'
Читаєте зараз
Росія закидає Харків та Суми авіабомбами: чи можна їм протидіяти та до чого веде безсилля

Росія закидає Харків та Суми авіабомбами: чи можна їм протидіяти та до чого веде безсилля

Svitlana Hudkova

Ракетний терор Харкова, як і інших міст України, не припиняється протягом усієї повномасштабної війни. Близькість до кордону з РФ (орієнтовно 30 км) дозволяє окупантам гатити по місту не лише крилатими ракетами та ударними дронами, а й балістичними ракетами, які майже неможливо перехопити. Та в березні — квітні 2024 року Росія посилила обстріли енергетичної й цивільної інфраструктури Харкова, зокрема, атакуючи місто керованими авіаційними бомбами (КАБ). І все це відбувається на фоні розмов про ймовірну підготовку росіян до повторного наступу на місто.

Чи є в України можливість захистити міста та протидіяти авіаударам, разом з експертами розбиралася редакторка Заборони Світлана Гудкова.


КАБи по Харкову

Місто-мільйонник Харків постійно страждає від обстрілів зенітними керованими ракетами С-300 та С-400 і балістичними ракетами «Іскандер». Удари цими засобами ураження відчували на собі й кияни. Однак завдяки тому, що на захисті неба над столицею стоїть ЗРК Patriot, по цілях успішно відпрацьовують сили ППО. 

На жаль, Україна має зовсім небагато ЗРК, які можуть уражати балістичні цілі. Точна їх кількість невідома, проте говорять лише про дві-три такі системи. Відсутність Patriot у Харкові пояснюється тим, що місто розташоване дуже близько до ворожого кордону, тож у разі розміщення там така система одразу стане ціллю номер один для росіян. Але останні події все ж змушують владу шукати варіанти для захисту міста. 

27 березня 2024 року по Харкову вперше з 2022 року вдарили керованими авіаційними бомбами. Загалом було два прильоти: спочатку влучили по загальноосвітній школі, а потім — просто посеред житлових будинків. Внаслідок удару загинув чоловік, ще 19 людей постраждали.

Читати більше новин в Telegram

Як стало відомо пізніше, Росія використала нові авіаційні боєприпаси — УМПБ Д-30СН. У Defence Express вважають, що виріб створений на основі бомби ФАБ-250, яку дооснастили модулем з крилами та рульовими поверхнями, що дозволяє їй планерувати до цілі та коригувати траєкторію на основі даних з блоку навігації. Також у бомбу додали двигун, який збільшує дальність її використання до 90 км, що дозволило ворогу вдарити по Харкову без ризику завести свої літаки в зону ураження української ППО. Після цього Росія продовжила атаки на місто за допомогою цих планерних боєприпасів.

Головна проблема у тому, що Росія має великі запаси авіабомб. Мова йде про:

  • УМПБ Д-30СН;
  • керовані бомби на кшталт УПАБ-500В чи УПАБ-1000В;
  • фугасні ФАБ-250, ФАБ-500, ФАБ-1500;
  • кориговані авіаційні бомби КАБ-500Кр чи КАБ-1500, які останнім часом летять на Суми та область.

І Росія навчилася модернізовувати боєприпаси. Навіть на старі радянські ФАБи (надзвичайно потужні, але зовсім не точні) росіяни причепили крила і встановили GPS — тепер авіабомба може летіти далі і вражати цілі більш точно. Та якщо раніше такі снаряди створювали значні проблеми на фронті, то тепер вони використовуються проти мирного населення у Харкові та Сумах. А про їхню руйнівну силу добре відомо ще з початку повномасштабної війни, коли росіяни активно скидали авіабомби на будинки в Маріуполі чи Бородянці.

Чому Росія обстрілює Харків

Збільшення атак КАБами на те чи інше прифронтове місто вже стало певним передвісником того, що росіяни збираються його захопити. Закидуючи обраний населений пункт бомбами, окупанти фактично стирають його з лиця землі, що унеможливлює перебування там українських Сил оборони. Водночас нещодавно у ЗМІ з’явилося повідомлення, що Росія начебто готується до нового наступу на Харків: Заборона теж розповіла, чому наразі це неможливо.

Також днями британське видання The Economist, посилаючись на військові джерела в Києві, написало, що, посиливши обстріли Харкова, Кремль вирішив перетворити його на сіру зону, непридатну для проживання цивільного населення.

Денис Попович. Фото: Денис Попович / Facebook

З такою тезою почасти згоден військовий оглядач Денис Попович. Та поки інші згадують нещодавні слова Путіна про необхідність створення в Україні так званої санітарної зони, щоб убезпечити територію РФ від обстрілів (привіт, Бєлгород), експерт вбачає в обстрілах КАБами іншу мету.

«Знищення Харкова, а також прифронтових та прикордонних населених пунктів, вкладається в наказ, який віддав Владимир Путін. Інформація про цей наказ останнім часом циркулює в публічному просторі. Він полягає в тому, щоби знищити максимальну кількість українських міст, до яких дотягнеться їхня рука. Треба їх зробити непридатними для життя, створити паніку і змусити населення тікати для того, щоб спричинити соціальне збурення і підірвати тил. У Росії намагаються створити такі умови, щоб українська влада пішла на перемовини з Кремлем за вигідними для нього сценаріями», — заявив Попович.

Тож одним Харковом все може не обійтися. Як відомо, авіабомби застосовують і для ударів по Сумах. Наступним може бути прикордонний Чернігів або ж інші прифронтові міста, які є досить легкими мішенями для бомбових атак Росії. І як захищати людей, необхідно вирішувати вже зараз.

Як боротися з російськими КАБами

Реагуючи на обстріли, влада України наголошує на необхідності посилення протиповітряної оборони Харкова, зокрема шляхом отримання додаткових ЗРК Patriot або ж їх аналогів. Та експерти сумніваються, що це посилить захист міста.

«Через близькість до кордону Харків важко прикрити системами ППО, оскільки вони можуть опинитися в зоні дії ворожих артилерійських систем. Patriot тут не панацея, хоча для боротьби з носіями КАБів потрібні саме комплекси ППО», — каже Попович.

Крім того, вартість та дефіцит ракет до Patriot також робить використання їх проти КАБів невиправданим. 

Отже, один з варіантів протидії керованим авіабомбам — це ураження літаків, з яких їх скидають. На початку 2024 року Повітряні сили України здійснили справжнє полювання на російські літаки. Тільки за лютий було знищено 13 повітряних суден, переважно Су-34 та Су-35, які і є носіями авіабомб. З чого саме збивали — офіційно невідомо, але військові експерти здебільшого зійшлися саме на Patriot, адже з наявного озброєння лише вони підходили за характеристиками. 

Та як вже говорилося, подібні системи стають дуже бажаною ціллю для росіян. 9 березня американський Forbes повідомив, що росіяни нібито вразили дві пускові установки Patriot поблизу Покровська Донецької області. Офіційного підтвердження з боку України не було, проте примітно, що з того часу літакопад у росіян припинився.

Знищувати повітряні судна ворога також зможуть винищувачі F-16, оснащені ракетами AIM-120 AMRAAM. Залежно від модифікації, вони здатні збивати повітряні цілі на відстані до 180 км. Цього цілком достатньо, щоби змусити російські літаки відійти від українських кордонів.

Другий варіант — удари по місцях дислокації літаків. І, судячи з останніх новин, українські спецслужби вже зайнялися реалізацією цього плану. В ніч проти 5 квітня українськими безпілотниками було завдано ударів по летовищах ворога у Єйську, Морзовську та Енгельсі. На цих аеродромах також розміщуються літаки-носії КАБів. Також можна відмітити, що чимало аеродромів, де базуються «сушки», розташовані у радіусі ураження ракет Storm Shadow/Scalp, а також німецького аналога Taurus, рішення про постачання якого дуже чекають в Україні. Тому ці ракети також могли б допомогти.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій