'
Читаєте зараз
В Україні можуть ввести продуктові картки. Знову через Дію

В Україні можуть ввести продуктові картки. Знову через Дію

Iryna Troian
Автор:
Продуктові картки
  • В Україні очікується рекордне зростання цін на харчові продукти у 2022 році. 
  • Уряд може ввести фінансової підтримки за аналогією із «єПідтримкою».
  • Причиною високої інфляції називають газову кризу.

В Офісі президента України передбачають зростання цін на продовольство у 2022 році до 20%, що потребуватиме антикризових заходів. Уряд не виключає введення продуктових карток за аналогом «єПідтримка», що запроваджена для отримання 1000 гривень винагороди за повний курс вакцинації. 

Заборона розповідає про можливість введення продуктових чеків в Україні та про те, що спричинило давно небачену інфляцію.


Електронні продуктові картки в Україні

Через зростання цін на харчові продукти в Україні у разі необхідності можуть запровадити продуктові картки для найбільш вразливих та незахищених верств населення, повідомив економічний радник президента України Олег Устенко.

За його словами, зростання цін у сировинній продовольчій групі спричинене збільшенням ціни на газ. І у 2022 році цей показник може сягнути 20%. До речі, за даними Держстату України, у 2021 році спостерігалася рекордна за чотири роки споживча інфляція у 10% — і це при тому, що тарифи газ для населення залишили незмінними.

У якості антикризових заходів економіст пропонує використовувати цільову фінансову підтримку у вигляді продуктових карток за аналогією програми «єПідтримка». «В офісі президента позиція більше ніж чітка: передусім мають отримати підтримку найбільш вразливі та незахищені верстви населення. Як? Варіанти розглядатимуться. Це можуть бути і додаткові виплати для компенсації зростання цін, і запровадження food stamps у системі «Дія» — так званих продуктових чеків, як це практикується в США», — розповів Олег Устенко.

Читати більше новин в Telegram

Однак, як зазначає ВВС, продовольчі картки можуть ввести лише у разі крайньої необхідності. Поки уряд обмежився частковим відновленням державного регулювання цін на газ.

Ціни на газ виросли: Нафтогаз України помилився?

Ціни на газ сильно вплинули на зростання цін на тарифи та, як наслідок, на продукти, тому що НАК «Нафтогаз України» не спромігся закупити паливо навесні та влітку 2021 року. В результаті не вистачило на безпроблемне проходження опалювального сезону, отже довелося докупати за божевільними цінами. 

Восени 2021 року ціна у Європі зросла понад удесятеро, порівняно з 2020 роком. Так, на 23 вересня 2021 року приведена ціна за природній газ до кордону без ПДВ склала понад 24 000 грн\ 1000 куб. м, пише Економічна Правда.

Зростання цін пов’язують із зменшенням внутрішнього видобутку в Європі, через який збільшилась залежність від імпорту. Також прагнення відійти від використання вугілля і інших брудних джерел енергії, змусило більшу кількість країн використовувати газ як основний вид палива. 

Як пише ВВС, до основних факторів рекордних цін на газ у 2021 році належить і Nord Stream 2, який почали будувати у 2018 році і яким Росія хоче доставляти ще більше палива до Європи в обїід України. Це створює сприятливі умови для маніпуляцій Росією, яка почала обмежувати постачання у політичних цілях.

21 грудня 2021 року ціна природного газу в Європі встановила новий рекорд. Вартість газу на нідерландському газовому хабі TTF досягла $2 189 за тисячу кубометрів. Станом на 10 січня 2022 року ціна за газ на найбільшому газовому хабі Європи, що у Нідерландах, сягнула близько $1049 у на 1000 м³.

Раніше Заборона розповідала про те, чому зупинили сертифікацію газопроводу Північний потік-2 та що запропонував президент України для енергоринку Євросоюзу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій