Читаєте зараз
Прикордоння під ударами КАБів. ЗРК Patriot не здатен розв’язати всі проблеми, але є тандемні варіанти

Прикордоння під ударами КАБів. ЗРК Patriot не здатен розв’язати всі проблеми, але є тандемні варіанти

Oleksandr Humeniuk

З кожним місяцем великої російсько-української війни окупаційні війська нарощували свої спроможності щодо застосування крилатих авіаційних бомб (КАБ) по території України. Останніми місяцями перевага росіян у цій компоненті стала ледь не найбільшою.

За допомогою КАБів ворог знищує не лише українські позиції на лінії бойового зіткнення, але й цілі містечка, енергетичну інфраструктуру й евакуаційні шляхи. Останньою жертвою такого терористичного методу ведення війни стало українське місто Вовчанськ. З огляду на це західних союзників закликають надати більше комплексів ППО, зокрема системи Patriot. Та чи справді вони здатні закрити небо над прифронтовими містами?


ЗРК Patriot: рішення проти бомб

Після початку російської наступальної операції на Харківщині та постійних авіабомбардувань області у медіа та на міжнародних політичних майданчиках почали лунати заклики про необхідність термінових постачань Україні нових американських ЗРК Patriot.

Передача та розгортання таких комплексів на території Харківської області дійсно може суттєво зменшити кількість авіабомбардувань. І мова тут не про збиття КАБів, а швидше про загрозу для російських літаків-бомбардувальників, які ці бомби скидають. Адже Patriot міг би збивати ці літаки ще до того, як вони підлітали б до робочої дистанції скидання авіабомби.

Однак чи може ЗРК Patriot розв’язати проблему з російськими авіабомбардуваннями у довготривалій перспективі? На жаль, відповідь тут швидше негативна. Наприкінці 2023 року та на початку 2024 року Повітряні сили України збили значну кількість російської авіації за допомогою тактики «мандрівного ЗРК».

Читати більше новин в Telegram

Інформацію про можливу постійну зміну позицій українських ЗРК у грудні частково підтвердив тодішній речник ПС ЗСУ Юрій Ігнат: «Ми ніколи не оприлюднюємо, чим, де, в якому місці ми знищуємо повітряні цілі, хіба що час [уточнюємо]. Те, що ворог здогадується, пише про мандрівний Patriot чи якийсь інший комплекс, — нехай здогадуються. Нехай розуміють, що і Patriot, і, можливо, інший далекобійний комплекс може сьогодні розташовуватися на одному напрямку, завтра на другому, потім — на третьому».

Втім, згодом подібна практика з пересування західних ЗРК біля лінії фронту, схоже, була припинена. Наразі авіація ворога знову безкарно підлітає до лінії бойового зіткнення і скидає бомби на українські міста та села.

Причиною недовготривалості цієї практики міг стати зависокий ризик ураження цих установок у східних та північних областях України. Річ у тім, що тут майже постійно працюють російські розвідувальні дрони, головним завданням яких є пошук українських систем ППО та інших важливих військових цілей. Ще однією загрозою є постійне перебування у суміжних з Україною російських областях установок «Іскандер-М». Ці ракетні комплекси здатні оперативно отримувати розвідувальну інформацію від дронів та швидко розгортатись у випадку виявлення українських систем ППО. За такої ситуації виявлення та можливе ураження українських ЗРК стає лише питанням часу.

Що дійсно може захистити небо над Харківщиною?

Якийсь один тип зброї не здатний розв’язувати проблему з захистом неба на Харківщині та в інших областях, що межують з РФ або лінією бойового зіткнення. Однак при комплексному підході Україна здатна значно покращити безпекову ситуацію для себе. Виходячи з нинішніх можливостей, його можна розділити на умовні три складові.

Дозвіл на удари західною зброєю по російській території

У прикордонних до України російських областях розміщена велика кількість пускових установок «Іскандер-М» та комплексів С-300 й С-400, які також здатні завдавати удару по землі. Україна не має власного озброєння, яке могло б знищити та відігнати ці комплекси від кордону, однак таке західне озброєння, як крилаті ракети SCALP/Storm Shadow та ракети класу «земля — земля» HIMARS та ATACMS, яке вже є на озброєнні у ЗСУ, цілком здатне з цим завданням впоратись.

Віднедавна переважна більшість заборон на використання подібного озброєння по об’єктах на території РФ було знято. Це серйозна стратегічна зміна, адже ракети HIMARS та авіаційне західне озброєння здатні серйозно змінити ситуацію — і вже її змінюють. Відкритим залишається питання із застосуванням ракет ATACMS, які ледь не щодня демонструють свою ефективність в окупованому Криму. Однак США наразі забороняють застосовувати їх по території РФ.

Початок експлуатації F-16 Повітряними силами ЗСУ

Ще однією важливою складовою, яка дозволить розібратися із КАБами, є отримання Україною літаків F-16. Наразі ситуація у небі складається таким чином: російські винищувачі класу Су-34 здатні помічати українські літаки у небі та випускати по них ракети на значно більших відстанях, ніж це може робити наша авіація у бік ворога. Враховуючи це, повітряна складова ПС ЗСУ не має технічної можливості відігнати російські літаки від українських кордонів.

Західні ж винищувачі F-16 обладнані радарами та озброєні ракетами, що здатні помічати та знищувати ворога на значно більших дистанціях, ніж нинішній авіапарк Повітряних сил України. Тому початок їхньої експлуатації у парі зі шведськими літаками дальнього радіолокаційного виявлення ASC 890 зможуть суттєво покращити складову українських військових спроможностей у небі.

Боротьба з російськими розвідувальними дронами

Однією з основних проблем для українських областей, що межують з РФ та лінією бойового зіткнення, є постійна робота російських дронів-розвідників. Саме за їхньою допомогою РФ у режимі реального часу проводить пошук цілей та направляє на них свої ракети. Україна не може дозволити собі використовувати проти цих дронів дорогі ракети до Patriot або інших ЗРК, бо їх просто фізично небагато.

Одним з дієвих рішень, що вже застосовуються, є переобладнання старих навчально-тренувальних літаків Як-52 для боротьби з дронами. В інтернеті вже є чимало відео, де таку роботу вдалося зафіксувати.

Відносно дешевим способом боротьби є використання дронів-перехоплювачів, коли український дрон підбиває російський.

Утім, наразі проблему з розвідувальними дронами повністю закрити не вдається. Адже навіть ті рішення, що працюють, потрібно значно масштабувати та нарощувати. Однак якщо Україні все ж вдасться очистити небо від російських дронів-розвідників, це також значно зменшить російські спроможності.

Безумовно, це не весь перелік необхідних для покращення ситуації дій. Але за цих трьох складових використання ЗРК Patriot чи інших західних систем ППО стане у цих регіонах не таким небезпечним, як зараз. Відповідно, це допоможе і суттєво зменшити небезпеку та наслідки від використання росіянами такого озброєння, як крилаті авіаційні бомби.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій