2018-й рік видався багатим на гучні заборони, деякі із них увійшли в історію назавжди. Нагадуємо, які з них торкнулись України та світу.
2 місяці воєнного стану
Головна подія року. Охоплює цілий список різних заборон.
На впровадження воєнного стану українська влада пішла після подій у Керченській протоці, коли 25 листопада три українські військові кораблі направлялися з Одеси до Маріуполя.
Росіяни розцінили це як перетин кордону. Кораблі ВМС РФ спробували заблокувати українців, один з кораблів протаранили. Екіпаж трьох українських кораблів затримали, в українських моряків стріляли, шестеро з них було поранено. Росія закрила Керченcьку протоку для проходу будь-яких кораблів. У небо підняли вертольоти та штурмовики.
Читати більше новин в TelegramПрезидент призначив засідання воєнного кабінету та РНБО, де розглянули можливість введення воєнного стану, і тоді РНБО рекомендувало його ввести. Президент Петро Порошенко запропонував Верховній Раді протягом двох днів ухвалити рішення про введення воєнного стану.
У тексті указу йшлося про те, що воєнний стан мав бути введений строком на 60 днів. Однак після розгляду в парламенті, строк дії скоротили до 30 днів, і воєнний стан тривав до 26-го листопада і поширювався на 10 областей: Одеську, Миколаївську, Херсонську, Запорізьку, Луганську, Донецьку, Сумську, Харківську, Чернігівську та Вінницьку.
Заборона в’їзду росіянам
30 листопада Україна заборонила в’їзд на свою територію чоловікам-громадянам Росії віком 16-60 років через напад РФ на українські кораблі у районі Керченської протоки та у зв’язку із введенням внаслідок цього інциденту воєнного стану в 10-ти областях України. Заборона мала діяти протягом періоду дії воєнного стану в Україні – до 26 грудня. У середу, 26 грудня, в Україні припинив діяти режим воєнного стану.
Але в той же день РНБО рекомендувала Прикордонній службі продовжити посилену охорону кордону з Росією.
Водночас Україна вибірково забороняє в’їзд в Україну деяким російським представникам культурної сфери – співакам, акторам, журналістам, пояснюючи це тим, що вони офіційно підтримують анексію Криму і військову агресію щодо України. Продовжують забороняти фільми російського виробництва.
Також 6 грудня Верховна Рада ухвалила рішення президента про непродовження дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією через відкриту збройну агресію росіян. Дія договору має припинитися з 1 квітня 2019 року.
Заборона УПЦ МП
Відтепер православну церкву Московського Патріархату в Україні зобов’язали називатись офіційно Російською Православною Церквою, що викликало дуже негативну реакцію з боку РПЦ.
Уперше в історії українська православна церква стала автокефальною. 15 грудня в соборі Святої Софії в Києві відбувся Об’єднавчий собор православних церков України. На ньому духівництво УПЦ Київського патріархату, УПЦ Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви створили Єдину помісну Православну церкву України, ухвалили її статут і обрали предстоятеля – митрополита Київського і всієї України Епіфанія.
Читайте також у колонці Дмитра Фіоніка: Кров Бога. Навіщо нам цей томос
Навіть не дуже релігійні українці розширили свій лексичний запас багатьма церковними термінами, українська ФБ-аудиторія масово вболівала за надання Україні Томосу, а для перевірки нової церковної лексики створюють комічні тести.
Заборона російськомовного продукту
На рівні декількох обласних рад заборонили публічне використання російськомовного культурного продукту. Ідея належить фракції ВО «Свобода» у Львівській облраді, яка першою ввела мораторій, після чого аналогічні кроки зробили Івано-Франківська, Тернопільська та Житомирська обласні ради. Згодом таке саме рішення прийняли у Луцьку.
Щоправда, самі ж представники облради пояснили, що заборона несе рекомендаційний характер, і розповсюджується не на весь російський культурний продукт.
Читайте також: Заборона російськомовного культурного продукту в Луцьку: що відбулось
Депутати проголосували за заборону роскультпродукту в «будь-яких формах» на території Волинської області «до моменту повного припинення окупації території України» та доручили створити робочу групу, яка б роз’яснювала механізм роботи мораторію.
Фахівці пояснюють: закон не надає повноважень регулювати подібні питання органам місцевого самоврядування. Обласні ради «не мають, відповідно до закону, права» вводити мораторій та карати за його порушення. За законом, мовна ситуація не повинна регулюватися на місцях, це питання державного рівня.
Також державний комітет з питань телебачення і радіомовлення заборонив ввезення в Україну видання російського видавництва АСТ «Радянський самогон по ГОСТу, коньяк, вино, наливки та настоянки» та ще дві російських книги. Перелік заборонених книг оприлюднений на сайті відомства.
Читайте також: Тільки не з РФ! Як і чому в Україні забороняють книжки
«Безневинне, на перший погляд, видання про самогон рясніє ілюстраціями радянської символіки, майже кожну його сторінку «прикрашає» георгіївська стрічка», – йдеться на сайті.
Нагадаємо, на початку 2017 го в Україні набув чинності закон, який обмежує ввезення в країну іноземної продукції антиукраїнського змісту. У травні того ж року був схвалений порядок вилучення книг, випущених у Росії і ввезених на Україну без дозволу.
Заборона уповноваженої з гендерної політики
Якби про заборону «пропаганди гомосексуалізму» говорив, скажімо, представник організації за консервативні цінності з цього переліку, це було би цілком очікувано. Але виступив голова РНБО Олександр Турчинов. У своєму блозі Турчинов розкритикував Урядову уповноважену з гендерної політики Катерину Левченко, яка раніше обіцяла звернутися до СБУ через заклики обласних і місцевих рад захистити «інституцію сім’ї» в Україні, зокрема, шляхом заборони маршів рівності та ухвалення закону про заборону «пропаганди гомосексуалізму».
Не хочете читати повний текст? Ілюстраторка Женя Олійник зробила комікс на основі виступу Турчинова: Подорож у безодню.
Детально про це читайте в історії «Консерватизм на марші».
Польоти дронів над центром
Від 14 червня 2018 року за зйомку дроном без дозволів будуть притягувати до відповідальності. Державна авіаційна служба України заборонила польоти дистанційних пілотованих повітряних суден дорогами державного значення, центральними вулицями міст і сіл, залізницями, місцями аварій тощо.
Відповідні обмеження виписані у Тимчасовому порядку використання повітряного простору України на офіційному сайті Державіаслужби.
Детальніше: В Україні обмежили користування дронами. Що це значить?
Заборона «іміджевого» камуфляжу
Громадянам, що носитимуть офіційний військовий камуфляж і державні нагороди сучасної України, не маючи на це права, загрожуватимуть штрафи до 4 тисяч гривень.
Верховна Рада України ухвалила у першому читанні законопроект № 9217 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо відповідальності за незаконні дії стосовно державних нагород, незаконне носіння військової форми одягу та наругу над місцем поховання захисника суверенітету та територіальної цілісності України та деяких інших осіб».
За незаконне носіння військової форми з відзнаками порушники платитимуть від 1700 до 3400 грн. У разі повторного правопорушення протягом року – сума зростає вдвічі, або можуть призначити громадські роботи.
Заборона булінгу в школах
Булінг (цькування) в українських школах заборонили офіційно. 18 грудня Верховна рада проголосувала відповідний закон.
Проект закону визначає «булінг» як «моральне, або фізичне насильство, агресія в будь-якій формі, або будь-які інші дії, вчинені з метою викликати страх, тривогу, підпорядкувати особу своїм інтересам, що мають ознаки свідомого жорстокого ставлення».
Про гучні випадки булінгу читайте в історії: Навчання без страху. Що потрібно знати про новий антибулінговий закон
Закон про згоду на секс
З 11 січня в Україні набудуть чинності зміни до Кримінального кодексу, які прирівнюють до насильства секс без усної, письмової чи невербальної згоди.
Детально про це читайте у нашому тексті: Можна, але з дозволу. Що змінює у сексі новий закон
Заборона використання диких звірів у цирку
Ця заборона ще не повністю «активована», проте на шляху до цього, оскільки Уряд уже підтримав законопроект № 9362, і тепер його має проголосувати Верховна Рада. За порушення нових норм проект передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність. Цьому передували численні акції протесту зоозахисників.
Читайте також: Третина дизайнерів Ukrainian Fashion Week відмовилась від хутра.
Заборона курсу валют у РФ
У Росії затвердили заборону на розміщення на вуличних табло інформації про курси валют.
Центробанк пояснював необхідність прийняття відповідних поправок боротьбою з незаконними точками обміну валюти. На думку авторів законопроекту, за допомогою вуличних табло такі пункти заманюють людей, у той час як банки зазвичай розміщують інформацію про курси всередині приміщень.
Заборона одноразового пластику
У Європейському Союзі заборонять пластикові вироби одноразового використання, як-от посуд та соломинки для напоїв. Згоди щодо цього досягли представники Європарламенту та держав-членів ЄС, які й мають остаточно погодити та ухвалити це рішення. Про це у середу, 19 грудня, повідомив у Брюсселі офіс головуючої в Раді ЄС Австрії.
Остаточне запровадження заборони в країнах ЄС очікується через два роки.
24 жовтня Європарламент схвалив пропозицію, спрямовану на заборону деяких одноразових пластикових виробів. Згідно з документом, деякі одноразові пластикові вироби, яким легко знайти заміну, будуть заборонені вже до 2021 року. Країни-члени ЄС також будуть зобов’язані на 2025 рік переробляти 90 відсотків пластикових пляшок, а виробники напоїв повинні будуть брати фінансову участь у переробці.
У Європі заборонили в’їзд на дизелі
Європейський суд зменшив максимальні норми викидів оксиду азоту.
Суд Європейського союзу підтвердив заборону на дизельні авто у низці міст. Відповідне рішення було прийнято в четвер, 13 грудня.
Брюссель, Мадрид і Париж раніше поскаржилися на Єврокомісію, яка підвищила граничні норми викидів оксидів азоту автомобілями. Суд задовольнив вимоги міст.
Заборона фотографувати людей
25 травня 2018 року на всій території ЄС набули чинності нові правила поводження з персональними даними – закон General Data Protection Regulation (GDPR). Один з розділів GDPR стосується публікації зображень третіх осіб. Тепер для цього потрібна їхня згода.
Тепер, якщо людина помітила своє обличчя у фотогалереї публічного заходу в соціальних мережах або в іншому місці, але своєї згоди на фото не давала, вона або він має повне право вимагати прибрати це фото.
Ці правила насамперед впливають на вуличну фотографію. Проте, якщо фотограф використовує кадри виключно для особистої діяльності, закон до нього застосовуватися не буде.
Заборона в’їзду до США
У 2018-му році в’їзд до США заборонено громадянам п’ятьох мусульманських країн – громадянам Сирії, Ірану, Лівії, Ємену, Сомалі та частково обмежено для громадян Венесуели і Північної Кореї.
Як стверджує адміністрація Трампа, заборону на в’їзд розробили в рамках національної безпеки країни.
У Верховному суді не погодилися із твердженнями сторони противників указу про те, що він дискримінує мусульман та є перевищенням влади.
Трамп назвав рішення Верховного суду «величезною перемогою».