SpaceX пропонує забронювати політ у космос: хто може досягти орбіти та чи безпечно це
- Компанія Ілона Маска відкрила бронювання місць для польотів у космос.
- Планується організувати місії на Міжнародну космічну станцію, орбіту Землі, її супутник та навіть інші планети.
- Місця та можливості мандрівки землян на орбіту стануть доступні з кінця 2024 року.
Перший туристичний політ у космос у 2021 році здійснив британський 70-річний мільярдер Річард Бренсон. Відтоді успіх неодноразово повторили – за межами планети побувала й українка. Проте подорожі людей космічними кораблями можуть нести небезпеку не лише для них, а й і для Землі.
Заборона розповідає про розвиток космічного туризму та його можливі наслідки.
Політ на Місяць на Dragon і Starship: подробиці
На сайті SpaceX з’явився спеціальний розділ, присвячений польотам людини в космос – Human Spaceflight. Компанія пропонує польоти на двох різних типах космічних кораблів: Dragon і Starship. Можливості досліджувати орбіту відкриються з кінця 2024 року. Подати заявку можна, заповнивши форму за посиланням.
Очікується, що політ триватиме від 3 до 6 днів, за раз відправитись зможе екіпаж з 2-4 людей. Корабель здійснюватиме оберт навколо Землі кожні 90 хвилин на висоті від 290 до 483 кілометрів. Особливість поїздки – велике вікно капсули Dragon шириною близько одного метра, що дозволить насолоджуватися 360-градусним видом на Землю, кажуть в SpaceX.
Наразі пропонують декілька напрямків. Так, бронювання квитків на політ на Міжнародну космічну станцію відкриється у 2025 році. Це десятиденна подорож для чотирьох пасажирів. Також хочуть підготувати семиденну місію на Місяць, проте не повідомляється, коли саме вона може бути запланована. В рамках цього туру 12 туристів відлетять від Землі більш як на 384 тисячі км. Кожен з них матиме приватні каюти.
Читати більше новин в TelegramЄ ще один ексклюзивний напрямок – місія на Марс. Імовірно, вона триватиме 24 години 37 хвилин. Але точної дати польоту так само поки не розкривають. Під час космічних мандрівок пасажири матимуть сучасне спорядження: шолом, надрукований на 3D-принтері, з мікрофоном для зв’язку і клапанами, що регулюють тиск у скафандрі. Інформація про вартість космічної подорожі на сайті відсутня.
Запуск найбільшої ракети-носія Starship 14 березня: як все пройшло
Навесні 2024 року SpaceX спробувала запустити в космос надпотужну ракету-носія Starship вже втретє. Старт відбувся з майданчика біля населеного пункту Бока-Чика, штат Техас 14 березня о 09:25 за часом східного узбережжя США (о 15:25 за Києвом).
Starship – багаторазова транспортна система, створена для космічних місій на Місяць і Марс. Вона також потрібна для доставляння важких вантажів на орбіту Землі та космічного туризму. Перша спроба запуску Starship припала на квітень 2023 року, друга відбулась у листопаді. Обидва тести досягли лише часткового успіху, адже компанії Маска не вдалося повністю виконати програму випробувань.
Під час третього запуску корабель вперше вивели на орбіту Землі. Він зробив один оберт навколо планети та мав приводнитися в Індійському океані. Під час онлайн-трансляції польоту коментатори SpaceX сказали, що управління місією втратило зв’язок із космічним кораблем.
Імовірно, він згорів, розпався під час входу в космічний простір або впав у море. Під час польоту Starship досяг максимальної висоти у 234 кілометри. Ілон Маск, генеральний директор SpaceX, заявив, що ракеті необхідно пройти кілька етапів під контролем NASA. В разі успіху можна буде висадити на Місяць американських астронавтів та навіть доправити людей на Марс.
Космічний туризм: чим він загрожує планеті
За останні 60 років у космосі побували близько 600 людей. Йдеться здебільшого про професійних астронавтів, які виконували спеціальні завдання. Проте серед них були також космічні туристи – звичайні люди, які придбали путівку за межі Землі.
Так, 11 липня 2021 року британський 70-річний мільярдер та засновник корпорації Virgin Group Річард Бренсон 11 липня здійснив перший туристичний політ у космос. Вже 20 липня 2021 року мільярдер Джефф Безос полетів у космос на своєму ракетному кораблі New Shepard, який збудувала його компанія Blue Origin.
В лютому 2022 року Virgin Galactic оголосила про відновлення продажу квитків на суборбітальні космічні польоти. А 10 серпня 2023 року компанія відправила трьох туристів на край космосу на борту свого космічного літака VSS Unity. Подорож транслювалася в прямому ефірі. У січні 2024 року на борту космічного корабля вперше опинилась українська туристка.
Корабельні й повітряні подорожі спочатку були дуже дорогими та небезпечними. Космічні подорожі так само вже вийшли з ранньої фази свого розвитку, каже шостий космічний турист на Землі Річард Гарріотт.
Він зазначив, що подорожі в космос наразі у 1000 разів дешевші, ніж на самому початку цієї практики. Надалі здешевити космічний туризм буде можливо лише за умови, що забезпечені бізнесмени продовжуватимуть літати у космос, вважає Гарріотт.
Космічний турист вважає, що екологічний вплив мандрівок на Землю незначний, адже запуск ракети викидає менше вуглецю, ніж один трансатлантичний політ. Крім того, деякі ракети працюють на водні. Тож їхнім основним викидом є вода, а не вуглець, що нагріває нашу планету.
Втім, наявні зараз ракети виробляють парникові гази, такі як вуглекислий газ і оксиди азоту, зазначає доцентка фізичної географії Університетського коледжу Лондона Елоїза Маре. Вона підрахувала, що космічні борти виробляють приблизно у 100 разів більше вуглекислого газу на кілометр польоту, ніж комерційні реактивні літаки.
«Політ Virgin Galactic спалює, по суті, синтетичну гуму. А гума горить так, як горять шини – вони виробляють багато чорного вуглецю. Щось подібне може дуже сильне нагрівати атмосферу, тож якщо Virgin Galactic виконуватиме рейси щодня, це може досить суттєво нагріти її», – пояснила науковиця.
Згідно з її моделюванням протягом десяти років, використання космічних ракет збільшується майже на 6% на рік. Але CO2 – не єдиний аспект, який викликає стурбованість вчених. Це також стосується озоноруйнівних речовин. Від шкідливого ультрафіолетового випромінювання планету захищає саме озоновий шар. Хімічні речовини, які виділяють ракети, впливають на озон.
Аналітик Atrium Space Insurance Consortium Девід Вейд каже, що незабаром у світі може побільшати комерційних операторів космічного туризму. Але він більш оптимістично дивиться на екологічні переваги, які можуть дати подорожі за межі нашої планети.
«Я думаю про фотографії Землі, які зробили, коли астронавти «Аполлона» вирушили на Місяць у 60-х роках. Коли люди побачили, як Земля висить у космосі, це породило цілий екологічний рух», – каже він.
Раніше Заборона розповідала про дрон Ingenuity від NASA. В січні 2024 року він здійснив свій останній політ на Марс, зламавши одну з лопатей.
Читати більше новин в Telegram