'
Читаєте зараз
Заборона розповіла про громадян України, які чекають евакуації з Кабула. Відповідаємо на головні питання про це

Заборона розповіла про громадян України, які чекають евакуації з Кабула. Відповідаємо на головні питання про це

Yuliana Skibitska
Евакуація громадян України з Афганістану: головне

31 серпня закінчився строк, який радикальна ісламістська організація «Талібан» дала американській владі, щоби вона вивела свої війська. Того ж дня контроль над аеропортом Кабула перейшов до талібів — а це єдиний швидкий і порівняно безпечний спосіб залишити країну. Уже кілька тижнів з Афганістану намагаються виїхати громадяни України — але з ними не виходить на контакт українське Міністерство закордонних справ. Після публікації Заборони про це виникло багато запитань: чому вони не евакуювалися раніше й чи дійсно вони громадяни України. Ми вважаємо за необхідне відповісти на них.

Оновлення:

Цей матеріал вперше було опубліковано 1 вересня. Зараз ми публікуємо його знову, з важливими доповненнями про те, що відбувається з громадянами Україні в Афганістані.

Що відбувається в Афганістані?

Усе дуже погано. Із середини серпня влада в країні перейшла до організації «Талібан», визнаної терористичною багатьма країнами. Таліби поставили умову США, щоби до 31 серпня ті вивели свої війська. Того ж дня контроль над аеропортом Кабула перейшов до бойовиків. Ось як тепер виглядає небо над Афганістаном.

Евакуація громадян України з Афганістану: головне

«Талібан» уже був при владі в Афганістані до того, як туди увійшли американські війська у 2001 році. За п’ять років при владі таліби встановили в країні жорсткий режим: вбивали незгодних, знищували пам’ятки культури й катували «невірних». Зараз «Талібан» обіцяє, що буде проводити більш помірковану політику, але це викликає сумніви: уже відомо про те, що терористи вбили жінку, яка не змогла приготувати обід бойовикам. Також таліби стратили відомого афганського музиканта — а до того оголосили, що музика суперечить шаріату (насправді це не так).

Крім того, місцевим жителям, які співпрацювали з американськими й західними військовими, швидше за все, загрожує страта. А співпрацювали десятки тисяч афганців: за 20 років американської окупації в них практично не було інших варіантів. Тому питання евакуації для цих людей — без перебільшення питання життя і смерті.

Україна евакуювала всіх своїх громадян?

Ні — і навіть не більшість. 28 серпня в «Борисполі» приземлився літак з евакуйованими з Афганістану — усього 360 осіб. З них громадян України було тільки 80. Глава Офісу президента Андрій Єрмак, який урочисто зустрічав цей борт, тоді заявив, що «всі, хто хотів виїхати з Афганістану — виїхали». В той самий час сім’ї українських громадян в Афганістані марно намагалися зв’язатися з українським Міністерством закордонних справ. Однак із ними не виходили на зв’язок.

Зараз нам відомо мінімум про 78 громадян України (список постійно поповнюється), які чекають евакуації з Афганістану. Цілком можливо, що ця цифра насправді більша. Ще близько 200 осіб — це родичі громадян України й люди, у яких є посвідка на проживання в країні.

А вони точно українці?

Так. Ось на цьому відео, де вони звертаються до президента України з проханням про допомогу, люди тримають у руках українські паспорти.

Добре, а що вони робили в Афганістані?

У всіх різні причини, але найчастіше вони приїжджали до своїх родичів. Афгансько-українські сім’ї, як правило, великі і часто живуть на дві країни. Як розповідали нам громадяни, які очікують евакуації, вони приїхали ще до того, як «Талібан» перейшов у наступ.

«У нас була війна — це не новина для Афганістану. Але ніхто не думав, що буде такий переворот», — розповідав нам 32-річний Саїдзай, який живе в Одесі з 2005 року.

Як реагує українське МЗС?

Спочатку в Міністерстві закордонних справ сказали, що не уявляють подальшої евакуації з Кабула. Однак після публікації Заборони про те, що в Афганістані залишаються українські громадяни, у МЗС погодилися з цим. Там зазначили, що посольство в Душанбе (воно займається питаннями евакуації разом із посольством у Пакистані) дійсно отримує багато нових запитів на евакуацію.

«Зараз посольство уточнює дані людей, їхню кількість, місце перебування й підтримує з ними зв’язок», — стверджує спікер українського МЗС Олег Ніколенко.

Водночас комунікація з посольством у Душанбе відбувається дивно. 1 вересня громадянину України Мусліму (ми не розголошуємо його прізвища в цілях безпеки) прийшла відповідь на лист із проханням надати українські документи членам його сім’ї. Цей лист Муслім відправив ще два тижні тому. У відповіді Мусліму пропонують звернутися до візового центру Кабула, який не працює з 16 серпня.

Як вивозять своїх громадян інші країни?

Влада Великобританії проводить прямі переговори з талібами, щоби вивезти своїх громадян. У США заявили, що евакуювали всіх військових і цивільних. А Євросоюз каже, що продовжує евакуацію своїх громадян і тих, хто співпрацював із європейськими організаціями.

Були ще якісь спроби евакуації?

Так, дві, але обидві зірвалися через підроблені документи тих, кого намагалися евакуювати. Як розповіли нам джерела в Кабулі та Департаменті консульської служби, МЗС організовувало рейси 16 вересня і 20 вересня. Однак нам невідомо, чи потрапив в списки пасажирів хтось із тих 200-х сімей, що вже більше як місяць чекають евакуації. Ті сім’ї, з якими ми тримаємо зв’язок, повідомили, що їм про евакуацію нічого не сказали.

І 16-го, і 20-го вересня таліби не дозволили українським рейсам злетіти, тому що виявили, що у людей підроблені посвідки на проживання в Україні. У одних громадян водяні знаки на картках переливалися, у інших – ні. Також представники «Талібану» помітили, що у деяких карток однакові номери. Більше того, деякі громадяни зізналися талібам, що заплатили за місце в літаку.

МЗС якось прокоментувало це?

Ні. Редакція Заборони надіслала відповідні запити з проханням пояснити, що сталося 16 вересня в Кабулі, чому громадяни Афганістану отримали підроблені документи і яку роль в цьому відігравали представники Міністерства оборони України, МЗС та Офісу президента України. Також ми запитали у цих відомств, за яким принципом вони визначають, кого і в якому порядку евакуювати, які критерії пріоритетності.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій