'
Читаєте зараз
Місяць голодування Сенцова: Хронологія протесту

Місяць голодування Сенцова: Хронологія протесту

Сергій Сурепін

З моменту безстрокового голодування українського режисера Олега Сенцова пройшов місяць. «Заборона» зібрала все, що відбувалося за цей період.

14 травня

Олег Сенцов оголосив безстрокове голодування. Про це через два дні повідомила його сестра Наталія Каплан. Своїми діями Сенцов вимагає відпустити всіх українців, утримуваних у Росії та анексованому Криму. Зараз в РФ та Криму утримують 64 українських політв’язня.

«Я, Сенцов Олег, громадянин України, незаконно засуджений російським судом, який знаходиться в колонії м Лабитнангі, оголосив безстрокове голодування з 14 травня 2018 р. Єдиною умовою її припинення є звільнення всіх українських політв’язнів, які знаходяться на території РФ. Разом та до кінця! Слава Україні», — написав у своїй заяві Сенцов.

16 травня

Адвокат Дмитро Дінзе розповів, що Сенцов готувався до безстрокового голодування півтора місяці: «Він відмовився від продуктових передач, магазину та перейшов на тюремну їжу. Протягом цього часу він знижував кількість спожитої їжі. Він не припинить голодування, поки його умови не будуть виконані або він помре».

Разом з цим президент України Петро Порошенко закликав міжнародну спільноту продовжувати тиск на Кремль, щоб українські політв’язні якнайшвидше повернулися додому, до своїх родин: «Ми продовжуємо боротися і докладаємо всіх зусиль для звільнення всіх незаконно ув’язнених українців, яких тримають на території окупованого Криму, Донбасу і на території РФ».

Біля російського посольства в Берліні відбувся мітинг, на якому вимагали звільнити Сенцова та інших політв’язнів.

17 травня

Асоціація режисерів Франції закликала РФ звільнити Сенцова: «Не дамо нашому колезі померти в байдужості. Ми вимагаємо його звільнення».

18 травня

Українськи кіновиробники влаштували акцію протесту під російським посольством у Києві. Вони прочитали документальну п’єсу Олени Грєміної «Заручини» про судовий процес над політв’язнем Олегом Сенцовим

19 травня

У центрі Москви провели поодинокі пікети, аби привернути увагу до стану здоров’я Сенцова. Четверо росіян вийшли на Пушкінську площу. По черзі вони тримають плакати з портретом Сенцова із написами: Олег, Живи, Росія, відпусти Сенцова, Врятувати Сенцова, Save Sentsov.

20 травня

Письменник Андрій Любка закликав «голодувати» разом із Сенцовим. Він закликав на один день відмовитися від їжі на знак солідарності.

21 травня

Адвокат Дінзе повідомив, що Сенцов буде голодувати до кінця, можливо до фатального кінця: «Знаючи Олега, будучи його адвокатом, він для себе визначив досить такий серйозний крок. Я йому пропонував юридично вирішити це питання. Олег сказав, що не вірить ні в яке правосуддя». Разом з цим стало відомо, що Сенцова перевели в одиночну камеру в «безпечному місці», де він перебував один, без будь-яких зовнішніх контактів.

Міністерство закордонних справ України направило МЗС РФ ноту з вимогою надати українським консулам та лікарям доступ до Сенцова. Також МЗС не виключають обміну Сенцова на главу «РИА Новости-Украина» Вишинського.

22 травня

Каплан повідомила, що Сенцова кожен день відвідує лікар.

23 травня

Посольство США в Україні вимагає від Росії звільнити Сенцова. Разом з цим доповідач Парламентської асамблеї Ради Європи з гуманітарних наслідків війни в Україні Егідіус Варейкіс закликав негайно звільнити Сенцова.

24 травня

Активісти провели акцію на підтримку Сенцова біля посольства РФ в Києві. До них на акції приєдналися літератори, журналісти, художники і громадські діячі.

25 травня

Мер Києва Віталій Кличко збирав підписи відомих спортсменів і зірок світового футболу під зверненням із вимогою негайно звільнити Сенцова.

26 травня

Більш ніж 360 активістів і відомих особистостей підписалися під листом на ім’я канцлера Німеччини Ангели Меркель і міністра закордонних справ Хейко Мааса із закликом врятувати життя Сенцова. Серед підписантів листа є лауреатки Нобелівської премії Світлана Алексієвич і Герта Мюллер.

27 травня

Актриса Чулпан Хаматова на кінофестивалі в російському місті Ульянівськ висловила слова підтримки на адресу Сенцова.

28 травня

Сенцов дав згоду на «підтримуючу терапію». За час відмови від прийому їжі погіршення загального стану здоров’я не зареєстровано.

29 травня

Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що питання про обмін Сенцова на Вишинського ніхто не ініціював.

30 травня

Фільм про Сенцова відкрили для вільного доступу в усьому світі.

31 травня

Журналістка та екс-кандидатка в президенти РФ Ксенія Собчак поговорила по відеозв’язку з Сенцовим. Вона повідомила про погіршення стану здоров’я, а також розповіла, що у режисера випало два зуби.

Український активіст Олександр Кольченко оголосив голодування. Вимагає звільнити Сенцова.

1 червня

Відбулася глобальна акція #SaveOlegSentsov, в межах якої по всьому світу провели акції протесту з вимогою звільнити Сенцова.

Також стало відомо, що адвокат буде їздити до Сенцова мінімум раз на два тижні. При цьому Сенцов відмовився від роботи в колонії.

2 червня

У центрі Києва провели акція на підтримку Сенцова. Учасники акції принесли червоні картки та футбольний м’яч як нагадування того, що Росія як країна-господарка Чемпіонату світу з футболу 2018, досі утримує близько 70 українських політв’язнів.

Також сестра Сенцова повідомила, що йому щодня колють глюкозу.

3 червня

Матері ув’язнених у Росії кримських активістів Олега Сенцова й Олександра Кольченка вперше зустрілися та звернулися до президента України Петра Порошенка з проханням про сприяння у якнайшвидшому звільненні їхніх синів.

4 червня

Режисер-документаліст Аскольд Куров зустрівся з Сенцовим у колонії в Ямальського місті Лабитнангі: «Він п’є кип’ячену воду, раз в два дні йому роблять крапельниці з глюкозою і вітамінами».

5 червня

Сенцов написав лист лідерам країн «Великої сімки»: «Шановні панове! Дякую Вам велике за те, що ви і ваші країни робите для України. Нам ще багато належить зробити самим і з вашою допомогою. Наприклад, перемогти в цій гібридної війні з нашим ворогом. З приводу ситуації з українськими політв’язнями, я сподіваюся, що ви щось зможете зробити для вирішення їхніх доль і не будете зосереджуватися на одній особистості, наприклад, мені. А допоможете багатьом. Удачі вам у вашій нелегкій справі! Слава Україні!».

6 червня

Сенцов попросив людей на свободі не голодувати на його підтримку.

7 червня

Путін відреагував на можливість обміну Вишинського на Сенцова. Президент РФ заявив, що «вони поки про це не думали».

8 червня

Сенцов потрапив до реанімації. Його сестра повідомила, що Сенцов «не збирається, вмирати не збирається, але і відступати від умов голодування теж».

9 червня

Сенцова оглянули російські медики. Йому провели низку клініко-інструментальних досліджень, а також надали рекомендації щодо подальшого ведення пацієнта.

10 червня

У Москві на мітингу проти репресій і свавілля підтримали Сенцова та інших політв’язнів. Організатори акції поставили за мету «звернути увагу суспільства на катастрофічну ситуацію в країні з порушенням основних прав і свобод громадян».

11 червня

Російський кінофестиваль «Кінотавр» виступив на захист Сенцова. Також свою підтримку висловили російському режисерові Кирилу Серєбреннікову.

12 червня

Українці в Австралії анонсували одноденне голодування на підтримку Сенцова.

13 червня

Вашингтон приєднався до вимоги звільнити Сенцова та інших українських політв’язнів.

14 червня

Зараз Сенцов перебуває у санчастині колонії. Його сестра розповіла, що «поки невідомо, чи застосовували до Сенцова примусове годування, як погрожували раніше».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій