'
Читаєте зараз
У США ухвалили тимчасовий бюджет: як це працює і чому важливо для України

У США ухвалили тимчасовий бюджет: як це працює і чому важливо для України

Daniil Tsarevskyi
  • Конгрес 15 листопада ухвалив закон про розширення федерального фінансування.
  • Резолюція не передбачає надання додаткової допомоги для Києва.
  • Уряд на прохання Байдена розгляне об’єднаний фінансовий пакет для України, Ізраїлю та Тайваню окремо.

Розширення федерального фінансування по суті є тимчасовим бюджетом. Його ухвалили, щоб запобігти шатдауну, який міг настати у Штатах вже 18 листопада 2023 року. Затвердження резолюції означає, що Конгрес продовжить роботу, а отже зможе розглянути виділення додаткових грошей для України після Дня подяки.

Заборона розповідає про схоже вдалу спробу уряду США уникнути зупинки роботи уряду.

Шатдаун у США: чому його важливо уникнути

У Штатів немає єдиного закону про бюджет, як-от в Україні. Щороку парламент має ухвалювати по 12 законопроєктів для фінансування діяльності уряду. Якщо до кінця фінансового року (1 жовтня) цього не вдається затвердити хоча б частину документів, настає шатдаун. Це повна або часткова зупинка роботи уряду (shutdown, дослівно — вимкнення).

США опинились за крок до нового шатдауну через конфлікт між колишнім спікером Палати представників Кевіном Маккарті та ультраправими республіканцями (трампістами). Останні вимагали максимального скорочення федеральних видатків, закладення грошей на боротьбу з нелегальною міграцією з Мексики, а також обмеження допомоги Україні. Маккарті проігнорував ці вимоги — в результаті його було усунено (нового спікера обрали 26 жовтня, ним став республіканець Майк Джонсон).

Тимчасовий бюджет: рішення Конгресу

Відтермінувати зупинку роботи уряду вдалось завдяки тимчасовому закону про продовження фінансування, який мав діяти до 17 листопада. Вже 15 листопада Палата представників США, а згодом і Сенат року ухвалили законопроєкт про федеральне фінансування. Джо Байден вже пообіцяв підписати документ, пише The Washington Post.

Читати більше новин в Telegram

«Законопроєкт, затверджений 87 голосами проти 11, являє собою помітну деескалацію між демократами в Конгресі та новим спікером Палати представників Майком Джонсоном. Без нового заходу щодо видатків, який називається довгостроковою резолюцією або CR, уряд припинив би роботу 18 листопада, змусивши федеральних працівників, у тому числі військовослужбовців та агентів безпеки аеропорту, працювати без оплати або піти у відпустку напередодні Дня подяки», — пояснили у виданні.

Нова резолюція фактично є тимчасовим бюджетом і передбачає фінансування уряду на поточних рівнях видатків: приблизно 20% федерального уряду буде фінансуватися до 19 січня, а решта 80% — до 2 лютого.

Таке рішення має допомогти Палаті представників та Сенату врешті домовитися про витрати на весь рік та ухвалити остаточний бюджет на 2024 рік.

Документ не передбачає фінансування додаткової допомоги Україні. Річ у тім, що найбільший інтерес Конгресу був у тому, щоб запобігти шатдауну. Виділення грошей для Києва, найімовірніше, унеможливило б підтримання законопроєкту республіканцями.

При цьому Україна досі може розраховувати на підтримку з боку США. Уряд розгляне запит Джо Байдена про екстрену допомогу Україні, Тайваню та Ізраїлю в розмірі $106 млрд після повернення з канікул до дня подяки. З них $61 млрд передбачений для підтримки ЗСУ у війні з Росією. 

Крім цього, ще у червні-2023 Міноборони США порахувало витрати на допомогу Україні за витратами на переоснащення своєї армії, а не фактичної вартості поставленої техніки. Виявилося, що Штати мають ще $5 млрд невикористаних коштів.

Крайній пакет допомоги для України було оголошено у жовтні-2023. Він передбачав передачу ракет протиповітряної оборони, боєприпаси для HIMARS, протитанкові ракети TOW та артилерійські 155-мм та 105-мм снаряди на $200 мільйонів. 

Раніше Заборона розповідала про чотири можливі сценарії виборів у США 2024 року: Байдену загрожує імпічмент, а шанси на перемогу Трампа високі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій