'
Читаєте зараз
Швейцарія може спростити умови працевлаштування для українців: що саме змінять

Швейцарія може спростити умови працевлаштування для українців: що саме змінять

Daniil Tsarevskyi
  • Для українців у Швейцарії з 2022 року діє статус S –– це аналог тимчасового захисту в країнах ЄС.
  • В уряді кажуть, що тільки кожен п’ятий біженець знайшов роботу станом на листопад-2023, попри те, що статус дозволяє працювати.
  • Щоб збільшити відсоток працевлаштованих, планують прибрати бюрократичні перепони.

У разі схвалення нових норм, для того, щоб отримати роботу, не треба буде проходити перевірок трудових договорів у влади кантонів. Це має зменшити бюрократичний тиск на біженців.

Заборона розповідає про спроби Швейцарії працевлаштувати більше українців.

Статус S: що не так з дозволом на роботу

Станом на листопад 2023 року тільки кожен п’ятий українець зі статусом S знайшов собі роботу у Швейцарії. В уряді країни вважають, що основною проблемою є бюрократична перепона: перед влаштуванням на роботу кожен договір ретельно перевіряється владою кантону і тільки потім ухвалюється рішення щодо прийняття чи відмови.

Влада Швейцарії пропонує прибрати етап перевірки, оскільки переважна більшість договорів все одно схвалюється. Приміром, кантон Цюрих апробує понад 90% усіх трудових договорів з українцями.

«Українці від цього лише виграють, бо саме необхідність ходити по інстанціях і відштовхує багатьох [від активного пошуку роботи]. Крім того, у такій ситуації роботодавці стануть в цілому більш привабливими для біженців, а у влади на місцях буде менше роботи», –– каже депутат парламенту Корина Гредіг.

Читати більше новин в Telegram

У разі ухвалення змін українці повинні будуть лише повідомити місцеву владу про факт працевлаштування (телефоном чи електронною поштою).

зв’язатись з місцевою владою, щодо факту свого працевлаштування. 

Однак це не єдина проблема. Вважається, що курси мов, які викладаються для біженців, не допомагають отримати необхідний рівень знань.

«Ці курси недостатньо орієнтовані на ринок праці та вони не дають рівня володіння мовою, необхідного для отримання висококваліфікованої роботи. 80% українських біженців у Швейцарії пройшли мовні курси, але при цьому більш ніж половина з них згодом все одно потребує додаткової мовної допомоги», –– каже керівник Інституту проблем соціального забезпечення та соціальної політики Бернського університету Тобіас Фрічі.

Захист українців у Швейцарії: скільки діятиме

Швейцарія вперше в історії запровадила особливий міграційний статус S у лютому 2022 року. Він дозволяє українцям та їх близьким родичам проживати в країні, влаштовуватись на роботу та влаштовувати своїх дітей до школи.

Які пільги передбачені статусом S: 

  • безплатне або пільгове житло;
  • медичне обслуговування;
  • навчання у школах та університетах;
  • безплатні мовні курси для дітей та дорослих (організовує місцева влада, тому запитувати треба у кантонах);
  • працевлаштування;
  • грошова допомога — кожен запит подається кантонам і розглядається індивідуально з враховуванням фінансового становища конкретної людини чи сім’ї. Така ж система діє у Швейцарії для біженців з інших країн.

Уряд Швейцарії вже продовжив дію спецдозволу на проживання до березня 2025 року. Це аргументували тим, що стабілізація ситуації з повномасштабним вторгненням Росії найближчим часом не передбачається.

Раніше Заборона розповідала про посилення вимог до біженців з України в Німеччині: у безробітних можуть відібрати виплати.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій