Заборона розповіла про громадян України, які чекають евакуації з Кабула. Відповідаємо на головні питання про це



Заступниця головної редакторки "Заборони", журналістка та текстова перфекціоністка.
31 серпня закінчився строк, який радикальна ісламістська організація «Талібан» дала американській владі, щоби вона вивела свої війська. Того ж дня контроль над аеропортом Кабула перейшов до талібів — а це єдиний швидкий і порівняно безпечний спосіб залишити країну. Уже кілька тижнів з Афганістану намагаються виїхати громадяни України — але з ними не виходить на контакт українське Міністерство закордонних справ. Після публікації Заборони про це виникло багато запитань: чому вони не евакуювалися раніше й чи дійсно вони громадяни України. Ми вважаємо за необхідне відповісти на них.
Оновлення:
Цей матеріал вперше було опубліковано 1 вересня. Зараз ми публікуємо його знову, з важливими доповненнями про те, що відбувається з громадянами Україні в Афганістані.
Що відбувається в Афганістані?
Усе дуже погано. Із середини серпня влада в країні перейшла до організації «Талібан», визнаної терористичною багатьма країнами. Таліби поставили умову США, щоби до 31 серпня ті вивели свої війська. Того ж дня контроль над аеропортом Кабула перейшов до бойовиків. Ось як тепер виглядає небо над Афганістаном.

«Талібан» уже був при владі в Афганістані до того, як туди увійшли американські війська у 2001 році. За п’ять років при владі таліби встановили в країні жорсткий режим: вбивали незгодних, знищували пам’ятки культури й катували «невірних». Зараз «Талібан» обіцяє, що буде проводити більш помірковану політику, але це викликає сумніви: уже відомо про те, що терористи вбили жінку, яка не змогла приготувати обід бойовикам. Також таліби стратили відомого афганського музиканта — а до того оголосили, що музика суперечить шаріату (насправді це не так).
Крім того, місцевим жителям, які співпрацювали з американськими й західними військовими, швидше за все, загрожує страта. А співпрацювали десятки тисяч афганців: за 20 років американської окупації в них практично не було інших варіантів. Тому питання евакуації для цих людей — без перебільшення питання життя і смерті.
Бойовики «Талібану» в міжнародному аеропорту імені Хаміда Карзая. Кабул, Афганістан, 31 серпня 2021. Фото: MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES
Україна евакуювала всіх своїх громадян?
Ні — і навіть не більшість. 28 серпня в «Борисполі» приземлився літак з евакуйованими з Афганістану — усього 360 осіб. З них громадян України було тільки 80. Глава Офісу президента Андрій Єрмак, який урочисто зустрічав цей борт, тоді заявив, що «всі, хто хотів виїхати з Афганістану — виїхали». В той самий час сім’ї українських громадян в Афганістані марно намагалися зв’язатися з українським Міністерством закордонних справ. Однак із ними не виходили на зв’язок.
Зараз нам відомо мінімум про 78 громадян України (список постійно поповнюється), які чекають евакуації з Афганістану. Цілком можливо, що ця цифра насправді більша. Ще близько 200 осіб — це родичі громадян України й люди, у яких є посвідка на проживання в країні.
А вони точно українці?
Так. Ось на цьому відео, де вони звертаються до президента України з проханням про допомогу, люди тримають у руках українські паспорти.
Добре, а що вони робили в Афганістані?
У всіх різні причини, але найчастіше вони приїжджали до своїх родичів. Афгансько-українські сім’ї, як правило, великі і часто живуть на дві країни. Як розповідали нам громадяни, які очікують евакуації, вони приїхали ще до того, як «Талібан» перейшов у наступ.
«У нас була війна — це не новина для Афганістану. Але ніхто не думав, що буде такий переворот», — розповідав нам 32-річний Саїдзай, який живе в Одесі з 2005 року.
Як реагує українське МЗС?
Спочатку в Міністерстві закордонних справ сказали, що не уявляють подальшої евакуації з Кабула. Однак після публікації Заборони про те, що в Афганістані залишаються українські громадяни, у МЗС погодилися з цим. Там зазначили, що посольство в Душанбе (воно займається питаннями евакуації разом із посольством у Пакистані) дійсно отримує багато нових запитів на евакуацію.
«Зараз посольство уточнює дані людей, їхню кількість, місце перебування й підтримує з ними зв’язок», — стверджує спікер українського МЗС Олег Ніколенко.
Водночас комунікація з посольством у Душанбе відбувається дивно. 1 вересня громадянину України Мусліму (ми не розголошуємо його прізвища в цілях безпеки) прийшла відповідь на лист із проханням надати українські документи членам його сім’ї. Цей лист Муслім відправив ще два тижні тому. У відповіді Мусліму пропонують звернутися до візового центру Кабула, який не працює з 16 серпня.
Як вивозять своїх громадян інші країни?
Влада Великобританії проводить прямі переговори з талібами, щоби вивезти своїх громадян. У США заявили, що евакуювали всіх військових і цивільних. А Євросоюз каже, що продовжує евакуацію своїх громадян і тих, хто співпрацював із європейськими організаціями.
Біженці з Афганістану в міжнародному аеропорту Даллеса після евакуації з Кабула. Даллес, Вірджинія, США, 31 серпня 2021. Фото: Anna Moneymaker/Getty Images
Були ще якісь спроби евакуації?
Так, дві, але обидві зірвалися через підроблені документи тих, кого намагалися евакуювати. Як розповіли нам джерела в Кабулі та Департаменті консульської служби, МЗС організовувало рейси 16 вересня і 20 вересня. Однак нам невідомо, чи потрапив в списки пасажирів хтось із тих 200-х сімей, що вже більше як місяць чекають евакуації. Ті сім’ї, з якими ми тримаємо зв’язок, повідомили, що їм про евакуацію нічого не сказали.
І 16-го, і 20-го вересня таліби не дозволили українським рейсам злетіти, тому що виявили, що у людей підроблені посвідки на проживання в Україні. У одних громадян водяні знаки на картках переливалися, у інших – ні. Також представники «Талібану» помітили, що у деяких карток однакові номери. Більше того, деякі громадяни зізналися талібам, що заплатили за місце в літаку.
МЗС якось прокоментувало це?
Ні. Редакція Заборони надіслала відповідні запити з проханням пояснити, що сталося 16 вересня в Кабулі, чому громадяни Афганістану отримали підроблені документи і яку роль в цьому відігравали представники Міністерства оборони України, МЗС та Офісу президента України. Також ми запитали у цих відомств, за яким принципом вони визначають, кого і в якому порядку евакуювати, які критерії пріоритетності.

Заступниця головної редакторки "Заборони", журналістка та текстова перфекціоністка.