Настрій бити по кораблях РФ Нептунами: про що свідчить ураження ЗСУ «Костянтина Ольшанського»
- 23 та 24 березня ЗСУ завдали масштабного ракетного удару по Севастополю. Одразу після атаки повідомлялось про ураження «Ямал» та «Азов», а також центру звʼязку і кількох обʼєктів інфраструктури в місті.
- Виявилось, що 24 березня також уразили великий десантний корабель «Костянтин Ольшанський», який Росія захопила у 2014 році.
- Судно, яке до анексії Криму входило до арсеналу Військово-морських сил України, розбирали на запчастини у бухті до 2023 року.
Після ураження ЗСУ кількох кораблів проєкту 775, у Росії вирішили таки відновити «Костянтина Ольшанського», очевидно, через брак суден цього типу у складі Чорноморського флоту. При цьому його пошкодження було вкрай важким завданням, адже він стояв у доці з іншими. Удар може свідчити, що в майбутньому українські захисники зможуть бити по ще складніших цілях ворога у Криму.
Заборона розповідає результати масштабної ракетної атаки на Севастополь 24 березня.
Удар по ВДК РФ 24 березня
Збройні сили України 24 березня 2024 року завдали удару українською ракетою «Нептун» по великому десантному кораблю «Костянтин Ольшанський». В результаті ракетної атаки він втратив свою боєздатність, заявив речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук.
Операція в тимчасово окупованому Севастополі почалась ще пізно ввечері 23 березня. Тоді в місті пролунало до 10 потужних вибухів. Окупаційний губернатор Михайло Развожаєв заявив про роботу ППО, але вже вранці у ЗСУ заявили про ураження великих десантних кораблів «Ямал» та «Азов», а також центру звʼязку і кількох обʼєктів інфраструктури в місті.
26 березня зʼявилось уточнення щодо «Костянтина Ольшанського». Також повідомили, що разом із ним поцілили в розвідувальний корабель «Іван Хрус».
Читати більше новин в TelegramКостянтин Ольшанський: що за корабель
Ольшанський — це великий десантний корабель проєкту 775. Такі використовуються для висадки десанту на необладнане узбережжя. Здатні перевозити різноманітну бронетехніку, в тому числі й танки. Приміром, на борту ураженого ВДК могло розміститись 10 танків Т-55 з екіпажем, пише Мілітарний.
До 2014 року корабель належав Україні, але з окупацією півострова росіяни захопили його. До 2023 року «Костянтин Ольшанський» просто стояв у бухті — все змінилось, ймовірно, через великі втрати Чорноморського флоту РФ. Так, раніше ЗСУ вже вразили ВДК «Оленегорский горняк» та «Минск», які належать до цього ж проєкту.
«Його розбирали на запчастини. Просто банально грабували. А на 10-й рік війни вони зрозуміли, що закінчуються в них великі десантні кораблі цього проєкту 775. Росіяни вирішили його відновити», — зазначив Дмитро Плетенчук.
Корабель після відновлення міг використовуватись для постановок мінних загороджень, доставки гуманітарної допомоги та евакуації з небезпечних районів. Його також можна застосовувати для військових перевезень, забезпечення кораблів і частин флоту в пунктах розосередженого базування.
Озброєння ««Костянтина Ольшанського»:
- реактивна система залпового вогню МС-73 «Гроза»;
- дві спарені артилерійські установки АК-725;
- артилерійський комплекс АК-176-МР-123/76.
«Цей корабель мав використовуватися проти України, на жаль. Тому було ухвалено рішення про поразку і цієї одиниці нашим ‘Нептуном’. Ураження було завдано», — заявив речник ВМС ЗСУ.
Нептун: чим круті ракети
«Нептун» — це назва як ракетного комплексу, так і крилатої ракети до нього. Боєприпас з 2014 року розробляло конструкторське бюро «Луч» та інші підприємства Укроборонпрому.
Ракета належить до класу протикорабельних (ПКР), тобто призначена для ураження надводних цілей (у будь-який час доби та навіть за складних погодних умов):
- бойових кораблів класів крейсер, есмінець, фрегат, корвет;
- десантних і танкодесантних кораблів;
- транспорту, який діє як самостійно, так і в складі груп;
- берегових радіоконтрастних цілей.
Увесь комплекс був взятий на озброєння у 2020 році. Він складається з кількох машин керування запуском, а також пускової установки. Ракета також може запускатись і з кораблів. У категорії ефективність-ціна, як пише Defense Express, вона нічим не поступаються розробкам провідних світових виробників (США, Швеція, Китай).
Короткі характеристики ракети:
- маса — 870 кг;
- маса бойової частини — 150 кг;
- діаметр ракети — 380 мм;
- максимальна дальність — 300 км;
- мінімальна дальність — 7 кілометрів.
Для прикладу, «Нептун» застосовувався при ураженні головного корабля Чорноморського флоту РФ — крейсера «Москва» 13 квітня 2022 року.
Також є припущення, що «Нептуни» у 2023 році могли бути модернізованими для пусків по наземних цілях. Саме ним, ймовірно, знищили російський сучасний ЗРК С-400 «Триумф» на мисі Тарханкут 23 серпня 2023 року.
Атака на «Костянтина Ольшанського», як вважають експерти, підтверджує модернізацію, до того ж глибоку. Так, перший аспект — дальність. Офіційно для «Нептуна» вона становить до 280 км, але вже є неофіційна інформація, що дальність було збільшено до 400 кілометрів.
«Головне питання у селекції цілі під час атаки. На 2021 рік ‘Нептун’ з активною радіолокаційною головкою самонаведення могла розрізняти та атакувати кораблі, які були розділені на умовні категорії малі, середні, великі. Більше того, це протикорабельна ракета, яка призначена для атаки цілей, які знаходяться у морі. А це означає значно менші вимоги до системи наведення, на противагу умов, коли необхідно уразити корабель, який стоїть у причалу або взагалі у доці. А ще у бухті, яка заповнена іншими кораблями, тим паче однотипними. І не просто у бухті, а захищеній засобами ППО та РЕБ», — пояснили у Defense Express.
Раніше Заборона розповідала про будівництво Росією військової бази в Абхазії. Окупантам необхідно місце для зберігання своїх кораблів, які в Криму дістають українські ракети.
Читати більше новин в Telegram