Україна отримала вакцину від мавпячої віспи: кому треба щепитися
- Variola vimus/мавпяча віспа — рідкісне вірусне захворювання, симптоми якого схожі на натуральну віспу, проте менш серйозні.
- Вірус у 2022 році поширився в обох Америках, а також в Європі, хоч раніше циркулював тільки в Африці. В Україні перший випадок лабораторно підтвердили у вересні.
- Станом на початок 2023 року у світі є три вакцини проти віспи мавп. У 2022 році була доведена висока ефективність препарату Jynneos.
В Україну доставили 10 000 доз вакцини проти віспи мавп. Їх розподілять по областях для безплатної вакцинації людей із груп підвищеного ризику. Чи будуть ліки доступні для платного щеплення, невідомо.
Заборона розповідає про симптоми хвороби та вакцину: кому можна щепитися, а кому це особливо рекомендовано, а також про симптоми хвороби.
Jynneos: для кого призначена
Jynneos — це жива вакцина проти віспи, розроблена данською компанією Bavarian Nordic. Вона атенуйована, тобто виготовляється з ослаблених збудників хвороби.
Європейське агентство з лікарських засобів схвалило препарат ще у 2013 році, а американське — у 2019 році. Планувалося використовувати його для запобігання натуральній віспі, але після спалаху Variola vimus у 2022 році речовину протестували на спроможність протидіяти і цьому вірусу.
Центр контролю та профілактики захворювань США (CDC) провів дослідження у 32 американських штатах і підтвердив, що вакцина є ефективною проти мавпячої віспи. Доведено, що вона зменшує шанс заразитися у 14 разів.
Читати більше новин в TelegramПрепарат призначений для людей віком від 18 років, які мають високий ризик зараження. Повний курс вакцинації складається із двох доз з інтервалом у 28 днів. Найвищий рівень імунітету досягається після того другого щеплення.
Україні наприкінці лютого 2023 року передали 10 000 доз цієї вакцини. Вже у березні вона буде розподілена по областях.
«Препарат надійшов як гуманітарна допомога в межах EU4Health — програми ЄС з охорони здоров’я, до якої України приєдналась у липні 2022 року. Вакцина буде розподілена та розвезена Міністерством охорони здоров’я до регіонів відповідно до зібраної потреби. Щеплення людей, які належать до груп ризику, здійснюватиметься безоплатно», — розповіли у МОЗ України.
До групи ризику належать у першу чергу медики, а також вагітні, діти та люди з ослабленим імунітетом та імунодефіцитом.
Важливо! Людям, які раніше отримали вакцину проти натуральної віспи, потрібно вакцинуватися лише у тому випадку, якщо з часу щеплення минуло більше ніж 10 років.
Віспа мавп: симптоми
Variola vimus/мавпяча віспа — рідкісне вірусне захворювання, симптоми якого схожі на натуральну віспу, проте менш серйозні. Вперше його виявили у мавп у 1958 році, звідси й назва, хоча головними переносниками вважаються гризуни.
Передається через будь-який тісний фізичний контакт із висипом на тілі інфікованої людини, через кашель або чхання, торкання одягу, постільної білизни, рушників, якими користувався хворий. Також можна заразитися від інфікованих тварин в Західній та Центральній Африці.
Інкубаційний період хвороби триває до 21 дня. Це означає, що перші симптоми можуть проявитися тільки через кілька тижнів після зараження. Зазвичай захворювання проходить у легкій формі, однак є два небезпечні штами: Конго (близько 10% смертності) і Західної Африки (1% смертності).
Перші ознаки хвороби:
- гарячка;
- головний біль;
- збільшення лімфатичних вузлів;
- біль у спині та м’язах;
- сильна слабкість;
- озноб;
- біль у горлі;
- закладеність носа;
- кашель.
Через 1-3 дні після виникнення лихоманки зʼявляються висипи. До повного зникнення кірочок після висипу може минути три тижні.
До 2022 року віспа мавп виявлялася в основному в країнах Центральної та Західної Африки, наразі більшість нових випадків зареєстровані у Південній та Північній Америці, захворювання також виявлено в Європі. В Україні також є підтверджені зараження на віспу мавп — перший виявили у вересні 2022 року.
Цікаво! У листопаді 2022 року ВООЗ офіційно перейменувала хворобу на mpox: у 2023 році одночасно діють стара та нова назви, але з 2024 року залишать тільки останню.
Раніше Заборона розповідала про підвид COVID-штаму Omicron, який вперше виявили в Україні наприкінці січня 2023 року. Він набагато заразніший за інші, але має ті ж симптоми.
Читати більше новин в Telegram