'
Читаєте зараз
Що таке Наврез і чому він заборонений у багатьох країнах? Пояснюють курди з Сирії та Іраку

Що таке Наврез і чому він заборонений у багатьох країнах? Пояснюють курди з Сирії та Іраку

Katerina Sergatskova
Что такое Новруз и почему он запрещен во многих странах? Объясняют курды из Сирии и Ирака

Сьогодні у світі є досить багато свят, які так чи інакше заборонено публічно відзначати в деяких країнах. Одне із таких свят — Наврез. Він заборонений, наприклад, у Сирії, Іраку, Туреччині та інших країнах на Близькому Сході, оскільки вважається «язичницьким». Заборона розпитала людей, які святкують Наврез, про традиції й заборони.


Наврез — це свято Нового року за астрономічним сонячним календарем. Його назва перекладається з перської як «новий день». Наврез святкують тюркські та іранські народи 21 березня, часто називаючи його днем весни й оновлення природи. За даними ООН, його відзначає понад 300 мільйонів жителів у всьому світі, він включений до Репрезентативного списку ЮНЕСКО як елемент нематеріальної культурної спадщини людства.

Наврез святкують як офіційний початок нового року в Ірані, Афганістані, Іракському Курдистані, Індії, Македонії. Він є державним святом у Киргизстані, Узбекистані, Казахстані, Азербайджані та Грузії. В Україні Наврез святкують в основному кримські татари і представники національних меншин — азербайджанські та курдські спільноти, вихідці з Центральної Азії.

Святкування Навреза у Діярбакирі, південний схід Туреччини. 2019

«Це свято вважається в нас, курдів, знаменним, квітучим днем, — розповідає Забороні дослідник, сирійський курд Азад Небі. — Ми часто починаємо готуватися до нього заздалегідь: наприклад, жінки шиють свої традиційні сукні, чоловіки шиють костюми, лідери сім’ї — батько або старший брат — замовляють машину чи фургон для перевезення речей, оскільки зазвичай їжа й напої на цей день закуповуються далеко від місця святкування».

Наврез в Іракському Курдистані

Традиції

У різних країнах свої традиції й обряди святкування Навреза, але є кілька загальних. Наприклад, у більшості країн влаштовують публічні танці в національних костюмах, які закінчуються стрибками через вогнище й купанням у річках і озерах. В Ірані й Азербайджані в останню середу року, а в Киргизстані — під час «нового дня» вся тара в будинку має бути наповненою в надії на те, що це принесе в дім достаток і прожене негаразди. У цей день люди відвідують кладовища й запалюють там свічки в пам’ять про померлих.

Наврез у Стамбулі, 2018

Святкують Наврез зазвичай на природі.

«Місце обирається в чистій природній зоні, де можна насолоджуватися красою перших днів весни, — каже Азад Небі. — Люди накривають щедрий стіл із найкращими стравами — зазвичай це кебаб і різні закуски. Більшість людей прокидаються рано вранці, завантажують речі в машину і виїжджають за місто. Кожна сім’я ставить свій намет разом із сотнями інших. Перед ними виступають національні, фольклорні колективи — співають, танцюють, проводять конкурси диригентів і роблять театральні постановки».

Сирійські курди святкують Наврез. Камишли, північний схід Сирії, 2017

Саман Омер, іракський курд, каже, що в «новий день» усі сім’ї та родичі збираються й танцюють під курдську музику. Наприклад, ось таку.

Загрози

Попри те, що Наврез — безневинне свято, деякі держави його забороняють. Наприклад, його не можна святкувати в Іраку й Сирії. У Туреччині Наврез був офіційно заборонений з 1925 до 1991 року, а в березні 2016 року турецька влада заборонила заходи, пов’язані зі святом, що вилилося в масові протести.

«У країнах, де переслідують курдів, таких як Туреччина, Сирія та Ірак, влада заборонила святкування Навреза, оскільки він являє собою курдський національний день, з якого також починається курдський календар, — пояснює Азад Небі. — Не кажучи вже про те, що в цей день підіймаються національні прапори й виконуються пісні, які об’єднують Курдистан у різних країнах [курди мріють об’єднати курдські території Іраку, Сирії, Туреччини й Ірану в одну державу]. Ці уряди забороняють Наврез через те, що він символізує прагнення курдів до незалежності та відродження своїх прав, які необхідно поважати й захищати. У цей день влада посилює заходи безпеки, побоюючись можливих заворушень серед курдів, й іноді це навіть призводить до ескалації».

Наврез в Діярбакирі, Туреччина. На прапорі — лідер Робітничої партії Курдистану Абдулла Оджалан, який відбуває довічне ув’язнення в турецькій в’язниці. 2015

Крім того, у Наврез радикальні ісламістські угруповання можуть влаштовувати провокації й атаки на громадян. Наприклад, у березні 2014 року в Кабулі напередодні відкриття великого фестивалю, присвяченого Наврезу, у готель «Серена» проникли четверо неповнолітніх бойовиків терористичної організації «Талібан». Удаючи з себе постояльців, вони пронесли повз охорони зброю, заховану в шкарпетках. Бойовики відкрили вогонь, але їх убили. У МВС Афганістану заявили, що під час нападу щонайменше вісім людей загинули, серед них були діти й іноземці.

«Попри це, курди в Сирії, Іраку й Туреччини як і раніше святкують Наврез, навіть якщо уряди цього не дозволяють», — каже Саман Омер.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій