«Незламність і невизначеність». Яким був травень 2024 року в Україні — хроніка у фотографіях

PAVLO BISHKO

Більд-редактор Заборони зібрав фотографії найголовніших подій війни в Україні у травні 2024 року. Серед них відкриття армією РФ нового фронту на півночі Харківщини та наслідки інтенсивних авіаударів по обласному центру, візити впливових політиків з Європи й США та фрагменти з повсякденного життя українців у війні.


Матеріал містить фотографії, що можуть шокувати.

Обстріли мирних міст: травень 2024

Впродовж травня Харків та область зазнавали інтенсивних обстрілів ракетами та бомбами з території РФ. Окрім постійних влучань по цивільних та освітніх обʼєктах міста, ворог зруйнував важливі обʼєкти культури та економіки. Так, 23 травня Росія завдала ракетного удару по одній з найбільших типографій у Європі «Фактор-друк». Загинули семеро людей, знищено понад 50 тисяч книжок. 25 травня два удари керованими авіабомбами знищили гіпермаркет «Епіцентр», де загинули 20 людей.

Політика

18 травня набрав чинності закон про мобілізацію, одночасно МО запустило мобільний додаток «Резерв+», за допомогою якого чоловіки призовного віку можуть оновити свої облікові дані.

Україну відвідали впливові політики з Європи та США — серед них міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон, державний секретар США Ентоні Блінкен та міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.

Також після більш ніж дворічної перерви журналістам відкрито доступ до кулуарів Верховної Ради України та відновлено онлайн-трансляції засідань.

Повсякденне життя в умовах війни

У травні українці відзначали День памʼяті і примирення та Всесвітній день вишиванки. Мітингували під посольством США у Києві з вимогою дозволити Україні американську зброю для завдавання ударів по території РФ. Проводили щотижневу акцію на підтримку полонених військових та продовжували навчатися тактичної медицини та вогневої тактики.

За оновленим Новоюліанським календарем, цього року Великдень в Україні святкували 5 травня. Ділимося кадрами з Донецької, Чернігівської та Івано-Франківської областей. 

У Києві встановлено нові написи станції метро «Звіринецька» (раніше «Дружби народів»), а в Харкові діти продовжують навчатися у підземній школі, що облаштована в метрополітені.

У Вінниці прощалися з 21-річним азовцем Назаром Гринцевичем (позивний «Грінка), а в Києві — з 21-річним бойовим медиком Олександром Кучерявенком (позивний «Кузьма»).

Харків продовжує приймати евакуйованих мешканців з прикордонних районів області, а по всій країні запровадили графіки відключення електроенергії.

Волонтери зі Львова передали українським солдатам 700 безпілотників, а на місці спорожнілого Каховського водосховища виріс густий ліс.

Ситуація на фронті у травні 2024 року

З 10 травня армія РФ розгорнула новий наступ на півночі Харківщини, де противник намагався закріпитись у низці сіл вздовж кордону. Це спричинило масову евакуацію мешканців міста Вовчанськ та навколишніх сіл. 13 травня російським військам вдалось продовжити свій рух на південь, підійти до сіл Глибоке і Лук’янці, а 19 травня стало відомо про окупацію села Бугруватка. Російські війська також зайшли у Вовчанськ та взяли під контроль північну частину міста.

На сході України окупанти намагаються розширити зону окупації біля Авдіївки та вже тривалий час намагаються зайти у Часів Яр

На півдні росіяни посилюють свій тиск на роботинському напрямку, де їм вдалося розширити сіру зону — тепер до неї увійшла майже вся територія Роботиного.

31 травня з російського полону вдалося повернути 75 людей. Це військові ЗСУ та Нацгвардії, прикордонники і четверо цивільних.