'
Читаєте зараз
Верховна Рада розглядає легалізацію марихуани. Хто підтримує законопроєкт, а хто проти нього?

Верховна Рада розглядає легалізацію марихуани. Хто підтримує законопроєкт, а хто проти нього?

Polina Vernyhor
Верховна Рада розглядає легалізацію марихуани. Хто підтримує законопроєкт, а хто проти нього?

30 червня Комітет Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування підтримав законопроєкт №5596, який передбачає легалізацію медичного канабісу. Згодом президент України Володимир Зеленський ініціював позачергове засідання Верховної Ради, на якому розглянуть зокрема й легалізацію медичної марихуани. Заборона розібралася, що передбачає цей законопроєкт, хто з парламентарів його підтримує, а хто виступає проти.


Законопроєкт ініціювала Ольга Стефанішина — народна депутатка від фракції «Голос». Вона подала законопроєкт у лютому 2020 року — відтоді ініціативна група доопрацьовувала його текст. Згодом під проєктом закону підписалися 82 народні депутати.

Що передбачає законопроєкт?

По-перше, усі тяжкохворі пацієнти зможуть отримати необхідні їм ліки, що містять медичний канабіс. Сьогодні ці люди вимушені купувати такі ліки на чорному ринку або за кордоном. Йдеться не про десятки й не про сотні людей. Наприклад, близько 20 тисяч дітей із важкою формою епілепсії потребують препаратів із канабісом. 

«Зараз цих ліків терміново та невідкладно потребують понад два мільйони українців. Серед них онкологічні хворі, діти з епілепсією, воїни АТО, що страждають на ПТСР, та багато інших. Кожен тиждень зволікання для них — це тиждень нестерпного болю», — говорить Забороні проєктна менеджерка пацієнтської організації «100% життя» Кристина Рівера.

По-друге, якщо законопроєкт ухвалять, український бізнес зможе вирощувати канабіс та виготовляти з нього ліки. Для цього потрібна буде ліцензія, дотримання вимог щодо приміщень, видів та кількості рослин тощо. Як саме видаватимуть ліцензії, хто цим займатиметься і контролюватиме процес — поки що невідомо.

По-третє, це дає змогу українським науковцям досліджувати медичні препарати з канабісом та вивчати їхній вплив на перебіг різних хвороб, щоби застосовувати медикаменти більш ефективно. 

В Україні давно обговорюють можливість легалізувати медичний канабіс. 7 квітня Кабмін випустив постанову, якою виключив зі списку заборонених наркотичних засобів препарати, що містять синтетичні канабіноїди. Однак, як стверджує Кристина Рівера, ця постанова була, скоріш за все, лобіюванням інтересів конкретного кола тих, хто займається експортом таких препаратів. У цьому випадку йшлося саме про експорт, оскільки виготовляти такі препарати в Україні не можуть: постанова цього не передбачає.

Чи не загрожує це безконтрольним розповсюдженням марихуани?

Ні. Законопроєкт передбачає, що марихуану вирощуватимуть виключно підприємства, що мають на це ліцензію. Дотримання усіх необхідних заходів безпеки контролюватиметься.

Водночас розповсюджуватися марихуана може виключно в лікарських засобах. Їх можна буде отримати за електронними рецептами, обіг яких також контролюватиметься. 

До того ж у жодній країні світу не встановили залежність між використанням медичного канабісу та зростанням незаконного обігу марихуани. Кристина Рівера каже, що застосування медичного канабісу є навпаки одним із видів лікування наркотичної залежності.

Для того, щоб запобігти будь-якому перетіканню медичного канабісу в незаконний обіг, законопроєкт №5596 містить низку запобіжників та положень, які гарантують суворий контроль за його обігом. 

«Варто розуміти, що у нас не буде так, як у Нідерландах, де канабіс можна придбати без рецепта чи не на кожному кроці», — говорить Рівера.

Вона додає, що Україна загалом дуже запізнилася із легалізацією медичного канабісу, адже всі інші країни давно «зняли вершки» із «канабісного буму» та заробили багато грошей: у Канаді вже криза надвиробництва, у США падають акції компаній, які займаються виробництвом медикаментів із канабісом.

«Виходить, що тепер, коли ми намагатимемося вклинитися у цей потік, це просто буде нікому не потрібно. Ніхто не зможе заробити грошей на цьому. А якщо не можна заробити грошей, то й займатися цим ніхто не буде», — додає Кристина Рівера.

Хто підтримує законопроєкт у Верховній Раді?

Ольга Стефанішина — народна депутатка від партії «Голос» та співавторка законопроєкту. 

«Україна вже давно могла приєднатися до всього цивілізованого світу. І понад 2 млн українських пацієнтів мали б шанс прожити нормальне життя. Без болю. Без судом. Без нудоти. Без тремору. Без думок про суїцид», — пише Стефанішина у своєму фейсбуці.

Роман Грищук — нардеп від фракції «Слуга народу».

«Потрібні зміни в законодавстві. Я за ухвалення законопроєкту №5596, в результаті якого пацієнти в Україні отримають доступ до необхідного лікування, а вчені зможуть проводити власні прогресивні дослідження у нас в країні», — вважає політик.

Артем Дубнов — народний депутат від фракції «Слуга народу».

«У нашому суспільстві досі є тверді стереотипи щодо таких ініціатив. Важливо розповідати людям, як це працює в інших цивілізованих країнах, адже у всьому світі підіймається хвиля медичного використання канабіноїдів і пацієнти в багатьох країнах світу вже отримують таку допомогу, а в Україні ми про це ще навіть не можемо й думати, бо це речовина, яка заборонена взагалі, — для будь-якого використання, навіть для наукових досліджень», — пише нардеп у своєму фейсбуці.

Загалом, за прогнозами першого заступника фракції «Слуга народу» Олександра Корнієнка, фракція має дати близько 200 голосів.

Хто проти законопроєкту?

Максим Бужанський — нардеп від фракції «Слуга народу».

«Вам не запропонували європейські зарплати й пенсії, не запропонували європейський рівень медицини та освіти, не запропонували європейських стандартів безпеки на вулицях! Але вам пропонують перетворити свою країну на наркопритон, щоби сказати, що невідомі вам євробюрократи майже задоволені в цьому питанні», — написав політик у соцмережах.

Ірина Верещук — народна депутатка від фракції «Голос».

«Суспільство найменше сприйняло питання про медичний канабіс в опитуванні президента. В законопроєкті, який створила партія «Голос», є норми, що дозволяють вирощування конопель, які містять канабіноїди — це не технічний канабіс. Тому ми не будемо підтримувати цей законопроєкт і будемо переконувати наших співфракційців цього не робити», — сказала Верещук в ефірі телеканалу «Україна 24».

Юлія Тимошенко — народна депутатка, голова фракції «ВО «Батьківщина». 

Політикиня вже давно виступає проти легалізації медичного канабісу. Перед всеукраїнським опитуванням президента України Володимира Зеленського щодо легалізації Тимошенко сказала: «Це — легалізація наркотиків. І я не хочу ділити їх на легкі та важкі. Наркотики — це наркотики».

Ілля Кива — народний депутат від фракції «Опозиційна платформа — За життя».

«Вся історія легалізації марихуани як допомоги онкохворим — це всього лише маніпуляція людською свідомістю, не більше. Це всього-на-всього добре налагоджена сфера бізнесу. І легалізація марихуани передбачає в собі два підтексти: заробіток грошей і системне розкладання й деградацію нашого суспільства. Їм потрібно всього лише знищити мораль і деградувати нашу націю», — говорив нардеп ще в січні.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій