'
Читаєте зараз
Patriot, Starlink та частини розумних бомб: на що здатна зброя з новорічного пакету США 

Patriot, Starlink та частини розумних бомб: на що здатна зброя з новорічного пакету США 

Ilona Kivva
Автор:
  • Пентагон оголосив про пакет військової допомоги Україні на $1.85 мільярди.
  • Більшу частину зброї вилучать із власного арсеналу США, а решту закуплять у оборонних компаній.
  • З техніки ЗСУ передадуть кілька видів броньовиків, серед яких провідні БТР американського виробництва.

Сполучені Штати Америки передадуть українським воїнам одну з найбільших партій озброєння з початку повномасштабного вторгнення Росії. Так, головною фішкою стали довгоочікувані зенітно-ракетні комплекси Patriot, але у нього увійшли й інші не менш корисні боєприпаси та техніка. Очікується, що зброя надійде в Україну вже у перші місяці 2023 року.

Заборона розповідає про 28-й пакет збройної допомоги від Штатів.


Пакет військової допомоги від США на $1.85 млрд: що увійшло

Пентагон 21 грудня 2022 року, під час візиту президента України Володимира Зеленського до Білого дому, оголосив про передачу великої партії озброєння на $1.85 мільярда, йдеться на сайті Міністерства оборони США.

Гроші були виділені за двома програмами:

  • президентське вилучення (Presidential Drawdown) — передбачає вилучення зброї із власних запасів Сполучених Штатів ($1 мільярд);
  • ​​Ініціатива безпекової допомоги Україні (USAI) — Штати закуповують зброю у компаній-виробників ($850 мільйонів).

Що передадуть за президентською програмою:

Читати більше новин в Telegram
  • батарея Patriot із ракетами;

Це зенітні ракетні комплекси великої дальності. Система ППО має по чотири ракети на пускову установку. Зберігання і пуск здійснюється з посилених алюмінієвих балонів під фіксованим кутом. 

Підготовка системи до стрільби займає 30 хвилин. Однією з переваг є висока мобільність. Так, батарея пускових установок і пов’язаних з ними машин підтримки можуть змінювати позицію до кількох разів на день.

Типова батарея Patriot включає: радар, який виявляє та супроводжує цілі; комп’ютери, енергетичне обладнання, станцію керування бойовими діями ідо восьми пускових установок. При необхідності батарея може працювати з 16 пусковими установками. 

Радіолокаційні станції (РЛС) Патріотів здатні виявляти: винищувачі (на дальності 110-130 км), бомбардувальники (160-190 км); ракети (включно з балістичними, які не може збити жодна з систем, що є в Україні) — 85-100 кілометрів.

  • додаткові боєприпаси для реактивних систем залпового вогню HIMARS;

Україна неодноразово відправляла запити на поставку далекобійних ракет ATACMS, які можуть вражати цілі за 300 кілометрів. Однак офіційних підтверджень погодження чи відхилення запитів немає. Тож, найімовірніше, будуть передані стандартні боєприпаси до Хаймарсів — GMLRS. Вони є кількох видів, але відрізняються тільки типом боєголовки: фугасна, фугасна з удосконаленнями та осколково-розрядна. Дальність дії усіх типів складає 65-70 кілометрів. 

Ракети є унікальними, адже не несуть сотні кілограмів вибухівки, але при цьому надвисока точність та конструкція дають боєприпасам вкрай високу ефективність.

  • 500 високоточних 155-мм артилерійських снарядів;

Скоріш за все, як відзначає Defense Express, це будуть боєприпаси M982 Excalibur, які США вже поставляли Україні.

Це реактивний снаряд калібру 155-мм, а отже він сумісний практично з  усіма артилерійськими установками стандарту НАТО, наприклад, з французькими Caesar, польськими Krab, німецькими PzH 2000, американськими M777 тощо.

Зброя наводиться за допомогою GPS, що дозволяє максимально точно вражати цілі. Дальність пострілу залежить безпосередньо від артустановки. Так, при використанні гаубиці M777 з довжиною ствола 39 калібрів снаряди вражають цілі за 36 кілометрів, а з французькими Caesar із 52-каліберним стволом — на 46 км, з PzH 2000 — на 48 кілометрів.

  • 30 мінометів: по 10 одиниць 120, 82 та 60 міліметрових калібрів, а також понад 10 000 снарядів до них;

На озброєнні штаті є десятки варіантів мінометів як власного виробництва, так і закуплені у дружніх країн. Всі вони дуже схожі за принципом роботи та використанням. Це в основному причепні, рідше переносні пускові установки, які запускають снаряди на відстань від 500 м до 10 кілометрів. Суто американськими є: M252 (82 мм), M2 (60 мм), M224 (60 мм), M120 (120-мм), MO-120-RT61 (120 мм).

  • 37 бронеавтомобілів Cougar;

Cougar (Пума) — це протимінно-захищений автомобіль, який випускається у двох варіантах шасі: 4×4 і 6×6, пише Military Today.

Броньовики забезпечують захист від прямого вогню, мін, саморобних вибухових пристроїв і ракет РПГ, зокрема від снарядів НАТО калібру 7.62 мм — повний захист, також захищений від бронебійних 12.7 сіліметрів. У якості озброєння на даху встановлений 7.62 мм кулемет.

  • 120 позашляховиків HMMWV;

Це повнопривідний броньований військовий автомобіль, розроблений американською компанією AM General. Він є багатоцільовим, тому у різних модифікаціях може використовуватися для транспортування військ, перевезення вантажу, у якості медичного авто тощо. Також на HMMWV можна встановити кулемет або навіть переносний зенітно-ракетний комплекс.

  • шість броньованих вантажівок;
  • протирадіолокаційні ракети AGM-88 HARM;

Це надзвукова тактична ракета класу «повітря-земля», призначена для пошуку та знищення систем ППО, оснащених наземними радіолокаційними станціями. Ракета здатна виявляти, націлюватися та знищувати ворожі цілі з мінімальним залученням пілота літака, адже використовує пропорційну систему наведення. Це працює так: спочатку датчики вловлюють випромінювання радара противника, а потім вмикається головка самонаведення у носовій частині. Якщо ж противник вимикає радар, HARM запам’ятовує координати випромінювання радара, і продовжує летіти до цілі. 

Здатна летіти на відстань до 150 кілометрів. Бойова частина сконструйована так, щоб завдати максимальної шкоди цільовим антенам та електроніці ворожих систем.

  • високоточні авіаційні боєприпаси;

Найімовірніше, це будуть комплекси Joint Direct Attack Munition (JDAM). Це сучасне електронне обладнання, яке призначене для встановлення на некеровані авіаційні бомби. По суті,2 це додаткові крила та хвіст до бомб, у яких встановлені високотехнологічні прилади, серед яких системи GPS та інерційної навігації. Таке поєднання дозволяє перетворювати некеровані боєприпаси на високоточну прицільну зброю — так звані розумні бомби. Зазвичай їх скидають з винищувачів та бомбардувальників.

  • понад 2700 гранатометів і стрілецької зброї (існує кілька сотень варіантів);
  • протипіхотні міни Claymore;

Це одна з найвідоміших американських мін другої половини XX століття. Вони довели вкрай вискоку ефективність для відбиття нападів та влаштування засідок під час війни у В’єтнамі, пише Sofrep.

На відміну від традиційних протипіхотних мін, які спрямовують свою вибухову силу догори, Claymore працює за принципом направленої дії. Це означає, що військовий наводить міну, використовуючи грубий приціл зверху, і закріплює її подвійними якорями, які можна втиснути в землю. Потім дріт розгортається на безпечну відстань до місця користувача, де стискається детонатор у формі клакера, щоб ініціювати вибух.

Після пострілу пластична вибухівка викидає 700 сталевих кульок у радіусі 60°. Усе, що на відстані до 46 метрів, потрапляє у зону ураження.

  • підривні боєприпаси та обладнання;

Серед них можуть бути системи для розмінування M58 MICLIC. Вони працюють за принципом підриву, тому підходять навіть для прямого ураження ворожої техніки та позицій. Система складається з троса, всередині якого знаходиться понад 1.2 т вибухової речовини та пускової, яка викидає цей трос.

Комплекс може пробити прохід довжиною близько 100 м та шириною до вісім метрів. Однак дальність польоту відносно невелика — приблизно 60 метрів, тому він підходить для роботи під час безпосереднього наближення до позицій ворога. 

  • прилади нічного бачення та оптика;
  • тактичні захищені системи зв’язку;
  • бронежилети та інше польове спорядження.

Друга частина пакета збройної допомоги від США складається в основному зі снарядів:

  • 45 000 152-мм боєприпасів;
  • 20 000 122-мм боєприпасів;
  • 50 000 122-мм реактивних снарядів для РСЗВ «Град»;
  • 100 000 танкових 125-мм снарядів;
  • термінали та послуги супутникового зв’язку (скоріш за все Starlink).

Також частину коштів витратять на навчання українських захисників і підтримку та обслуговування вже наданої техніки.

Раніше Заборона розповідала про далекобійні ракети GLSDB, які Україна може отримати від Сполучених Штатів. Запускати їх можна з реактивних систем залпового вогню M270 та HIMARS, які по суті є різними модифікаціями однієї зброї і вже активно використовуються українськими захисниками.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій