекомендував.
Система виявляє та знищує як літаки, так і крилаті й балістичні ракети. Такі ЗРК перебувають на озброєнні понад десяти країн, включно з Україною.
Patriot має чотири ракети на пускову установку. Зберігання і пуск ракет здійснюється з посилених алюмінієвих балонів під фіксованим кутом. Пускові встановлюються на двовісних причепах або на базі шасі підвищеної мобільності 8х8.
Підготовка системи до стрільби займає 30 хвилин. Однією з переваг системи над іншими є висока мобільність. Так, батарея пускових установок і пов’язаних з ними машин підтримки можуть змінювати позицію до кількох разів на день.
До типової батареї Patriot входять:
- радар, який виявляє та супроводжує цілі;
- комп’ютери;
- енергетичне обладнання;
- станція керуванням бойовими діями;
- до восьми пускових установок, кожна з яких містить чотири готові до стрільби ракети (але за потреби батарея може працювати з 16 пусковими установками).
Радіолокаційні станції (РЛС) «Патріотів» здатні виявляти:
- винищувачі — на дальності 110-130 км;
- бомбардувальники — 160-190 км;
- ракети — 85-100 км;
- бойову частину ракети — 60-70 км.
SAMP-T: характеристики системи ППО
SAMP-T — це французько-італійська розробка. Одна така система ППО вже перебуває на озброєнні України й показує високу ефективність.
Інша її назва MAMBA. Це перша європейська протиракетна система великої дальності. Її створили для захисту військ і життєво важливих об’єктів. Наприклад, французькі ВПС використовують їх на авіабазах.
Повний комплекс включає:
- чотири ракети-носії, кожна з яких містить по вісім Aster 30;
- один багатофункціональний радар Thales Arabel із системою ідентифікації «свій чи ворог»;
- модуль ураження на базі командно-контрольної машини;
- автомобільний електрогенератор.
Це одна з небагатьох у світі систем, яка здатна збивати балістичні ракети. До таких, наприклад, належать російські Іскандер-М, Точка-У. Також вона може ліквідовувати літаки противника на відстані до 120 км, крилаті та протирадіолокаційні ракети — до 15 км (для балістики так само).
NASAMS: чим особливі комплекси
NASAMS — система середньої та великої дальності ураження, яку спільно розробили Норвегія та Сполучені Штати. Вона стала першою наземною системою, де були використані ракети AIM-120 AMRAAM. Боєприпаси здатні знищувати цілі на відстані 15-25 км з землі, а більш удосконалена їх версія AMRAAM-ER — до 40 кілометрів. Тобто радіус дії залежить від снарядів, якими заряджена ППО.
Кожен NASAMS складається з радара, командного пункту, декількох пускових установок та кількох машин забезпечення. Вся ця техніка утворює єдину систему, пов’язану засобами зв’язку. Завдяки відкритій архітектурі у ППО можна інтегрувати й іншу зброю, наприклад, станції радіотехнічної розвідки або оптично-прицільні станції з телевізійним каналом, які дозволяють вести вогонь у режимі повного маскування. Також можливо використовувати комплекс у поєднанні з іншими системами протиповітряної оборони.
NASAMS знищує цілі з вірогідністю у 85%. Завдяки локації вона є вкрай ефективною для виявлення та знищення літаків, гелікоптерів, крилатих ракет і безпілотних літальних апаратів. Також може ліквідовувати балістичні ракети типу «Іскандер».
Система ППО Hawk: коротко про техніку
MIM-23 Hawk були основними системами протиповітряної оборони США до закінчення Холодної війни. Ось інформація про її можливості та характеристики:
- дальність знищення цілей — до 50 кілометрів;
- висотність — до 20 кілометрів;
- швидкість ракети — 2.4 Маха (приблизно 2940 км/годину);
- наведення — напівактивна боєголовка з функцією самостійного донаведення у польоті;
- довжина — 5 метрів;
- діаметр — 0.37 метра;
- розмах крил 1.2 метра;
- вага — 584 кілограми;
- боєголовка — 54-кілограмова вибухово-осколкова.
Такі системи вже перебувають на озброєнні ЗСУ, але точна їх кількість невідома.
IRIS: яка різниця між T-SLM та T-SLS
У списку тактичних систем ППО, які п’ять країн пообіцяли надати Україні, є дві системи з майже однаковими назвами: IRIS T-SLM та IRIS T-SLS. Обидві системи — німецького виробництва, але різниця між ними не лише в одній літері.
Основою комплексу, як пише Арміяінформ, є ракета IRIS-T з інфрачервоною головкою самонаведення (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled), яка була модернізована для наземного пуску.
T-SLM — це новітня система ППО середньої дальності дії. Ракети IRIS-T для цього комплексу були практично повністю перероблені — збільшена потужність двигуна та головка самонаведення замінена на радіолокаційну. Дальність роботи комплексу збільшена до 40 км та 20 км за висотою цілі.
T-SLS — це система ППО ближньої дії. В установці ЗРК відсутні транспортно-пускові контейнери. Дальність ураження ракети — 12 км за висоти цілі до 8 кілометрів.
Тобто спільне в обох комплексах — основа ракети, яка була модернізована для наземного запуску. Головні відмінності між цими системами — дальність ураження ракети та принцип наведення на ціль.
Важлива особливість — вертикальний запуск. Для такої техніки по суті немає мертвих зон над самим комплексом.
Gepard: що збивають гаубиці
Німецькі зенітки Gepard перебувають на озброєнні ЗСУ з 2022 року. Самохідні зенітні гармати надійшли на озброєння Бундесверу в 1973 році. Їх досі використовує Німеччина, Бразилія, Чилі, Йорданія, Румунія та Нідерланди.
Техніка призначена для протиповітряної оборони. Вона високомобільна, тому максимально ефективна для захисту бойових підрозділів та стратегічно важливих об’єктів на передовій, наприклад, польового штабу чи тимчасової бази.
ЗСУ також довели ефективність Gepard проти крилатих ракет і бойових дронів. Приміром, щоб збити один іранський Shashed-136 потрібно в середньому 6-10 снарядів при боєкомплекті у 680 одиниць.
Раніше Заборона розповідала про можливість Польщі передати Україні 14 винищувачів МіГ-29. Це також суттєво посилить українську ППО. Утім, швидкої передачі винищувачів не буде, бо наразі вони проводять патрулювання у межах програми НАТО.
Читати більше новин в Telegram