'
Читаєте зараз
Прокуратура Іллінойсу запідозрила приблизно 700 священиків у сексуальному насильстві над дітьми

Прокуратура Іллінойсу запідозрила приблизно 700 священиків у сексуальному насильстві над дітьми

Samuil Proskuryakov

У штаті Іллінойс у сексуальному насильстві над дітьми були звинувачені приблизно 700 священиків Римо-католицької церкви. Про це йдеться в доповіді прокуратури Іллінойсу за підсумками розслідування ймовірних випадків домагань серед священнослужителів штату.

Що відомо

У документі наголошується, що на спеціально створену гарячу лінію надійшло не менше аніж 300 повідомлень про насильство з боку священиків, у більшості випадків жертви на той момент були неповнолітніми. Як зазначає Associated Press, частина інцидентів сталася кілька десятиліть тому, а деякі зі звинувачених священнослужителів уже померли. Крім того, прокуратура зробила запит на документи у всіх шести єпархій штату.

З’ясувалося, що проблеми в регіоні значно масштабніші. Загалом звинувачення надійшли 690 священикам, водночас єпархії раніше оприлюднили імена лише 185 із них.

Проаналізувавши отриману інформацію, офіс генпрокурора прийшов до висновку, що католицькі єпархії Іллінойсу не в змозі «самостійно впоратися з кризою, пов’язаною зі сексуальним насильством» над неповнолітніми. Правоохоронці вказують на те, що церква часто просто ігнорувала скарги потерпілих, не розслідувала або знаходила причини, щоби назвати звинувачення необґрунтованими та неправдивими. У результаті лише 26 відсотків з усіх звинувачень церква визнала правдивими.

Читати більше новин в Telegram

Читайте також: 85% депутаток в парламентах Європи зазнали сексуальних домагань – дослідження

«Не провівши ретельні розслідування, Католицька церква порушила своє моральне зобов’язання надати парафіянам та громадськості повний і точний звіт про всі випадки протиправної поведінки на сексуальному ґрунті з боку священиків в Іллінойсі, – цитує Associated Press заяву генеральної прокурорки Іллінойсу Лізи Медіган, яка ініціювала розслідування. – Церква не намагалася з’ясувати, чи ігнорувало керівництво поведінку обвинувачених священиків або покривало їх».

Зазначається, що розслідування зараз перебуває на ранніх етапах і буде продовжено. Розслідування ймовірних випадків сексуального насильства серед католицьких священиків прокуратура Іллінойсу почала в серпні 2018 року – після публікації підсумків аналогічного розслідування в Пенсильванії. Там у насильстві запідозрили понад 300 священнослужителів.

Photo by Josh Applegate on Unsplash

Скандал у Пенсильванії

Два роки тому генпрокуратура Пенсильванії на хвилі численних свідчень постраждалих і судових позовів оголосила про початок роботи великої колегії присяжних, яка мала вивчити велику кількість звинувачень на адресу священнослужителів штату.

На початку серпня поточного року колегія за підсумками дворічного розслідування опублікувала 1400-сторінкову доповідь, у якій наводяться докази численних випадків насильства над дітьми із боку служителів церкви в шести єпархіях штату, починаючи із 1950-х років.

Досліджувалися випадки в єпархіях міст Аллентаун, Ері, Грінсберг, Гаррісберг, Піттсбург і Скрантон, які назагал обслуговують 1,7 мільйона католиків. В основу звіту лягли також внутрішні церковні документи.

«Ми знаємо, що це дуже великий документ. Але єдиний спосіб виправити ці проблеми – оцінити їхній масштаб», – йдеться в розслідуванні.

Читайте також: Чоловік зґвалтував дівчину і виклав відео у ВКонтакте

У доповіді йдеться про те, що понад 300 священиків учинили за цей період наруги над понад однією тисячею неповнолітніх. Водночас колегія присяжних вважає, що реальна кількість дітей, які постраждали від таких дій, набагато більша. Більшість із жертв були хлопчиками різних вікових груп. Багато жертв згодом покінчили життя самогубством.

Як заявив генпрокурор Пенсильванії Джош Шапіро, високопоставлені представники церкви в штаті, а також її керівництво на рівні Ватикану знали про випадки насильства й систематично покривали причетних до цього священнослужителів, багато хто одержував підвищення.

Деякі священики до публікації звернулися до суду, заявивши, що колегія присяжних безпідставно очорнює їхню репутацію. Суд відмовився заборонити публікацію, проте зажадав не називати публічно їхні імена до розгляду справи, який відбувся у вересні. Водночас дві єпархії, навпаки, незадовго до виходу доповіді добровільно оприлюднили імена священнослужителів, звинувачених у злочинах.

Приховування злочинів

У звіті також говориться про так звану «інструкцію» з приховування правди: терміни «сексуальне насильство» і «зґвалтування» пропонувалося замінювати більш м’яким «негідна поведінка», а розслідування подібних справ рекомендувалося довіряти тим священикам, які були б некомпетнтними, бо не пройшли відповідні тренінги.

У разі, якщо служителя католицької церкви все ж потрібно було відкликати, парафії не можна було називати справжню причину. Серед варіантів зручних версій були запропоновані «хвороба», «нервове виснаження» або ж просто мовчання.

Деякі скарги доходили до поліції. У таких випадках поліція просто передавала інформацію офіційним представникам церкви, щоби вони розібралися самостійно. А далі все йшло за розробленим церквою шаблоном, який був описаний вище.

Скарги на домагання священиків складалися і зберігались у спеціальному секретному архіві, ключ від якого був тільки у єпископа.

Photo by Grant Whitty on Unsplash

Деталі доповіді

Сам звіт докладно описує випадки насильства над дітьми та способи спокушання малолітніх. Серед них – порнографія, алкоголь, бесіди, докучання і прямі статеві контакти, вербальне і фізичне насильство.

Наприклад, історія священика, який розбещував семирічного хлопчика і опісля порадив йому покаятися у скоєному «гріху» та сповідатися самому ґвалтівнику.

Ще одна – про священика, який регулярно ґвалтував іншого підлітка протягом двох років. Чоловік завдав йому численні травми хребта. Згодом неповнолітній був змушений приймати знеболюючі препарати, від яких у результаті впав у залежність.

Читайте також: Нобелівську премію миру вручили за боротьбу з сексуальним насильством

Ще одного хлопчика роздягли догола і примушували позувати в образі Христа, поки група служителів католицької церкви робила його знімки на фотоапарат. Священики давали дітям золоті натільні хрестики, щоб позначати тих, хто вже піддався розтлінню.

Згідно з доповіддю, один зі священнослужителів зґвалтував дівчинку в лікарні, де їй видалили мигдалини. Інший священик зумів зберегти посаду і залишитися в приході навіть після того, як оволодів дівчиною, підробив підпис архієрея на свідоцтві про шлюб, а потім розлучився з нею, коли та завагітніла.

Багато жертв згадували, що їх били рідні, оскільки відмовлялися вірити у їхні розповіді.

Серед жертв педофілів – нинішній конгресмен-демократ від штату Пенсільванія Марк Роцці, який розповів колегії присяжних, що був зґвалтований священиком у католицькій школі округу Беркс. Цей же священик, за словами Роцці, розбестив одного з його шкільних друзів, який наклав на себе руки у 2009 році.

Роцці закликав колег по законодавчих зборах внести відповідні зміни у законодавство, щоби посилити кримінальну відповідальність за розбещення неповнолітніх.

Реакція

Після публікації резонансної доповіді влада не менше 13 американських штатів розпочала розслідування ймовірних випадків домагань і сексуального насильства над неповнолітніми із боку священиків Римо-католицької церкви на території США. Повномасштабні розслідування зараз проводяться прокуратурами у таких штатів, як Іллінойс, Міссурі, Мічиган, Меріленд, Нью-Джерсі, Нью-Йорк, Пенсильванія. Останнім на цей момент штатом США, що почав відповідний розгляд, стала Флорида.

«Будь-який священик, який використовує свій статус, владу і довіру для того, щоб чинити насильство над дітьми, є ганьбою для церкви і загрозою для суспільства», – наводить канал NBC заяву генерального прокурора Флориди Памели Бонді.

На гарячу лінію, яку відкрила Генпрокуратура Пенсильванії, до початку жовтня надійшло понад 1200 дзвінків після оприлюднення вищезазначеної доповіді.

11 серпня глава Римо-католицької церкви Франциск написав листа, в якому засудив сексуальні домагання з боку священиків і публічно покаявся. Повний текст послання наводить католицьке новинне агентство CNA.

Франциск зізнався, що допустив «серйозні помилки» у боротьбі з масовою кризою, що пов’язана зі сексуальним насильством, і попросив вибачення. Від імені церковної спільноти він «із ганьбою і покаянням визнав», що Церква вчасно не відреагувала на ситуацію. Ніяких конкретних заходів боротьби зі сексуальними домаганнями Папа Римський у своєму посланні не запропонував.

Пізніше кілька високопоставлених ієрархів, замішаних у різні роки у нарузі нам малолітніми парафіянами у США, Європі, Південній Америці та Австралії, були відсторонені від служіння або подали у відставку.

Тема сексуального насильства священиків над дітьми в США широко обговорюється вже понад 15 років, ще за часи понтифікату Бенедикта XVI. Про окремі випадки ЗМІ писали ще в 1990-х роках, але на національному рівні про проблему почали говорити з 2002 року, після виходу розслідування Boston Globe про масові домагання в місцевій митрополії. Після цього аналогічні розслідування стали з’являтися регулярно. Зазвичай такі випадки закінчувалися виплатою великих компенсацій постраждалим – загалом різні єпархії за останні роки виплатили понад 2,5 мільярди доларів жертвам домагань.

Читайте також: Опубліковано відео домагань Гарві Вайнштайна. Це закінчилось зґвалтуванням

Новини швидко та коротко – підписуйтесь на Заборону у Telegram 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій