Читаєте зараз
У пару до F-16 потрібні особливі ракети: що це може бути

У пару до F-16 потрібні особливі ракети: що це може бути

Ilona Kivva
Автор:
  • Данія та Нідерланди оголосили про передачу ЗСУ 61 винищувача F-16 Fighting Falcon.
  • Ці літаки несумісні з кількома найбільш потужними авіаснарядами, що зазвичай передають ЗСУ. Наприклад, вони не працюють у парі з французькими SCALP.
  • Одним із найбільш ефективних акомпанементів до винищувачів є американські Air-to-Surface Strike Missile (JASSM).

JASSM призначені для ураження наземних цілей у глибокому тилу ворога. Ракета є вкрай точною і малопомітною, особливо для російських радарів — її створювали спеціально їх обходу. Діапазон дії — понад 370 км, тобто пуск відбувається поза зоною роботи ворожих систем протиповітряної оборони. 

Заборона розповідає про американські ракети, які можуть посилити F-16.


Fighting Falcon: озброєння

Данія та Нідерланди оголосили про передачу Силам оборони України 61 винищувача F-16 Fighting Falcon. Обидві держави у 1990-х роках провели модернізацію літаків за програмою Mid-Life Update, або MLU. Вона передбачала капітальний ремонт та посилення конструкції машини.

Так, винищувачі отримали нову авіоніку, включно із заміною РЛС на AN/APG-66(V)2A — радар може працювати як для виявлення повітряних цілей, так й для роботи у режимі повітря-земля. Також встановлено:

  • новий бортовий комп’ютер;
  • систему радіоелектронної боротьби (РЕБ), навігації та зв’язку;
  • систему польотів на низьких висотах;
  • кабіну із новими дисплеями.

Крім цього, провели інтеграцію нового озброєння, включно з ракетою повітря-повітря AIM-120 та підвісних контейнерів для використання високоточного озброєння. Останнє оновлення в рази підвищило ефективність застосування зброї для ураження наземних цілей. 

Читати більше новин в Telegram
Американська високоточна керована бомба GBU-38 SDB-I під крилом нідерландського F-16. Фото: Koninklijke Luchtmacht

«Найбільше значення має те, що саме можуть нести F-16 американської розробки. Це сучасні ракети повітря-повітря і повітря-земля, плюс високоточні бомби. Вони розширюють дальність удару українських бойових літаків, дозволяючи їм атакувати російські позиції в глибині окупованої території, не наражаючи пілотів на небезпеку у вигляді російської ППО», — пише Forbes.

JASSM: що за ракета

Одним із найбільш ефективних снарядів, які сумісні з F-16, є американські Air-to-Surface Strike Missile (JASSM). Це одні з перших крилатих ракет від оборонного гіганта Lockheed Martin. Вони понад 20 років перебувають на озброєнні ВПС США.

Боєприпаси належать до класу повітря-земля. Основне призначення — знищення високоцінних, добре захищених цілей зі значної дистанції (радіус дії близько 370 кілометрів). Це дозволяє убезпечити екіпаж винищувача, адже у момент пуску літак перебуває поза зоною дії систем ППО.

Ракети вкрай важко перехопити, хоч вони летять і на дозвуковій швидкості. Річ у тім, що боєприпас має зменшений радіолокаційний перетин та низьку ІЧ-сигнатуру. Особливо ефективно системи працюють проти російських систем ППО С-300 і С-400 — саме для їх обходу їх і створювали.

JASSM несе осколково-фугасну боєголовку масою 450 кг (HE-FRAG) і має інерціальну систему навігації з GPS. Тобто це потужна і вкрай точна зброя. Для розуміння, ВПС США оцінюють кругове ймовірне відхилення від цілі лише у три метри. F-16 можуть нести одну або дві ракети для наземного удару.

Цікаво! Нещодавно ракети модернізували до версії JASSM-XR. Вона має радіус дії у 1 900 кілометрів. Першим імпортером оновлених версій стане Польща. 

Навіть якщо говорити про купівлю снарядів, необхідне погодження від США. Україна, за інформацією Forbes, вже озвучувала Штатам своє бажання отримати ці ракети, але чи було зроблено офіційний запит, невідомо.

«Поки США не схвалять передачу JASSM Україні, F-16 не реалізують свого повного потенціалу. Поєднавши F-16 з цими ракетами, українська авіація могла б подвоїти потужність глибокого удару. Це може допомогти Києву зі звільненням Кримського півострова. Сухопутні війська вже розпочали великий контрнаступ на кількох напрямках на півдні та сході України. Мета південних зусиль в тому, щоб перервати для РФ наземні лінії сполучення з Кримом. JASSM могли б досягти того ж, за набагато нижчої за життя українців ціни», — вважають у виданні.

Раніше Заборона розповідала про далекобійні ракети SCALP, які Україні дала Франція. Вони несумісні з F-16, але їх можна встановлювати на деякі радянські винищувачі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій