'
Читаєте зараз
Як спецслужби вибивають з ув’язнених потрібні зізнання. Попереджаємо: це складно читати

Як спецслужби вибивають з ув’язнених потрібні зізнання. Попереджаємо: це складно читати

Yuliana Skibitska
Як спецслужби вибивають з ув’язнених потрібні зізнання. Попереджаємо: це складно читати

3 червня на продержавному білоруському каналі ОНТ вийшло інтерв’ю з Романом Протасевичем, затриманим у Мінську тиждень тому. Під час інтерв’ю Протасевич зробив кілька дивних заяв: звинуватив опозицію у спробі захоплення влади, визнав, що винен в організації протестів і назвав Лукашенка людиною «зі сталевими яйцями». В кінці Протасевич заплакав, а на його руках було видно садна. Багато хто припустив, що перед інтерв’ю Протасевича катували. Ми не знаємо, чи дійсно це так, але вирішили розповісти, які методи застосовують спецслужби, щоби домогтися потрібних зізнань. У цьому нам допомогли розповіді людей, які пройшли через тортури.

У цьому матеріалі описані сцени насильства, які можуть шокувати.

Фізичне насильство

Щоб отримати потрібні зізнання, починають бити. Б’ють палицями, безперестанку, особливо по п’ятах — по-перше, цього не буде видно, а по-друге, це особливо боляче. Так катували колишнього в’язня бойовиків «ДНР» Володимира Фомічова. «Спецслужби» вимагали в нього зізнатися в тому, що він член партії «Свобода», а також розповісти, хто з жителів Донецька фотографував те, що відбувається в місті й передавав це на територію, підконтрольну Україні.

Оперативники змушували його стояти на колінах на бетонній підлозі, що саме по собі є катуванням — і паралельно били кийками. Камера, де утримували Фомічова, не була оснащена туалетом: туди виводять один або два рази на день. Якщо ти не хочеш співпрацювати зі слідством, тебе ведуть в туалет навпочіпки і дорогою б’ють.

В’язнів можуть взагалі не виводити в туалет, змушуючи їх справляти нужду в камері, набитій людьми. Можуть мучити спрагою — так було в ізоляторі на Окрестіна під час піку протестів у Білорусі. Можуть не давати спати — про це зокрема розповідав Олексій Навальний, якого будили до 8 разів за ніч. Ув’язнених змушують цілодобово стояти в незручній позі або тримають у переповнених камерах. На Окрестіна людям ламали пальці, щоби ті розблокували телефон.

В’язня можуть підвісити головою вниз на гак, вбитий у стелю — і бити його, як боксерську грушу. Такі методи використовували в колонії в Нижньогородській області, де начальником був Василь Волошин — Заборона докладно писала про це. Можуть надіти пакет на голову й почати душити, одночасно б’ючи кийками — про такі тортури розповідав Олег Сенцов.

Якщо прості побиття не допомагає вибити потрібні свідчення, переходять до більш витончених методів. Наприклад, чоловікам прив’язують дріт до статевого члена, а інший, у вигляді електрода, вставляють у задній прохід. Людину при цьому поливають водою — тому її б’є струмом. Про такі тортури розповідав Станіслав Асєєв, якого утримували в колишній будівлі донецької «Ізоляції» — бойовики використовують її як в’язницю. Асєєву також пускали струм у палець і вухо.

У Нижньогородській колонії, де був начальником Василь Волошин, використовували ще такий вид тортур: в’язням замотували скотчем руки й ноги, били палицею по п’ятах і засовували держак лопати в задній прохід.

Можуть роздягнути людей наголо, зібрати їх у холодному, неопалюваному приміщенні й поставити біля бетонної стіни, щоби було ще холодніше. Тих, хто поворухнеться, б’ють електрошокером — такі тортури застосовував КДБ в білоруських СІЗО.

Психологічне насильство

Слідчі погрожують. Вони кажуть, що в тебе будуть великі проблеми, що тебе згвалтують. Можуть підсадити до камери людину, яка красномовно розповідатиме, як тебе будуть бити й гвалтувати, якщо ти не даси потрібні свідчення — так було з Володимиром Фомічовим. Погрожують тим, що створять проблеми твоїм батькам — їх звільнять із роботи або теж затримають. Якщо в тебе є дівчина — розкажуть, як саме і скільки людей будуть її гвалтувати.

Водночас за співпрацю зі слідством обіцяють не лише припинити знущання, а й, наприклад, дати менший термін. Найчастіше використовують метод «доброго і злого поліціянта» — коли один або кілька оперативників б’ють в’язня, а інший (наприклад, слідчий, який веде справу) розмовляє «по-доброму», вмовляє на співпрацю.

«Ти перебуваєш в ізоляції й не отримуєш жодної інформації з зовнішнього світу, — каже Забороні Володимир Фомічов. — Це теж дуже сильно впливає. Я для себе вирішив, що нерозумно пручатися: вони все одно придумають купу методів, щоби тебе знищити».

Що відбувається з Протасевичем?

Майже відразу після затримання Протасевича в пропагандистських пабліках Білорусі з’явилося відео, де Роман каже, що з ним добре поводяться і він співпрацює зі слідством. Уже тоді звернули увагу, що в нього опухле обличчя і є невеликі садна, які, схоже, замазані тональним кремом. Під час останнього інтерв’ю Протасевич підняв руки — вони були опухлими та з саднами.

У Білорусі Роману загрожує довічне ув’язнення. Однак якщо його видадуть бойовикам самопроголошеної «ЛНР», то там його можуть засудити до страти: сепаратисти стверджують, що Роман воював у складі полку «Азов» і «вбивав мирних жителів». Лукашенко вже запросив «слідчих ЛНР» допитати Протасевича.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій