Трамп — єдиний кандидат від республіканців: які судові справи проти нього досі відкриті
- Під час супервівторка Дональд Трамп суттєво відірвався від своєї головної опонентки Нікі Гейлі. У результаті вона зняла свою кандидатуру.
- Серед демократів лідирує Джо Байден, тож він, найімовірніше, знову зіткнеться з Трампом на виборах президента.
- Проти представника республіканської партії відкрито більше десятка справ. Результати низки розслідувань можуть суттєво вплинути на його кар’єру.
Попри те, що стосовно політика за останні роки було висунуто 91 обвинувачення, актуальними залишається фактично дві справи: про штурм Капітолія та виток секретних державних документів. Однак, щодо другої судовий процес може початися аж у 2025 році. У випадку, якщо Дональд Трамп переможе на президентських виборах, то її, найімовірніше закриють. А от питання імунітету має остаточно вирішитися ще у 2024 році.
Заборона розповідає про обвинувачення проти Дональда Трампа.
Шахрайство: справи проти 45-го президента США
Восени 2022 року генеральна прокурорка Нью-Йорка Летиція Джеймс подала цивільний позов проти Трампа, його дорослих синів і колишнього помічника Аллена Вайссельберга. Вона розповіла про багаторічну шахрайську схему, за якою бізнесмен нібито вказував неправдиву вартість майна, щоб знизити податкові рахунки або покращити умови позик. Усе це – щоб збільшити власний капітал, пише The Atlantic.
Суд 16 лютого 2024 року постановив, що Трамп повинен виплатити $355 млн плюс відсотки: розрахований розмір неправомірної вигоди від шахрайства. Таким чином сума сягнула $454 мільйонів і буде рости щонайменше на $112 000 на день.
Також йому на три роки заборонили вести бізнес у Нью-Йорку. Разом із відсотками юридичні борги Трампа тепер можуть перевищити пів мільярда доларів.
Читати більше новин в TelegramРеакція республіканця не забарилась: він назвав рішення політичним полюванням на нього і подав апеляцію 26 лютого. Це означає, що чергова справа проти нього може затягнутись до президентських виборів в листопаді. Юристи політика оскаржували рішення судді щонайменше 10 разів. При цьому у Трампа є час до кінця березня, щоб оплатити штраф або отримати заставу.
Проти політика висунули ще одне звинувачення про шахрайство у березні 2023. Це стосується нібито фальсифікації документів у рамках схеми виплати коштів жінкам, які заявили про сексуальні стосунки з Трампом. Проте вже минув термін давності справи, а ключовий свідок – колишній агент Трампа Майкл Коен – викликав сумніви у представників правосуддя.
Штурм Капітолія та секретні документи: яку відповідальність може понести Трамп
Є цілий ряд справ проти 45-го президента США, пов’язаних із заворушеннями в країні 6 січня 2021 року, після перемоги на виборах демократа Джо Байдена. У рамках розслідування в серпні 2023 року Трампу висунули звинувачення щонайменше за чотирма пунктами:
- змова з метою обману;
- змова з метою перешкоджання офіційному процесу;
- перешкоджання та спроба перешкодити офіційному провадженню;
- змова проти прав.
В окрузі Фултон, штат Джорджія, окружний прокурор Фані Віліс порушила справу про рекет щодо Трампа та 18 інших фігурантів. Вона наполягає на факті змови, яка поширювалася тижнями з метою скасування виборів 2020 року. Кількість обвинувачених робить справу важкою для відстеження, хоча дехто з них визнав провину восени 2023 року. Суддя має кілька вагомих доказів, наприклад, дзвінок Трампа держсекретарю Джорджії Бреду Раффенспергеру з проханням знайти для нього близько 11 000 голосів.
Низка штатів намагалася скористатися справою про штурм Капітолія, щоб заборонити республіканцю брати участь у праймерів. Однак Верховний суд США у березні 2024 року (за день до супервівторка) розглянув справу про імунітет політика від кримінального переслідування. Судді постановили, що жоден штат не може виключити федерального чиновника з голосування, особливо президента, без попереднього ухвалення закону Конгресом. Таким чином відхилили 14-ту поправку, що містить так звану статтю повстанців.
Водночас судді проігнорували питання, яке лежить в основі справи: чи справді тодішній президент Трамп «брав участь у повстанні», підживлюючи натовп, який штурмував Капітолій США. Тож питання, чи має він імунітет від кримінального переслідування досі відкрите. Команда юристів Трампа повернеться до Верховного суду у квітні 2024 року, щоб спробувати довести наявність президентської недоторканності.
Спецпрокурор Джек Сміт своєю чергою висунув Трампу звинувачення у вивезенні документів з Білого дому, коли він залишив свій пост. Звинувачення включають умисне збереження інформації, що стосується національної безпеки, перешкоджання правосуддю, приховування документів і неправдиві твердження. Потім Трамп відмовлявся повернути цінні папери уряду попри неодноразові запити.
Дата суду по цій справі досі не призначена. Нещодавно Сміт запропонував провести судовий процес у липні 2024 року, але ідею зустріли зі скепсисом. Кінцевим терміном може стати 20 січня 2025 року. Однак у випадку якщо Трамп стане президентом, то, швидше за все, закриє провадження.
Сексуальне насильство: позов Джин Керолл
Письменниця Джин Керролл у 2023 році заявила, що Трамп вчинив над нею сексуальне насильство. Все нібито сталось у магазині Bergdorf Goodman на Мангеттені в середині 1990-х. Бізнесмен нібито обирав комплект білизни для своєї обраниці та звернувся до Керолл по допомогу. Він жартома попросив її приміряти білизну, після чого буцімто зайшов до жінки у роздягальню і спробував зґвалтувати.
«Мені вдалося відштовхнути його після колосальної боротьби, але в поліцію про цей інцидент я не повідомила, тому що була шокована і не хотіла думати про себе як про жертву зґвалтування», — йшлося в судовому зверненні.
Джин Керолл подала цивільний позов. Це означає, що вона могла вимагати тільки відшкодування коштів чи накладання штрафу. Для арешту потрібен був би кримінальний позов, але оформити його неможливо.
Коли Трамп заперечив свою провину, Керолл подала на нього до суду за наклеп, а пізніше додала позов про побиття. У травні 2023 року суд присяжних дійшов висновку, що політик вчинив сексуальне насильство та образив позивачку, їй присудили $5 млн за моральну шкоду. У другій справі про наклеп у січні 2024 року винесено вирок ще на $83.3 мільйона.
Пізніше республіканець оскаржив обидві справи, але він все ще зобов’язаний виплатити $83.3 млн до 9 березня. Під час другого судового розгляду він продовжував словесно принижувати постраждалу, а потім заявив, що був нібито у пригніченому моральному стані.
Зараз адвокати Дональда Трампа вимагають нового судового розгляду у справі про наклеп, яку письменниця порушила за кілька годин до того, як політик став головним кандидатом у президенти від Республіканської партії. Вони вважають компенсаційні та штрафні відшкодування у розмірі $83 млн непропорційно великими.
Захисники Трампа визначили прецедентне право, яке могло б зменшити штрафні збитки до $36.6 мільйона. Сума може бути ще меншою, якщо мільйонні компенсації для відновлення репутації Керолл також уріжуть.
Фактично, справами, які можуть мати суттєвий вплив на політичну кар’єру Трампа, залишаються розслідування щодо витоку секретних даних та штурму Капітолія, однак на президентські вибори у 2024 році вони вже навряд вплинуть.
Раніше Заборона розповідала про суд над франко-польським режисером Роман Поланскі, якого звинувачують у зґвалтуванні Шарлотти Льюїс.
Читати більше новин в Telegram