'
Читаєте зараз
ЗСУ збили бомбардувальник Ту-22М3 і ракету Х-22: чому це історична подія

ЗСУ збили бомбардувальник Ту-22М3 і ракету Х-22: чому це історична подія

Daniil Tsarevskyi
  • Росія 19 квітня 2024 року завдала масованого ракетного удару по території України. Українським воїнам вдалося збити 29 повітряних цілей із 36.
  • ЗСУ під час виконання завдання, серед іншого, уразили в повітрі стратегічний бомбардувальник Ту-22М3 та ракети Х-22. Це вперше від початку повномасштабної війни.
  • Воїни вже вражали такі літаки, але тільки на землі. Принаймні один було пошкоджено 5 грудня 2022 року під час БпЛА-атаки на аеродром Дягілєво. 

Ту-22М3 — це російський надзвуковий стратегічний бомбардувальник розроблений в СРСР для ядерної війни. Його основне завдання — запуск вкрай небезпечних ракет Х-22 по авіаносцях противника та для ураження наземних цілей. Раніше збивати такі літаки не вдавалося, адже вони діють далеко від лінії фронту. Так само недосяжними були і Х-22. Через своє специфічне першопризначення їх складно збивати навіть вкрай сучасним системам ППО.

Заборона розповідає про перше від початку повномасштабного вторгнення збиття бомбардувальника Ту-22М3.

Атака Росії 19 квітня: що відомо

Ворог 19 квітня 2024 року здійснив масований ракетний обстріл України. Під час атаки однією з уже відомих цілей був Дніпро. Тільки в області за ніч та ранок збили 11 ракет із 16 запущених, повідомив очільник обласної ОВА Сергій Лисак.

Відомі наслідки атаки наступні:

  • у Дніпрі частково зруйнована п’ятиповерхівка. Під завалами можуть бути люди. Окрім житлового будинку, пошкоджені два інфраструктурні об’єкти. Є загиблі та поранені;
  • У Криворізькому районі пошкоджений інфраструктурний об’єкт;
  • на Синельниківщині також є загиблі та постраждалі. Серед поранених діти.  Частково зруйновано чотири приватні будинки, ще вісім – пошкоджені;
  • у Павлограді пошкоджене одне з підприємств;
  • постраждала інфраструктура Укрзалізниці в Дніпрі та області. Роботу залізничного вокзалу на деякий час призупинил;
  • пошкодження інфраструктури в криворізькому районі внаслідок атаки.

Також повідомлялось про вибухи в Одеській та Полтавській областях, але підтверджень цьому від офіційних осіб та джерел поки не було. 

Читати більше новин в Telegram

Командувач повітряних сил ЗСУ Микола Олещук повідомив про збиття 15 ракет та 14 ударних БпЛА 19 квітня. Загалом ворог запустив 36 засобів повітряного нападу.

Серед збитих засобів:

  • дві крилаті ракети Х-101/Х-555 — із літаків стратегічної авіації Ту-95 МС (район пусків Рязань);
  • 14 ударних БпЛА типу «Shahed-131/136» — із районів Приморсько-Ахтарськ, Курська область;
  • 11 керованих авіаційних ракет Х-59/Х-69 — Курська область та з акваторії Азовського моря;
  • дві крилаті ракети Х-22 — з акваторій Чорного та Азовського морів.

При цьому збити не вдалось чотири Х-22, дві «Іскандери-К» із Криму та одну Х-59/Х-69. Варто зазначити, що під час цієї атаки ППО України вперше вдалося збити протикорабельну Х-22, а також понадзвуковий стратегічний бомбардувальник Ту-22М3.

Х-22: перше збиття Україною

ППО вдалось збити дві з шести запущених Х-22 в ніч на 19 квітня. Це перше збиття подібних засобів від початку повномасштабного вторгнення.

Станом на 10:30 ранку невідомо, яким саме засобом вдалося ліквідувати снаряд. Річ у тім, що ракети важко уразити навіть сучасним системам протиповітряної оборони через специфічне першопризначення, яким зумовлена траєкторія та висока швидкість польоту.

«Буря», або Х-22 — радянська надзвукова протикорабельна ракета, розробка якої почалася у 1958 році. Вона була створена, щоб вражати американські авіаносці.

Ракета Х-22 «Буря». Фото: Military Today

Спочатку боєприпас був адаптований лише під різні версії бомбардувальника Ту-22, включаючи Ту-22К, Ту-22КД, Ту-22КП і Ту-22КПД, але з часом їх зняли з озброєння, а основним носієм снаряда Ту-22М2. Один бомбардувальник здатен переносити дві-три ракети.

Х-22 працює на рідкому паливі та має дальність польоту від 80 до 330 км залежно від версії. Перша модель, яку використовували в Україні, має інерціальну систему наведення. Це означає, що вона вкрай неточна.

«Це ракета з круговим відхиленням у 300 м, але існує лише 50% імовірності, що ракета потрапляє в задане коло, інші 50% — це те, що вона потрапить у коло діаметром два кілометри. Вона так летить, бо так налаштовані її тактико-технічні дані», — з’ясували журналісти Deutsche Welle.

Запуск відбувається на висоті від 10 до 14 км. Хоча вдосконалені версії ракети можуть запускатися на значно менших висотах. Після цього «Буря» підійматися на висоту 22.5 км і розганяється до трьох Махів (3704 км/годину). На кінцевій стадії швидкість доходить до 4.15 Маха (5124 км/годину). Атака на ціль відбувається зверху. 

Є дві версії боєголовок:

  • звичайна — масою 1000 кг;
  • ядерна —  з вибуховою потужністю від 350 кТ до однієї мегатонни.

Ту22М3: характеристики літака

Також Повітряним силам вдалось уразити стратегічний надзвуковий бомбардувальник Ту22М3. Це перше подібне збиття від початку повномасштабного вторгнення, оскільки подібні літаки діють далеко від лінії фронту. Бомбардувальник вдалось уразити за 300 км від лінії фронту, заявив речник ГУР Андрій Юсов.

«Знищено літак стратегічної авіації противника. Вперше під час виконання бойового завдання власне в повітрі за період повномасштабного вторгнення. Тобто, інший літак, який йшов за ним, був змушений розвернутися. І це означає, що ще низка ракет не була випущена по Україні», —  уточнив Юсов.

Ту-22М3 — це модифікація лінійки Ту-22М, виробництво якої розпочалось у 1978 році. До 1992 року у СРСР виготовили таких 268 літаків. Станом на 2022 рік в строю ВКС РФ знаходилось близько 60 Ту-22М3. 

Основна задача літака — знищення авіаносних груп ракетами Х-22, а також ураження наземних цілей. Створювався для ядерної війни. 

Основні характеристики:

  • екіпаж — 4 людини;
  • довжина — 42 м;
  • висота — 11 м;
  • розмах крила — від 23,3 до 34,3 м (залежно від кута стріловидності)
  • злітна маса — 112 т;
  • максимальна швидкість — 2300 км/год;
  • максимальна дальність польоту — 6000 км;
  • радіус дії з бойовим навантаженням 12 000 кг — 2410 км;
  • практична стеля — 13 300 м.

Раніше ЗСУ вже вражали літаки Ту-22М3, але тільки на землі. 5 грудня 2022 року було пошкоджено один бомбардувальник внаслідок атаки українського БпЛА на аеродромі Дягілєво. Також 19 серпня 2023 року дрон уразив Ту-22М3 на аеродромі у Сольці. Один літак повністю згорів.

Раніше Заборона розповідала про російський оперативно-тактичний ракетний комплекс «Іскандер». Установка, якою окупанти завдали удару по Чернігову 17 квітня, існує у двох варіантах — М і К.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій