Руни, нацистські знаки та заклики до вбивств: що міститься в символіці українських ультраправих

Polina Vernyhor
Зіґи, кельтський хрест та руни: найпопулярніша символіка українських ультраправих

Українські ультраправі організації останнім часом стали частіше нападати на київські заклади, окремих активістів та активісток. В основному страждають місця на Подолі: там розташовано багато нічних клубів і барів, де збираються різні спільноти. Майже завжди після таких «рейдів» на стінах залишаються графіті, що символізують певні ультраправі угруповання. Часто на цих наскельних малюнках можна розгледіти свастику, кельтський хрест або інші відсилки до Третього Рейху, «арійського міфу» чи вбивств комуністів в Індонезії. 

Журналістка Заборони Поліна Вернигор розібралася в найпоширеніших символах та гаслах, які використовують українські ультраправі організації, і склала путівник ними.


Офіційна символіка організацій

Попри те, що самі ультраправі організації проти того, щоб їх називали неонацистськими, навіть у їхній офіційній символіці є елементи, що нагадують символи ненависті.

Кельтський хрест

Організації, в офіційній символіці яких є цей знак: Solaris

Кельтський хрест — один із найрозповсюдженіших символів в ультраправих графіті. Його використовують і в офіційній символіці організацій — наприклад, у логотипі Solaris літера О стилізована під серцевину кельтського хреста.

Кельтський хрест почали використовувати у 8-му столітті в Ірландії завдяки святому Патрику — місіонеру, який навернув ці землі в християнство. Вважається, що під час вибору символу для нової релігії було важливо поєднати у ньому християнську атрибутику з язичницькими мотивами. Це було потрібно для того, щоби донести важливість хреста як такого до людей, які ще донедавна поклонялися силам природи. Тому звичайний хрест вирішили поєднати із символом сонця — колом.

Ультраправі рухи почали використовувати цей символ у середині 20 століття. Тоді священник Поль Донкер створив у Франції молодіжний скаутський рух і обрав для його емблеми кельтський хрест. Під час Другої світової війни Донкер та його прибічники активно підтримували диктаторський режим Філіппа Петена. Петен очолив колабораціоністський уряд, що утворився внаслідок падіння Франції перед нацистами.

Тоді кельтським хрестом почали послуговуватися й інші праві рухи — наприклад, схожий символ використовувала фашистська Французька народна партія Жака Доріо. З часом він поширився в усьому світі як знак ультраправих груп. Водночас варіант, який використовують ультраправі, доволі специфічний та відрізняється від звичайного кельтського хреста, на який можна натрапити, наприклад, на кладовищах Європи.

Вольфсангель

Організації, в офіційній символіці яких є цей знак: «Азов», «Фрайкор»

На емблемі полку «Азов» є чіткий символ вольфсангель — це велика літера N, перекреслена вертикальною рискою. У центральному елементі логотипу харківської ультраправої організації «Фрайкор» також можна розгледіти літеру Ф, стилізовану під вольфсангель. Загалом вольфсангель використовується у багатьох гербах і може мати як горизонтальний, так і відзеркалений вид.

Колись цей знак був емблемою Націонал-соціалістичної робітничої німецької партії. Після того, як його замінили на орла, він став тактичним знаком танкової дивізії СС «Рейх» — власне, на лого «Азова» зображений саме цей варіант вольфсангеля. Символ також використовували і в інших підрозділах СС та вермахту.

14/88 

Організації, в офіційній символіці яких є цей знак: «С14»

Найвідоміший цифровий символ білих неонацистів — це комбінація із двох чисел. «14» — це скорочення популярного слогана «14 слів»: «We must secure the existence of our people and a future for white children» («Ми маємо забезпечити існування нашого народу та майбутнє для білих дітей»). Слоган вигадав неонацистський ідеолог Девід Лейн, який був членом терористичного угруповання The Order, що пропагувало перевагу білої раси. Цей слоган використовується так масово, що зараз його вважають таким, що відображає засади світогляду прихильників білої раси у 20-21 століттях.

Власне, саме число 14 використовується в написанні назви організації «С14», нині перейменованої на «Основи майбутнього». Саме по собі використання слова «Січ» в назвах доволі розповсюджене в Україні, але написання саме через число 14 відсилає до символів ненависті.

Друга частина — «88» — має два трактування. По-перше, це число позначає дві латинські літери H — ця літера є восьмою за рахунком в алфавіті. В числі зашифроване упізнаване партійне привітання «Heil Hitler!» («Хайль, Гітлер!»). Ще одне ймовірне значення — відсилка до «88 заповідей Девіда Лейна» — маніфесту, написаного ним у в’язниці, куди він потрапив за вбивство єврея та інші тяжкі злочини. Таку кількість заповідей Лейн також обрав через зашифроване у числі «Heil Hitler!»

Трискеліон

Організації, в офіційній символіці яких є цей знак: телеграм-канал «Былины IV Рейха»

Це стародавній символ, який являє собою три промені, що виходять з однієї точки. Промені часто криві, мають завитки або переламані прямі лінії. Спочатку це був суто геометричний символ, але згодом у різних країнах перетворився на ноги, що біжать, чи голови дракона.

Під час Другої світової війни до складу військ фашистської Німеччини входила 27-а дивізія «Лангемарк». У цій дивізії трискеліон зображували на гербі та перснях воєнних.

У 1973 році була створена ультраправа воєнізована організація африканських націоналістів Південно-Африканської Республіки. Вона існує досі та сповідує ідеї націоналізму, расизму, антилібералізму. Емблема організації — трискеліон, стилізований під нацистську символіку. 

В Україні ультраправі часто використовують трискеліон у графіті та мерчі. Також він є на лого популярного ультраправого телеграм-каналу «Былины IV Рейха» — власне, назва відсилає до нацистської Німеччини.

Мертва голова

Організації, в офіційній символіці яких є цей знак: телеграм-канал «Концтабір»

Зазвичай цей знак складається із зображення черепа та схрещених кісток. За часів нацистської Німеччини це зображення стало символом однієї з трьох основних гілок СС — загонів «Мертва голова». Ці загони охороняли концентраційні табори, де утримували людей за расовими, політичними, національними та іншими ознаками. 

Після війни неонацисти та інші прихильники ідеї «переваги білої раси» відродили цей символ як символ ненависті. Наприклад, популярний серед ультраправих телеграм-канал «Концтабір», який нещодавно заблокували, мав мертву голову на лого. Канал публікував особисті дані членів ЛГБТ-спільноти, фемактивісток тощо.

Гасла

«White Power»

Це популярна серед прихильників фашизму концепція про те, що білі люди нібито перевершують всіх інших за расовими ознаками. Термін також використовують для опису політичних ідеологій про домінантну роль білих у різних галузях. Можна почути різні варіації — наприклад, «White Pride» або сумнозвісний «White lives matter». 

До речі, останній лозунг вигадали в США ще у 2015 році як відповідь на рух Black lives matter. Уперше його використало «Товариство арійського Відродження» у Техасі. У 2016 році інші групи прихильників переваги білої раси почали масово використовувати це гасло. Незабаром воно стало одним з основних серед расистів та неонацистів.

До різновидів цього словосполучення також належить і «White Rex», що в перекладі українською означає «Білий цар». Це прізвисько одного з активних учасників ультраправої спільноти Дениса Нікітіна (Капустіна), а також назва його однойменної популярної серед ультраправих марки одягу.

«Зіґ Хайль»

З німецької перекладається як «Слава перемозі». НСДАП часто використовувала цю фразу у своїх лозунгах, нею ж супроводжувалося нацистське вітання. Після Другої світової війни багато прихильників переваги білої раси в Європі, Північній Америці та інших країнах перейняли її.

«Blood & Honour»

Перекладається як «Кров і честь». Це назва промоутерської неонацистської мережі, що організовує концерти неонацистських груп по всьому світу. Німецькою назва звучить як «Blut und Ehre» — так називалося молодіжне крило НСДАП. Організація має філіали у щонайменше 17 країнах світу, зокрема й в Україні. 

В Україні організація не дуже відома. В її телеграм-каналі трохи більше тисячі підписників, а більшість їхніх акцій проходять або разом із більш відомими ультраправими організаціями, або майже непомітно. Наприклад, нещодавно учасники групи вдяглися у білі костюми та ковпаки, схожі на ковпаки «Ку-клукс-клану», і пройшлися Майданом Незалежності в Києві.

«Вступай в АКС»

Зовсім нещодавно на Подолі помітили багато шаблонних графіті з написом «Вступай в АКС» та лого — складеними у літеру А автоматами. Це ультраправа організація «Авангард культурна спілка» шукає нових прихильників. АКС утворилася на базі полку «Азов». Свої переконання АКС характеризує як «революційний традиціоналізм». Здебільшого її члени беруть участь в акціях, які організовують інші, більш медійні ультраправі організації.

«YAKARTA VIENIE»

Такі графіті також відносно нещодавно з’явилися на стінах будівель та підземних переходів Подолу. Наприклад, наступного дня після так званого «наркорейду» ультраправих на бар «Хвильовий» ці написи з’явилися на стінах закладу.

Ймовірно, це відсилка до масових політичних вбивств в Індонезії, що сталися внаслідок антикомуністичних репресій у 1965-1966 роках. За різними оцінками, тоді в країні вбили близько пів мільйона людей. Все почалося з невдалої спроби комуністів захопити владу та не дати правим прийти на керівні посади. Але після провалу в країні почали переслідувати усіх учасників та прихильників Комуністичної партії Індонезії, яких було чимало. Вбивати почали саме в Джакарті — столиці Індонезії.

Лозунг «YAKARTA VIENIE» («Джакарта наближається») використовували саме у радикальній боротьбі проти комуністів, але він не дуже поширений серед європейців. Ймовірно, цей напис може містити погрози життю опонентів українських ультраправих. Відповідальність за графіті взяла на себе організація Centuria — спадкоємиця організації «Національні дружини», що є частиною азовського руху.

Графіті

Попри те, що в офіційній символіці українських ультраправих груп немає найпопулярніших неонацистських символів — наприклад, свастики, — члени цих груп часто використовують такі знаки у графіті або наліпках.

Свастика

Свастику відносять до найдавніших поширених та відомих символів людства. Археологи знаходили зображення різновидів свастики на будівлях, посуді, монетах, одягу, зброї тощо, датовані 8 тисячоліттям до нашої ери.

Свастика мала багато значень. Наприклад, в одних стародавніх народів вона була символом руху, життя, добробуту, родючості тощо. В інших свастика символізувала світло, блискавку чи небесні тіла.

У сучасності свастику пов’язали із нацистськими ідеями після археологічних розкопок стародавньої Трої (територія сучасної Туреччини). Троянців багато разів пов’язували з арійцями — буцімто ті були предками троянців. Під час розкопок на багатьох знайдених предметах була свастика, тому сучасні прихильники ідеї «арійської раси» надихнулися такими результатами та вирішили використовувати свастику у своїй ідеології. 

Наприкінці 19 століття свастику визнали символом «арійської раси», а після подій 20 століття вона стала відомим на весь світ знаком нацизму.

Чорне сонце

Цей символ езотеричний, представлений він у слов’янській, кельтській та скандинавській міфологіях. У цих культурах вірили, що цей знак послали на землю боги, щоб врятувати людство та допомогти йому пережити тяжкі часи. 

У нацистській Німеччині чорне сонце вперше з’явилося на мозаїці у замку Вевельсбург. Тоді в тому приміщенні розташовувалася школа офіцерів та окультний центр СС (воєнізовані формування НСДАП). Підтримка окультизму — це важлива складова «арійського міфу». Попри те, що Адольф Гітлер у «Майн кампф» засуджував окультистів, певні їхні доктрини лягли в основу націонал-соціалізму у нацистській Німеччині.

Після Другої світової війни і поразки Третього Рейху символ чорного сонця позиціювався нацистами як містичне джерело енергії для «відродження арійської раси».

Sturmabteilung (скорочено SA)

Це емблема штурмовиків Третього Рейху. До 1934 року Гітлер використовував їх для залякування політичних опонентів. Проте згодом ці воєнізовані формування стали йому непотрібні, тож він наказав вбити їхніх лідерів. 

Після Другої Світової Війни, коли більшість нацистських символів у Європі заборонили, нацисти почали використовувати емблему Sturmabteilung.

Руна Зіґ

В англосаксонському рунічному алфавіті ця руна (ᛋ) означала «сонце». Вона нагадує літеру S та блискавку. У нацистській же Німеччині руну перейменували на Зіґ зі значенням «перемога». Подвійна Зіґ — це емблема СС, нацистських воєнізованих організацій. 

Зараз цей символ у нацистів означає спадкоємність славі СС. Його часто зображують у графіті, замінюючи ним літеру S або С.

Руна Одал

Це руна, що означає «спадщина». У нацистській Німеччині її використовували на емблемі трьох добровольчих дивізій СС та на прапорі хорватської діаспори германців. Стилізоване зображення руни Одал використовувалося в емблемі Головного управління СС з питань раси та поселення.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій