'
Читаєте зараз
Ворог намагається прорватися до Роботиного: навіщо це РФ

Ворог намагається прорватися до Роботиного: навіщо це РФ

Daniil Tsarevskyi
  • Україна звільнила Роботине наприкінці серпня 2023 року. Це дозволило ЗСУ вклинитись у першу лінію оборони росіян на півдні.
  • Армія РФ почала тиснути на напрямку в січні 2024-го і змусила українських захисників відступити майже до населеного пункту.
  • У британській розвідці кажуть, що війська ворога штурмують одразу на кількох ділянках фронту, щоб розтягнути українські сили.

Роботине — це ключовий здобуток літнього контрнаступу ЗСУ. Маленьке село лежить на шляху до Токмаку — опорного пункту та логістичного хабу росіян. Просування на цьому напрямку влітку мало б відрізати залізничне сполучення РФ, надати вогневий контроль українським військам над значною частиною окупованих територій та відкрити шлях до Мелітополя.

Заборона розповідає про активізацію російських військ біля Роботиного. 

РФ активізувалася на Запорізькому напрямку

Російські війська нещодавно підтвердили наступ у Запорізькій області. Кадри з геолокацією за 21 лютого 2024 року, показують, що російські війська просунулися в західній частині Роботине. Інші зображення також підтверджують просування на захід від Вербового, йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW).

Активізацію росіян біля Роботиного підтверджує і Міністерство оборони Великої Британії. Там заявляють, що війська ворога штурмують одразу на кількох ділянках фронту, щоб розтягнути українські сили.

Карта просувань російських військ. Скріншот: DeepStateMap

«Тут противник намагається здійснювати переміщення особового складу не лише малими піхотними групами, а й на швидкісних квадроциклах. По ворогу наноситься вогневе ураження, ворог знищується», — заявив командувач оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» Олександр Тарнавський.

Читати більше новин в Telegram

Позиційні бої відбувалися одразу в кількох місцях напрямку: біля Вербового, Роботиного та Малої Токмачки. Там, ймовірно, діють підрозділи російського 70-го мотострілецького полку (42-га мотострілецька дивізія 58-ї загальновійськової армії Південного військового округу). Російські джерела також повідомляли про просування до 2.02 км у ширину та 650 м у глибину біля Новопрокопівки, посилаючись на українських аналітиків, проте візуальний аналіз цього не підтвердив.

Також позиційні бої тривали на межі Донецької та Запорізької областей, поблизу Пречистівки та Золотої Ниви, а також біля Новозлатополя.

Роботине: чому важливе для армії РФ

Роботине — це невелике село, площею 3 кв. км, де до війни офіційно жили менше ніж 500 людей. Важливим пункт його робить те, що він лежить на дорозі з Оріхова до Токмака. Останнє місто — логістичний хаб армії РФ, одна з головних цілей літнього контрнаступу. Його звільнення відкривало б дорогу для ЗСУ на Мелітополь, пише BBC.

Наприкінці серпня-2023 ЗСУ звільнили населений пункт. Після цього воїнам вдалося просунутися на схід від села — у напрямку Вербового та Новопрокопівки. Тоді захисники прорвали першу лінію оборони росіян (так звані лінії Суровікіна).

Лінія є найсильнішою і складається з бетонних бліндажів, перед якими встановлені протитанкові пастки та велике мінне поле. Для просування спочатку треба проводити розмінування, але зробити це вкрай складно, адже при виявленні загрозі росіяни відкривали вогонь із захищених укріплень, розповів The Guardian командувач оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» Олександр Тарнавський.

Авторитетні військові аналітики Деф Мон та Майкл Кларк формулювали наступні переваги від просування на напрямку:

  • вихід на дорогу Пологи—Токмак допомогло б ЗСУ відрізати РФ від частини залізничного сполучення. Це залишило б для росіян 200 км фронту без залізниці і більш-менш відділило б південний фронт;
  • ЗСУ змогли б тримати під артилерійським контролем більшу частину окупованих територій;
  • Токмак — це прямий шлях на Мелітополь. Його звільнення допомогло б розділити загальну лінію фронту на дві частини, а також відрізати Крим. Проведення саме такої операції прогнозував Кларк, коли Велика Британія, США та низка країн ЄС оголосили про передачу Україні танків Challenger, Abrams та Leopard відповідно. Операція, ймовірно, безпосередньо спирається на броньовики як на ключову силу (танковий кулак) — використання техніки у червні-липні підтверджує це.

Проте вже в січні 2024 року Росіяни відтиснули українських захисників із захоплених позицій майже до самого Роботиного. Таким чином вони частково повернули позиції на так званій «головній лінії оборони», на яку вдалося зайти в результаті літнього контрнаступу. Під контролем ЗСУ залишалась лише невелика смуга.

Раніше Заборона розповідала про можливу наступну ціль росіян після окупації Авдіївки. Є одразу пʼять ділянок, на яких ворог може рушити далі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій