'
Читаєте зараз
Розслідувачі знайшли постачальника додаткових Gepard для ЗСУ

Розслідувачі знайшли постачальника додаткових Gepard для ЗСУ

Ilona Kivva
Автор:
  • Бельгійська оборонна компанія OIP Land Systems має на складах близько 40 самохідних артустановок (САУ) «Гепард».
  • Техніка виставлена на продаж, тож її можна купити для ЗСУ. Однак вона потребує ремонту. 
  • Gepard — це потужні артсистеми для протиповітряної оборони, але використовувати їх можна і для інших цілей.

Головна проблема з бельгійськими САУ — це їх ціна. За одну одиницю компанія-власниця просить трохи більше $2 мільйонів. Дарувати їх не планують, а уряд Бельгії закуповувати арту за такою вартістю відмовляється. Може спрацювати та ж схема, що й з німецькими Leopard 1 або з польськими броньовиками Rosomak.

Заборона розповідає про варіанти придбання техніки для України.


«Гепарди» на складах OIP Land Systems: у якому стані

Бельгійська оборонна компанія OIP Land Systems має на зберіганні достатньо велику кількість бронетехніки та артустановок. Серед іншого, на складах є близько 40 САУ Gepard, які є особливо потрібними ЗСУ, з’ясували журналісти з Business AM.

Якого року техніка, не вказано, але за словами джерела видання в Міноборони Бельгії, вони занадто старі, щоб їх відновлювати. Водночас інший інсайдер стверджує, що їх таки можна відремонтувати. Проблема тільки у тому, що ціна занадто висока, аби уряд країни-союзниці погасив її самотужки. 

Самохідна артустановка Gepard. Фото: Military Today

Читати більше новин в Telegram

Так, компанія просить за кожну САУ по $2.19 мільйонів. Ціна включає не тільки придбання, а й ремонт, тобто повернення їх у бойовий стан. Для порівняння: за Leopard 1 (ЗСУ у OIP Land System придбала німецька компанія Rheinmetall) просили по $500 000. Сторгувалися підприємства, ймовірно, за меншу суму, адже німці будуть ще й відновлювати танки.

Тобто передати Gepard Бельгія не зможе (навіть по $500 000 за Leopard 1 уряд країни називав зависокою ціною). Однак може спрацювати інша схема:

  • викуп дешевше тією ж Rheinmetall, адже це німецька техніка, яку компанія також спроможна відновити;
  • кооперація кількох країн, наприклад, як було з польськими БМП Rosomak — їх купила Україна, але профінансували ЄС та США.

Як пише Defense Express, США для України викупили в Йорданії зенітні установки Gepard за ціною у майже $120 млн. Кількість закуплених машин не розголошувалася, але навіть якщо придбали всі зенітки, що є у Йорданії (60 одиниць), то ціна однієї становить до $2 мільйонів. При цьому сама Йорданія у 2013 році викупила їх у Нідерландів за €350 000.

«Ціна у $2.19 млн за відновлену машину, може, й завищена, але цілком відповідає сучасним реаліям, коли зброя тільки дорожчає. Тому питання лише в тому, хто погодиться заплатити такі кошти за машини і наскільки актуальним це питання є дефіциту боєприпасів до Gepard у Збройних сил України», — зазначили експерти з озброєння.

Gepard: коротко про артустановки

Gepard — самохідні зенітні артустановки, які надійшли на озброєння Бундесверу в 1973 році. Основне завдання — захисти бойових підрозділів, військ та ключових об’єктів від повітряних атак, тобто по суті це система ППО. 

Стріляє вона не ракетами, а 35-мм снарядами, тож на практиці більше підходить для ураження вертольотів та дронів противника (хоч деякі експерти кажуть, що може ефективно збивати навіть крилаті ракети). Також нею можна бити по ворожій бронетехніці — передбачена можливість стрільби бронебійними снарядами. Тож це універсальна зброя, яку можна використовувати і у тилу, і у прифронтових зонах.

Основні характеристики артустановки:

  • заснована на базі шасі основного бойового танка Німеччини Leopard;
  • оснащена подвійними 35-мілімітровоми гарматами;
  • має два радари зони дії до 15 км: пошуковий та відстежувальним (діють комплексно);
  • максимальна скорострільність — 550 пострілів/хвилину;
  • боєкомплект — 640 бронебійно-запалювальних снарядів для стрільби по повітряних цілях і 40 бронебійних для враження наземних цілей;
  • броня захищає від гармат малого калібру;
  • екіпаж — три людини: командир, навідник і водій;
  • двигун і трансмісію системи можна замінити за 20 хвилин в польових умовах.

Раніше Заборона розповідала про шведські винищувачі, які можуть передати ЗСУ. Вони дешевші та значно легші в освоєнні за американські F-16.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій