Читаєте зараз
Головні події 2021 року в Україні та світі. Суб’єктивний вибір Заборони

Головні події 2021 року в Україні та світі. Суб’єктивний вибір Заборони

Svitlana Stepanchuk

Другий рік пандемії, друга за рік загроза вторгнення Росії в Україну, гучні арешти та відставки, знакові судові вироки, перемоги, втрати та довгоочікувані повернення — таким нам запам’ятається рік, що минає. Які новини гриміли у світі та що найактивніше обговорювали в Україні? Заборона підбиває подієві підсумки року і коротко розповідає про суб’єктивно головні історії, що трапилися 2021-го.  


Україна

Закон про мову у сфері послуг. 16 січня набула чинності стаття 30 мовного закону, яка регламентує надання послуг українською мовою як онлайн, так і офлайн. За порушення норм закону в разі скарги від споживача спочатку можна отримати попередження. Повторні порушення вже каратимуться штрафом: від 5100 до 6800 гривень. Виписати його може мовний омбудсмен чи його представник.  

Заборона роботи ZIK, «112 Україна» та NewsOne. Усі три канали пішли з ефіру невдовзі після того, як Володимир Зеленський підписав указ РНБО про санкції проти депутата від ОПЗЖ Тараса Козака. Підставою для санкцій стало постачання вугілля з окупованих територій. ZIK, «112 Україна» та NewsOne входять до складу медіахолдингу «Новини», який Козак створив кілька років тому. Заборона мовлення каналів діятиме найближчі 5 років.  

Старт масової вакцинації. Першу вакцину проти COVID-19 в Україну доставили 24 лютого. За наступні 10 місяців обидві дози отримали майже 13,4 мільйона українців. Поки що це один із найнижчих показників у Європі. Вищий показник потрібен і для старту ревакцинації в Україні.  

Фото: Andriy Andriyenko/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Арешт Віктора Медведчука. Проти нардепа від «Опозиційної платформи — За життя» порушили дві кримінальні справи за трьома епізодами: розкрадання природних ресурсів у Криму, державна зрада та антиукраїнська діяльність. В одній зі справ також фігурує соратник Медведчука Тарас Козак. Обом загрожують довічні терміни.  

Суд над Стерненком та протести на його підтримку. Блогер та активіст фігурує одразу в кількох кримінальних справах. В одній його звинувачують у наркоторгівлі, в іншій — у вбивстві, а за третьою — за розбій та незаконне зберігання зброї — його в лютому 2021 року засудили до в’язниці. 7 років та 3 місяці позбавлення волі з конфіскацією майна — таким був вирок одеського суду. За ним були масштабні акції протестів по всій Україні (одна з них закінчилася дорогим ремонтом дверей в Офісі президента) і корекція вироку аж до звільнення від покарання. Докладніше про справи проти Стерненка, а також про те, як до них причетний мер Одеси Геннадій Труханов, читайте тут.  

Фото: Evgen Kotenko / Ukrinform/Barcroft Media via Getty Images

Відставка Авакова. Незмінний протягом останніх 7 років очільник МВС України Арсен Аваков залишив свою посаду. Своє рішення він пояснив тим, що не хотів «брати участь у деяких речах, із якими не згоден». Новим міністром внутрішніх справ став Денис Монастирський — докладніше про нього можна прочитати тут. А про те, яким шляхом пройшов Аваков у своїй політичній кар’єрі та якими скандалами він запам’ятався в Україні, читайте тут.  

Смерть Олександра Ройтбурда. Художник помер 8 серпня після тривалої хвороби. Йому було 59 років. «Художник, куратор, культурний активіст, майданівець, поет, знавець та колекціонер українського мистецтва», — так у матеріалі для Заборони про Ройтбурда писали кураторки Ліза Герман та Ольга Балашова. Останні роки його життя запам’яталися своєрідним «музейним дивом» — культурною революцією в Одеському художньому музеї.

Фото: Mykola Miakshykov / Ukrinform/Barcroft Media via Getty Images

Загадкова смерть мера Кривого Рогу та його братів. 48-річного Костянтина Павлова знайшли мертвим на порозі власного будинку 15 серпня. Поряд з тілом лежала мисливська рушниця. У поліції Дніпропетровської області розглядали версії вбивства, самогубства та необережного поводження зі зброєю. Проте згодом версію про умисне вбивство спростували. Тим часом 18 жовтня мертвим знайшли брата покійного мера — 46-річного Андрія Павлова. А вже 10 листопада ЗМІ повідомили про смерть кузена Костянтина Павлова — Бориса Павлова. Його знайшли повішеним. Що взагалі відбувається у Кривому Розі, читайте у нашому репортажі.  

Успіхи на Олімпіаді та Паралімпіаді. Літні Олімпійські ігри в Токіо принесли Україні 19 медалей: 12 бронзових, 6 срібних та 1 золоту. Золото Україна здобула у греко-римській боротьбі — призером став народний депутат Жан Беленюк. За кілька тижнів уже на Паралімпійських іграх збірна України виграла 98 медалей, 24 з яких — золоті. Про те, із чим доводиться стикатися паралімпійцям в Україні, читайте у нашому матеріалі.  

Пожежа в костелі Святого Миколая. Неоготичний храм у центрі Києва спалахнув увечері 3 вересня. Вогонь знищив унікальний орган, який виготовляли в Чехії. Замикання всередині інструмента називали попередньою причиною пожежі. Сьогоднішня вартість такого органа може становити від 1,2 до 1,5 мільйона євро. Реставраційні роботи у костелі планують завершити до червня 2022 року.  

Загроза військового вторгнення РФ. Наприкінці жовтня підконтрольні Росії сили на Донбасі відкрили вогонь по українських військових, а незабаром стало відомо, що РФ накопичує війська на кордоні з Україною — їх уже понад 100 тисяч. Востаннє подібне відбувалося навесні 2021 року, тоді Зеленський називав цифру у 75 тисяч російських військових. Проте скупчення військ пояснили навчаннями. Наразі йдеться про можливе вторгнення в Україну, озвучують приблизні дати та план нападу. Однак Росія все заперечує і, навпаки, вказує на активність НАТО біля російських кордонів.  

«Скіфське золото» — Україні. Колекція, зібрана з музеїв Криму, Одеси та Києва, вирушила на виставку до Європи за пів року до анексії півострова. Після чого постало питання — куди повертати експонати? За підсумком шестирічного процесу апеляційний суд Амстердама ухвалив рішення повернути експонати виставки «Крим. Золотий острів у Чорному морі» в Україну. Проте не факт, що це кінець історії — кримські музеї мають право звернутися до Верховного суду Гааги.  

Заборона пластикових пакетів. Україна приєдналася до списку країн, що обмежують використання пластику. З 10 грудня, згідно з відповідним законом, з магазинів, супермаркетів, аптек тощо мають зникнути безкоштовні пакети. Розповсюджувати їх можна буде лише за плату, а мінімальну ціну встановить Кабмін. За недотримання закону передбачений штраф — від 8,5 до 17 тисяч гривень. А за повторне порушення заборони — вже від 17 до 34 тисяч гривень.  

Фото: Sebnem Coskun/Anadolu Agency/Getty Images

Світ

Байден — новий президент США. За найстарішого президента США проголосували рекордні 81,3 мільйона людей. Його інавгурації 20 січня передував штурм Капітолія, коли група прихильників Дональда Трампа захопила будівлю Конгресу з метою зміни результатів виборів. Жертвами штурму тоді стали 5 людей.  

Путін обнулив свої президентські терміни. 5 квітня кремлівський лідер підписав поправки до закону «Про вибори президента Російської Федерації», які, зокрема, дають йому можливість обиратися ще двічі — у 2024-му та 2030 роках. На той момент йому буде 72 та 78 років відповідно.  

Затримання Романа Протасевича. 23 травня літак авіакомпанії Ryanair екстрено приземлився в аеропорту Мінська. Приводом для посадки стали загрози від білоруського винищувача МіГ-29 — на борту літака перебував Роман Протасевич, ексредактор телеграм-каналу NEXTA, який детально висвітлював масові протести після президентських виборів у Білорусі. Наразі Протасевичу загрожує довічне ув’язнення, його оголосили терористом і звинувачують в «організації масових заворушень та розпалюванні соціальної ворожнечі».  

Роман Протасевич Фото: Stringer/Anadolu Agency via Getty Images

Тріумф італійців на Євробаченні. Ще на початку року про них знали, мабуть, лише в Італії, але після фіналу Євробачення про Maneskin без перебільшень заговорив увесь світ. Безперечний хіт Zitti e Buoni («Заткнися і поводься чемно») приніс італійцям на пісенному конкурсі максимум голосів від глядачів, а згодом — солдаут європейського туру, премію MTV, колаборацію з Gucci, Disney тощо.  

Росія вийшла з Договору про відкрите небо. Закон про денонсацію Путін підписав 7 червня. Торік із договору вийшли США, пояснюючи своє рішення постійними порушеннями з боку Росії. Кремль натомість усе заперечував та звинувачував у порушеннях Вашингтон. На сьогодні учасниками договору все ще залишаються 35 країн, зокрема Україна.  

22,5 роки для винуватця смерті Джорджа Флойда. Суд Міннеаполіса визнав експоліцейського Дерека Шовіна винним у вбивстві афроамериканця Джорджа Флойда. Той помер у лікарні після того, як під час затримання Шовін протягом 9 хвилин душив його коліном. Відео з останніми хвилинами життя Флойда стало вірусним, а його слова «Я не можу дихати» — одним із символів протестного руху Black Lives Matter.  

Плакат Black Lives Matter на акції протесту 29 травня 2020 року в Атланті, штат Джорджія. Фото: Elijah Nouvelage / Getty Images

Афганістан — гаряча точка. Після 20 років під контролем американських військ Афганістан перейшов до рук «Талібану». У серпні 2021 року таліби стрімко захопили владу в країні, проголосивши створення Ісламського Емірату Афганістан. На тлі цього в країні розпочалася масова евакуація людей, яку Україна, однак, провалила. В Афганістані досі залишаються десятки українських громадян, які шукають нагоди залишити країну самотужки.  

Невтішні висновки звіту ООН про зміни клімату. Впродовж найближчих 20 років кліматична система Землі зміниться повністю. Аномальні дощі та спека, посухи та танення льодовиків — лише частина того, що чекає на жителів планети найближчими роками. В ООН закликають усі країни боротися з цією ситуацією та приєднатися до коаліції «нульових викидів».  

Арешт Саакашвілі в Грузії. Один з авторів «оксамитової» Революції троянд та реформ у Грузії початку 2000-х, експрезидент країни Міхеїл Саакашвілі не був на батьківщині 8 років. А коли повернувся — одразу ж потрапив за ґрати. Найважчі звинувачення проти нього стосуються організації нападу на одного бізнесмена, відлучення бізнесу в іншого, а також захоплення незалежної телекомпанії. Тепер Саакашвілі, який, перебуваючи під вартою, оголосив голодування, загрожує щонайменше 6 років ув’язнення.  

Фото: IRAKLI GEDENIDZE/POOL/AFP via Getty Images

Нобелівська премія миру — журналістам. Головний редактор російської «Нової газети» Дмитро Муратов і філіппіно-американська журналістка Марія Ресса, яка очолює онлайн-медіа Rappler, стали лауреатами Нобелівської премії миру з формулюванням: «За зусилля щодо захисту свободи слова, яка є необхідною умовою демократії та міцного миру». Муратов завершив свою промову на врученні премії словами: «Я хочу, щоб журналісти помирали старими».  

Гендерно нейтральний паспорт у США. Перший документ із маркером «X» у графі про стать дістався інтерсекс-персоні Дані Ззим. 63-річний ветеран ідентифікують себе як небінарну особу і використовують щодо себе займенник «вони». Ззим намагалися через суд отримати паспорт із гендерно нейтральною позначкою ще з 2015 року. А вже наступного року такий документ зможе отримати будь-який заявник.  

Міграційна криза на кордоні з Білоруссю. Арешт Протасевича спровокував потік санкцій проти Білорусі. У відповідь на це влада країни послабила контроль на кордоні, після чого кількість нелегальних спроб потрапити з Білорусі до ЄС з боку мігрантів з Близького Сходу суттєво збільшилася. Вже у листопаді ситуація досягла межі: мігранти намагалися прорватися до Польщі, прикордонники стримували їх силою. Тисячі біженців продовжують залишатися на кордоні й досі.  

Фото: Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images

ABBA випустила новий альбом уперше за 40 років. Легендарні шведи повернулися, щоби гарно піти. Разом із виходом дев’ятого студійного альбому Voyage ABBA анонсували концертну резиденцію в Лондоні, де на спеціальній «АББА-арені» виступатимуть анімовані аватари Анні-Фрід, Бенні, Бйорна та Агнети. Що? Так!  

Брітні нарешті вільна. Останні 13 років попдіва Брітні Спірс провела у статусі недієздатної персони. Її життя повністю контролював батько Джеймі Спірс, а сама Брітні не могла розпоряджатися власними грошима, соцмережами та навіть маткою. Проте завдяки руху #FreeBritney співачці вдалося повернути собі: попереду — нова музика і весілля з бойфрендом Семом Асгарі.

Нові штами COVID-19. За два роки з початку пандемії коронавірус мутував неодноразово. Останній на сьогодні штам — «Омікрон» — за даними ВООЗ, менш небезпечний, ніж «Дельта», проте поширюється в рази швидше і вважається заразнішим.  

Прощання з Ангелою Меркель. Канцлерка Німеччини залишила свою посаду після 16 років при владі. Йшла Меркель із музикою — зокрема, під пісню культової німецької панк-рок-співачки Ніни Гаґен. Новим канцлером Німеччини став соціал-демократ Олаф Шольц. Тут можна докладніше дізнатися, хто він такий, а тут — подивитися на знакові моменти політичної кар’єри його попередниці.  

Фото: MICHAEL KAPPELER/POOL/AFP via Getty Images

Гучні реюніони та кіноповернення. Пандемія принесла нам моду на реюніони, проте 2021-го вони вийшли за межі відеоконференцій у Zoom. Стримінговий сервіс HBO Max випустив спецепізод культового серіалу «Друзі» й анонсував возз’єднання акторів з франшизи про Гаррі Поттера — якраз до 20-річчя з виходу першого фільму про юного чарівника. Більше того — на великі й ТБ-екрани повернулася «Матриця» та «Секс у великому місті».  

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій