Читаєте зараз
Росія б’є ракетами Х-22: є лише кілька систем, які здатні їх збивати

Росія б’є ракетами Х-22: є лише кілька систем, які здатні їх збивати

Ilona Kivva
Автор:
  • Російські війська 16 лютого завдали чергового ракетного удару по критичній інфраструктурі. Використали ракети Х-101, Х-59, «Буря» і «Калібр».
  • «Буря», або Х-22 — надзвукова ракета. Вона була створена, аби знищувати авіаносці.
  • Збити її вкрай складно, на практиці не доводилося вражати ще жодній установці.

Крилаті ракети Х-22 не можна збити наявними в Україні системи протиповітряної оборони. Однак серед західних зразків є два комплекси, теоретично спроможні. Вони виготовляються США, а один з них навіть передали Збройним силам, але не у відповідній модифікації.

Заборона розповідає про небезпечні російські ракети та про те, чим їх можна збивати.


Удар по Україні 16 лютого

Російські війська у ніч з 15 на 16 лютого 2023 року здійснили масований ракетний обстріл об’єктів критичної інфраструктури України. Всього було випущено 32 ракети повітряного та морського базування, розповіли у командуванні Повітряних сил ЗСУ.

Ворог використав такі снаряди:

  • 12 крилатих ракет Х-101/Х-555 — пуск з двох стратегічних бомбардувальників Ту-95MC з Каспійського моря;
  • вісім крилатих ракет «Калібр» — з фрегата з акваторії Чорного моря;
  • 12 крилатих ракет Х-22 — із шести дальніх бомбардувальників Ту-22М3 з району Курська;
  • дві керовані авіаційні ракети Х-59 — з двох літаків тактичної авіації Су-35 з району Мелітополя.

«Знищено 14 крилатих ракет Х-101 і “Калібр” та дві керовані авіаційні ракети Х-59. На жаль, частина Х-22 досягла своїх цілей, уразивши об’єкти критичної інфраструктури. Наразі на озброєнні немає вогневих засобів, здатних знищувати цей тип ракет», — кажуть в Повітряних силах ЗСУ.  

Читати більше новин в Telegram

Х-22: характеристики ракет

«Буря», або Х-22 — радянська надзвукова протикорабельна ракета, розробка якої почалася у 1958 році. Вона була створена, щоб вражати американські авіаносці, пише Military Today.

Спочатку боєприпас був адаптований лише під різні версії бомбардувальника Ту-22, включаючи Ту-22К, Ту-22КД, Ту-22КП і Ту-22КПД, але з часом їх зняли з озброєння, а основним носієм снаряда Ту-22М2. Один бомбардувальник здатен переносити дві-три ракети.

Х-22 працює на рідкому паливі і має дальність польоту від 80 до 330 км залежно від версії. Перша модель, яку використовували в Україні, має інерціальну систему наведення. Це означає, що вона вкрай неточна.

«Це ракета з круговим відхиленням у 300 м, але існує лише 50% імовірності, що ракета потрапляє в задане коло, інші 50% — це те, що вона потрапить у коло діаметром два кілометри. Вона так летить, бо так налаштовані її тактико-технічні дані», — з’ясували журналісти Deutsche Welle.

Ракета Х-22 «Буря». Фото: Military Today

Запуск відбувається на висоті від 10 до 14 км. Хоча вдосконалені версії ракети можуть запускатися на значно менших висотах. Після цього «Буря» піднімається на висоту 22.5 км і розганяється до трьох Махів (3704 км/годину). На кінцевій стадії швидкість доходить до 4.15 Маха (5124 км/годину). Атака на ціль відбувається зверху. 

Є дві версії боєголовок:

  • звичайна — масою 1000 кг;
  • ядерна —  з вибуховою потужністю від 350 кТ до однієї мегатонни. 

«Це ракета повітряного базування, що означає, що її можна запускати, підлітаючи досить близько до зони дії ППО. Українські зенітники просто не мають часу на те, щоб підготуватися до її перехоплення. На кінцевому етапі польоту ракета знижується до цілі, але цей етап лише 50-60 кілометрів», — пояснив кореспондент BBC з питань озброєнь Павло Аксьонов.

Patriot і не тільки: яке ППО може збити «Бурю» 

Через специфічне першопризначення, яким зумовлена траєкторія та висока швидкість польоту, ракета є вкрай складною ціллю навіть для сучасних систем протиповітряної оборони, пише Defense Express.

На практиці Х-22 не доводилося вражати ще жодній західній установці, але теоретично на це здатні принаймні два американські комплекси ППО:

  • Patriot;
  • THAAD.

Патріот — це зенітні ракетні комплекси великої дальності. Система має по чотири ракети на пускову установку. Зберігання і запуск здійснюється з посилених алюмінієвих балонів під фіксованим кутом. Підготовка системи до стрільби займає 30 хвилин. 

Радіолокаційні станції (РЛС) ППО здатні виявляти: винищувачі (на дальності 110-130 км), бомбардувальники (160-190 км); ракети — 85-100 кілометрів. Це означає, що як мінімум вчасно помітити «Бурю» вона може.

Комплекс має кілька модифікацій, які відрізняються типом ППО-ракет. Остання версія оснащена боєприпасами PAC-3. Вони здатні збивати повітряні цілі зі швидкістю польоту до 5700 км/год, а Х-22 потрапляє у цей діапазон. Україні постачають ці ЗРК, однак тільки у версіях PAC-2 і PAC-1.

«Теоретично перехопити Х-22 міг би американський ЗРК Patriot із ракетою PAC-2, але для цієї ракети 25 км — її максимум», — каже Павло Аксьонов.

Ще однією системою протиповітряної оборони, яка може впоратися з цим завданням, є американський комплекс THAAD. Це система наземного базування для заатмосферного перехоплення ракет середньої дальності. ППО здатне збивати цілі на висоті до 200 кілометрів. Ракета до THAAD може розвивати швидкість польоту до 10 000 км/годину, тож ймовірність збиття Х-22 вкрай висока.

Її вперше випробували у бою у січні 2022 року — комплекс THAAD збив балістичну ракету єменських хуситів, яка була націлена на енергетичну інфраструктуру в Саудівській Аравії.

Раніше Заборона розповідала про російські ракети Х-101. Російська Федерація вдосконалила деякі з них, додавши блоки для відстрілу теплових перешкод, що може бути проблемою для систем ППО.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій