Читаєте зараз
РФ прагне контролювати Готланд: чим такий особливий острів у Балтійському морі

РФ прагне контролювати Готланд: чим такий особливий острів у Балтійському морі

Анастасія Могилевець
  • На урядовому порталі Росії 21 травня з’явився дивний документ про намір посунути кордони з Литвою та Фінляндією у Балтійському морі. Наступного дня його видалили.
  • Проєкт базувався на тому, що географічні координати, встановлені СРСР 1985 року, нібито не цілком відповідають сучасній географічній ситуації.
  • Головнокомандувач Збройних сил Швеції вважає, що ціллю РФ може бути контроль над островом Готланд.

Територія острова є одним із найважливіших форпостів НАТО у Балтійському морі. Водночас він є критичною слабкістю для Альянсу. Річ у тім, що Готланд забезпечує другий шлях посилення регіону.

Заборона розповідає про Готланд та його значення для НАТО.

Кордон з Литвою та Фінляндією: заява Міноборони РФ

Днями з’явилася інформація, що Кремль планує в односторонньому порядку змінити свої морські кордони з Литвою і Фінляндією в Балтійському морі. Відповідну заяву оприлюднили на урядовому сайті, але згодом видалили без пояснення причин, пише Bloomberg.

У документі, опублікованому для громадського обговорення 21 травня, йшлося про плани Міністерства оборони РФ скоригувати координати точок, за якими воно розраховує територіальні води Росії. Урядовці посилалися на документ 1985 року, ухвалений Радою міністрів СРСР, щоб обґрунтувати цю пропозицію. Однак вже 22 травня на сайті відомства повідомили, що проєкт видалили.

Російські пропагандисти-співучасники згодом поширили заяву неназваного військово-дипломатичного джерела. Воно заперечувало, що Москва має намір переглянути державний кордон на Балтиці або своїх територіальних вод. Ніхто так і не пояснив, чому цей документ взагалі був опублікований. Його копія залишилась лише в архіві.

Читати більше новин в Telegram

«Нічого політичного тут немає, хоч і політичне становище серйозно змінилося. Ви бачите, наскільки ескалують напруженість, який рівень конфронтації, особливо у Балтійському регіоні. Звичайно, це вимагає від наших відомств відповідних кроків для забезпечення нашої безпеки», — прокоментував ситуацію прессекретар Владіміра Путіна Дмітрій Пєсков.

Втім, уряди Литви, Фінляндії та Латвії встигли прокоментувати погрози Кремля. Президент Фінляндії Александер Стубб зазначив, що Москва не контактувала з фінськими посадовцями з приводу своєї заяви. Міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс назвав ці дії черговою російською гібридною операцією.

«Цього разу вона [Росія] намагається поширити страх, невпевненість і сумніви щодо своїх намірів у Балтійському морі. Це очевидна ескалація проти НАТО та ЄС, і на неї необхідно дати тверду відповідь», — сказав міністр.

«Конвенція ООН з морського права містить положення про визначення морських зон прибережних держав, зокрема їх перегляд. Ми припускаємо, що Росія, як учасниця конвенції, діятиме відповідно. Слід памʼятати, що внесення непорозумінь — це теж гібридний вплив. Фінляндія не буде введена в оману», — написала очільниця МЗС Фінляндії Еліна Валтонен.

Балтійське море: яким може бути план Росії

Згідно з документом, що підготувало Міноборони РФ, Москва мала намір оголосити своїми внутрішніми морськими водами частину акваторії на сході Фінської затоки, а також поблизу міст Балтійськ та Зеленоградськ у Калінінградській області, пише The Moscow Times.

На кордоні з Фінляндією РФ хотіли скоригувати координати в зоні островів Йяхі, Соммерс, Голланд, Родшер, Малий Тютерс, Вигрунд, а також поблизу північного вхідного мису річки Нарва. Що стосується сусідства з Литвою, під перегляд нібито потрапила зона Куршської коси, райони мису Таран, мису на південь від мису Таран, а також Балтійської коси.

НАТО постійно посилює свій контроль над Балтійським морем — важливим плацдармом для флоту РФ з базами біля Санкт-Петербурга та в Калінінградському ексклаві. Під час холодної війни лише Данія та Німеччина були членами Альянсу. Приєднання до НАТО Польщі, а згодом Естонії, Латвії й Литви перевело більшу частину південного узбережжя моря під його контроль. А після приєднання до військового блоку Фінляндії та Швеції для Росії по суті закрили Балтику з півночі, залишивши їй обмежений доступ, пише Politico.

У розпал Холодної війни радянський Балтійський флот налічував від 90 до 130 підводних човнів. Тепер у Балтійського флоту Росії залишився лише один. Однак Військово-морський флот РФ все ще може брати участь у підводній діяльності. Наприклад, перерізати кабелі зв’язку чи підводні енергетичні лінії між країнами Балтії. Засоби ядерного стримування морського базування залишаються для Москви високим пріоритетом. Росія активно картографує підводну інфраструктуру Балтійського моря, йдеться у звіті Carnegie Endowment for International Peace.

«Я впевнений, що Путін поклав обидва ока на Готланд. Мета Путіна — отримати контроль над Балтійським морем. Ймовірно, він також поклав око на Аландські острови. Росіяни уважно стежать за тим, що відбувається на входах і виходах до Балтійського моря. Ми не можемо цього допустити. Балтійське море не повинно стати ігровим майданчиком Путіна, де він може залякувати членів НАТО», — вважає головнокомандувач Збройних сил Швеції Мікаель Бюден.

Аландські острови і Готланд: у чому стратегічне значення

Експерти в галузі оборони надають Готланду чи не найбільшого стратегічного значення серед усіх островів у Балтійському морі. Острів, що розташований між Швецією і Латвією, називають гігантським авіаносцем. 

При цьому лідери країн НАТО з регіону Північної Європи й Балтії вважають острів критичною вразливістю для Альянсу. Річ у тім, що Готланд забезпечує другий шлях посилення регіону на додаток до сухопутного маршруту з Польщі через Сувальський коридор — вразливу частину території НАТО (між Калінінградом і Білоруссю).

Острів Готланд на карті. Скріншот: Google Maps

За словами Мікаеля Бюдена, той, хто контролює шведський острів Готланд, контролює Балтійське море, чого, ймовірно, і прагне РФ. Фактично йдеться про ще один інструмент залякування країн НАТО і вкрай потужний.

Військові експерти навіть вважають, що Росія зможе домінувати в повітряному просторі над Балтійським морем, якщо захопить цю територію.

Швеція має там лише невеликий військовий контингент. Раніше Стокгольм навіть демілітаризував острів, але у 2018 році таки повернув туди один полк. Він налічує близько 370 солдатів. Для порівняння, наприкінці 1990-х років там базувалося близько 25 000 солдатів.

При цьому країна вже посилює заходи безпеки у регіоні. Так, 14 і 15 січня 2022 року шведська армія терміново перекинула війська на острів, щоб впоратися з концентрацією російських десантних кораблів біля його узбережжя. 

Раніше Заборона розповідала про наступ росіян на Харківщині. Британські журналісти отримали у розпорядження документ, який може бути планом ворога по просуванню у регіоні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій