'
Читаєте зараз
В Дніпрі Артемій Рябчук розстріляв солдат Нацгвардії. Що відомо про жертв та мотиви

В Дніпрі Артемій Рябчук розстріляв солдат Нацгвардії. Що відомо про жертв та мотиви

Markiian Oliiarnyk
Артем Рябчук
https://twitter.com/First_Aid_Rus/status/1486616166546169858
  • 27 січня о 3:40 під час видачі зброї було відкрито вогонь по караулу «Південмашу».
  • Стріляв 21-річний солдат-строковик Артем Рябчук. Він перебував у складі варти з охорони підприємства.
  • Загинули п’ятеро людей: нацгвардійці та співробітниця «Південмашу».

В Дніпрі на території «Південмашу» (стратегічний об’єкт) 27 січня 2022 року солдат відкрив вогонь з автомата Калашнікова по людях. На місці загинули п’ятеро: чотири військовослужбовці  Національної гвардії України та співробітниця підприємства. Ще п’ять людей отримали поранення. Артемій Рябчук затриманий, командувач Нацгвардії Микола Балан подав у відставку.

Заборона розповідає деталі резонансної справи.


Артемій Рябчук: досудове слідство

Станом на 4 лютого 2022 року, триває досудове розслідування щодо справи Артемія Рябчука. Як повідомили РБК-Україна в Державному бюро розслідувань, підозрюваний відмовився від усіх своїх колишніх показань і звернувся до слідчого з відповідною заявою.

«Але це ніяк не впливає на той масив доказової бази, якою володіє слідство. Досудове розслідування триває. Стосовно ж якогось там можливого на нього психологічного тиску то ця інформація не відповідає дійсності», — підкреслили в ДБР.Зазначимо, що, як з’ясувала Заборона, в частині 3021 раніше були зафіксовані смерті за дивних обставин.

Стрільба в Південмаші 27 січня

27 січня 2022 року о 3:40 на території Південного машинобудівного заводу «Південмаш» солдат строкової служби Національної гвардії України Артемій Рябчук з Ак-47 відкрив вогонь по людях.

Читати більше новин в Telegram

«За моїм наказом буде створена комісія по вивченню обставин, які могли призвести до таких дій 21-річного військовослужбовця, якого призвали для того, щоб навчити, як боронити країну і дбати про безпеку, а не для того, щоб він розстрілював своїх колег. Також будуть вивчатися обставини проходження Артемом Рябчуком військово медичної комісії, його психічний стан на момент видачі допуску до зброї. Після вивчення умов та обставин що призвели до трагедії будуть зроблені висновки. В тому числі кадрові», — заявив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський.

Він наголосив про те, що треба провести «ґрунтовний аналіз того, як в країні побудована строкова військова служба, які її переваги та недоліки і що потрібно кардинально змінювати».

Відео з камер спостережень. УВАГА 18+. Відео: Дмитрий Александрович/Twitter

Першими відео з камер спостережень опублікувало видання Страна.UA. «А ось це вже скандал. Страна.UA опублікувала відео розстрілу. Виникає запитання звідки воно у них? Зрозуміло, що вони його купили. Враховуючи, що це відео зі зброярні НГУ, то доступ до нього був у обмеженої кількості людей. І хтось із них був корумпований. Ця ситуація показує наскільки стрибнула система», — прокоментував у своєму Telegram-каналі народний депутат України Борислав Береза.

Як згодом стало відомо, правоохоронці затримали Артема Рябчука неподалік Дніпра. Під час затримання, стрілок спротиву не чинив.

Затримання Артема Рябчука. Фото: Zilla/Twitter

За даними, оприлюдненими народною депутаткою від «Слуги народу» та членкинею Комітету ВРУ з правоохоронної діяльності Юлією Яцик, Рябчук на службі зазнавав цькувань.

«Два місяці тому він попередив бійку між солдатами. Повідомив керівництву. Останні не вжили жодних заходів, визнали його “стукачем” та почали з нього знущатися. Він спеціально чекав 2 місяці, щоб отримати автомат та помститись. Про вчинене не шкодує», — пише Яцик у Facebook.

Вона додала, що інші службові особи, які ніяк не відреагували на цькування Рябчука, можуть також бути притягнуті до відповідальності.

Ось відео, на якому Рябчук сам розповідає про те, як все було. Зазначимо, що ці зізнання не є офіційними, адже отримані вони були не під час допиту працівниками правоохоронних органів. Тож повна картина подій може відрізнятися.

Артем Рябчук розповідає про те, як він розстріляв нацгвардійців на «Південмаші». Відео: АНДРІЮК ONLINE/Telegram

Артем Рябчук: що відомо про стрілка та його жертв

Артемій Рябчук — солдат термінової служби 2001 р/н (20 років), народився у місті Ізмаїл Одеської області, закінчив Ізмаїльський аграрно-технічний коледж.

За словами заступника міністра внутрішніх справ Антона Геращенка, до обов’язків Артема Рябчук входила охорона території «Південмаша». Також зазначається, що стрілок виріс у сім’ї без батька. 

«В першу чергу буде вивчатися питання: Чи не піддавався військовослужбовець психологічному тиску в колективі. А також те, як він проходив медичну комісію за висновками якої йому було надано право доступу до бойової зброї», — прокоментував Геращенко.

22-літня військовослужбовиця Нацгвардії, в яку Рябчук випустив три кулі, перебуває в лікарні у важкому стані. За словами Геращенка, вона отримала поранення в коліно, в плече та у живіт. Сумарно дівчина втратила понад три літри крові.

Також у важкому стані перебувають ще двоє нацгвардійців — один отримав поранення у живіт, а інший у груди, плече та стегно. Як пише заступник міністра внутрішніх справ, життю двох інших поранених військовослужбовців НГУ нічого не загрожує.

Раніше Заборона опублікувала колонку замголовної редакторки, волонтерки та військової журналістки Анастасії Берези про те, чи справді українці готові до великої війни, як це подається в соцмережах.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій